City, Kane og Brentford: 7 spådomme om PL 2021/22

ANALYSE: Hvordan går sæsonen i Premier League? Tipsbladets chefredaktør kommer med et bud.



Premier League begynder igen i denne weekend – ja faktisk tyvstarter Brentford og Arsenal allerede i aften, mens mesterholdet Manchester City lukker runden ude mod Tottenham.

Watford, Brentford og Norwich er rykket op.

Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool skal i Champions League-gruppespillet.

Og med mere end to uger tilbage af transfervinduet har de 20 klubber allerede brugt omtrent seks milliarder kroner på nye spillere.

Jack Grealish er blevet det dyreste Premier League-køb nogensinde med sit skifte til Manchester City mod en betaling på 875 millioner kroner til Aston Villa, og resten af måneden vil Harry Kanes skæbne i Tottenham fylde med selvsamme Manchester City som mulig aftager til verdensklasse-angriberen.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen lægger hovedet på blokken og kommer her med syv forudsigelser om sæsonen.

GettyImages-1055242076

Harry Kane skifter til Manchester City
Med det hold, Guardiola har, ville det være decideret uansvarligt at læne sig tilbage og bare få det bedste ud af Gabriel Jesus og en masse falske niere. Det kan selvfølgelig gå galt med Kane-købet, men det giver for megen mening for alle parter – også Tottenham, der skal betale af på det flotte, monsterdyre stadion.

Forholdet mellem Klopp og ejerne begynder at knage
Liverpool har stadig et verdensklassehold og kan kæmpe med om PL-titlen og CL-trofæet, hvis man undgår skader.
Men ejernes tilbageholdenhed på markedet og det sløje forløb i forbindelse med Super League-lanceringen begynder at bide, og det samme gør de manglende udskiftninger i truppen.

Manchester United kommer ikke tættere på titlen
Jason Sancho og Varane er gode, men Manchester United mangler stadig at skrue en hel sæson sammen, hvor man kommer i nærheden af at vinde mesterskabet.
Jeg tror stadig, United er for ubalanceret til at gøre det over en hel sæson, og så mangler man nok stadig en verdensklasse-spydspids, som de har hos naboerne og i Liverpool og London.

City bliver mester
Jeg tror, Manchester City får held til at købe Harry Kane og vinder et sikkert mesterskab. Om de så også kan vinde Champions League er mere usikkert.

Brentford klarer den
Der kommer huller undervejs, men der er også så megen gejst og så meget fodbold-kunnen i klubben, at man kan vinde nok kampe mod de andre, mere kortsynede nedrykningsrivaler, der ikke har Brentfords stærke fundament og filosofi.

Johan Lange får kredit for arbejdet
Jack Grealish er væk, men teknisk direktør Johan Lange og Aston Villa har erstattet Grealish flot og samlet spillere til en mere boldbesiddende stil, hvor alt ikke er bundet op på én spiller.

Det kan godt give startvanskeligheder, men i anden halvdel af sæsonen skal Villa nok se godt ud og være blandt de hold, der får en pæn pointhøst.

Vi får et grimt slagsmål om Newcastle
Hvem må købe klubber i Premier League?
Der venter et grimt slagsmål om Newcastle, der sidste forår var ved at blive købt af Saudi-Arabiens investeringsfond, som fik nej af Premier League til at købe traditionsklubben i det nordøstlige England.

Officielt på grund af Saudi-Arabiens slet skjulte støtte til en pirat-station, der har stjålet Qatar-ejede beINSPORTS’ signal, uofficielt nok også på grund af det statsautoriserede snigmord på en systemkritiker og et væld af dårlige sager og menneskeretsforhold at angribe Saudi-Arabien og dermed Premier League på.

Newcastle-ejer Mike Ashley og de skuffede køberes rådgiver har ikke droppet sagen, og det kan nemt blive en ubehagelig sag for både ligaen og de andre klubber, der er ejet af folk fra lignende, udemokratiske lande.

GettyImages-1055242076

Mit bud på slutstillingen
1: Manchester City
2: Liverpool
3: Manchester United
4: Chelsea
5: Leicester
6: Arsenal
7: Leeds United
8: Tottenham Hotspur
9: Everton
10: Southampton
11: Aston Villa
12: Wolverhampton
13: Brighton
14: Brentford
15: West Ham
16: Newcastle
17: Burnley
18: Crystal Palace
19: Norwich
20: Watford





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kæmpe nyhed i udlandet

Danmark – Nordmakedonien

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højbjerg overvejer stor beslutning

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Spion? ‘Han kan høre dig’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid