Premier League begynder igen i denne weekend – ja faktisk tyvstarter Brentford og Arsenal allerede i aften, mens mesterholdet Manchester City lukker runden ude mod Tottenham.
Watford, Brentford og Norwich er rykket op.
Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool skal i Champions League-gruppespillet.
Og med mere end to uger tilbage af transfervinduet har de 20 klubber allerede brugt omtrent seks milliarder kroner på nye spillere.
Jack Grealish er blevet det dyreste Premier League-køb nogensinde med sit skifte til Manchester City mod en betaling på 875 millioner kroner til Aston Villa, og resten af måneden vil Harry Kanes skæbne i Tottenham fylde med selvsamme Manchester City som mulig aftager til verdensklasse-angriberen.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen lægger hovedet på blokken og kommer her med syv forudsigelser om sæsonen.

Harry Kane skifter til Manchester City
Med det hold, Guardiola har, ville det være decideret uansvarligt at læne sig tilbage og bare få det bedste ud af Gabriel Jesus og en masse falske niere. Det kan selvfølgelig gå galt med Kane-købet, men det giver for megen mening for alle parter – også Tottenham, der skal betale af på det flotte, monsterdyre stadion.
Forholdet mellem Klopp og ejerne begynder at knage
Liverpool har stadig et verdensklassehold og kan kæmpe med om PL-titlen og CL-trofæet, hvis man undgår skader.
Men ejernes tilbageholdenhed på markedet og det sløje forløb i forbindelse med Super League-lanceringen begynder at bide, og det samme gør de manglende udskiftninger i truppen.
Manchester United kommer ikke tættere på titlen
Jason Sancho og Varane er gode, men Manchester United mangler stadig at skrue en hel sæson sammen, hvor man kommer i nærheden af at vinde mesterskabet.
Jeg tror stadig, United er for ubalanceret til at gøre det over en hel sæson, og så mangler man nok stadig en verdensklasse-spydspids, som de har hos naboerne og i Liverpool og London.
City bliver mester
Jeg tror, Manchester City får held til at købe Harry Kane og vinder et sikkert mesterskab. Om de så også kan vinde Champions League er mere usikkert.
Brentford klarer den
Der kommer huller undervejs, men der er også så megen gejst og så meget fodbold-kunnen i klubben, at man kan vinde nok kampe mod de andre, mere kortsynede nedrykningsrivaler, der ikke har Brentfords stærke fundament og filosofi.
Johan Lange får kredit for arbejdet
Jack Grealish er væk, men teknisk direktør Johan Lange og Aston Villa har erstattet Grealish flot og samlet spillere til en mere boldbesiddende stil, hvor alt ikke er bundet op på én spiller.
Det kan godt give startvanskeligheder, men i anden halvdel af sæsonen skal Villa nok se godt ud og være blandt de hold, der får en pæn pointhøst.
Vi får et grimt slagsmål om Newcastle
Hvem må købe klubber i Premier League?
Der venter et grimt slagsmål om Newcastle, der sidste forår var ved at blive købt af Saudi-Arabiens investeringsfond, som fik nej af Premier League til at købe traditionsklubben i det nordøstlige England.
Officielt på grund af Saudi-Arabiens slet skjulte støtte til en pirat-station, der har stjålet Qatar-ejede beINSPORTS’ signal, uofficielt nok også på grund af det statsautoriserede snigmord på en systemkritiker og et væld af dårlige sager og menneskeretsforhold at angribe Saudi-Arabien og dermed Premier League på.
Newcastle-ejer Mike Ashley og de skuffede køberes rådgiver har ikke droppet sagen, og det kan nemt blive en ubehagelig sag for både ligaen og de andre klubber, der er ejet af folk fra lignende, udemokratiske lande.

Mit bud på slutstillingen
1: Manchester City
2: Liverpool
3: Manchester United
4: Chelsea
5: Leicester
6: Arsenal
7: Leeds United
8: Tottenham Hotspur
9: Everton
10: Southampton
11: Aston Villa
12: Wolverhampton
13: Brighton
14: Brentford
15: West Ham
16: Newcastle
17: Burnley
18: Crystal Palace
19: Norwich
20: Watford
LIVE
TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
David Moyes griner over gult kort for jubel
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT