Det var en af 2023’s mindre overraskende nyheder, da amerikanske medier i sidste måned kunne fortælle, at USA’s tilsynsmyndighed på finansmarkedet US Commodity Futures Trading Commission havde åbnet en sag mod den verdensomspændende kryptobørs Binance.
Det var Binance, der op til VM-slutrunden i Qatar i november var Cristiano Ronaldos partner, da portugiseren midt i en global energikrise besluttede sig for at lancere sin egen krypto-forbundne NFT-serie som en af de sidste sportsstjerner i en lind strøm, der ellers var tørret ud tidligere i 2022 i takt med, at fænomenet blev udstillet og afsløret som fup på flaske.
Da finansmarkederne og nationalbankerne i løbet af 2022 fandt ud af, at pengene nok ikke længere kunne være gratis efter år med nærmest nul i rente, var hele kryptoboblen og en underskov af dodgy projekter blandt de første, der knækkede halsen.
Alle de spekulative kryptovalutaer og i sportsverdenen fan-coins, NFT-projekter, hvor digitale billeder og videoer af spilleres og sportsholds præstationer blev sat til salg for store summer, og alle mulige andre mere eller mindre gennemtænkte idéer imploderede, og værre end det blev der også forberedt og lagt sager an mod de sportsstjerner og berømtheder, der havde reklameret for ulovlige projekter og ydelser.
Binance har lavet såkaldte fantokens med Lazio, FC Porto og Santos, firmaet har også en stor sponsoraftale med Argentinas verdensmestre og Brasiliens landshold, og de er ikke ene om at være i kikkerten.
Investorer, der har tabt opsparingen på den krakkede og svindelanklagede kryptobørs FTX har lagt sag an mod amerikanske sportsstjerner som Tom Brady, Steph Curry og Shaquille O’Neal, der helt ukritisk reklamerede for FTX op til, at firmaerne på yderst spektakulær vis gik op i flammer i løbet af få dage i november 2022.
Og ved I hvem der rent faktisk spurgte bagmændene, om deres projekt nu også var lovligt?
Det gjorde sangeren Taylor Swift.
Taylor Swift was the “one” person who did her homework before bailing on an endorsement deal, according to the lawyer suing FTX’s celebrity spokespeople https://t.co/ToarnObcEx
— New York Magazine (@NYMag) April 20, 2023
Swift viste sig, ikke overraskende med tanke på hendes erfaring med jura og rettigheder, at være en hurtigere knallert på havnen end cirka alle dem, der i fodboldverdenen kørte om kap i 2021 og 2022 om at støvsuge kryptovaluta-sponsoraftaler op (de mere skarpe sørgede givetvis for at blive betalt i rigtige penge).
Krypto- og NFT-flirten kommer næppe til at koste fodboldstjerner, klubber og fodboldverdenen generelt ret meget – man plejer at være god til at smyge sig uden om ansvar, når det gør ondt.

Taylor Swift: Mere voksen end det meste af fodboldverdenen til sammen.
Men når jeg ser alle de pump-and-dump-projekter, hvor kendte ansigter har malket fans, i dette tilfælde fodboldfans, for penge mod alle mulige store løfter, hvorefter prisen kollapser og myndighederne lægger sager i milliardklassen an mod branchens største firmaer, kan man i det mindste se sig selv i spejlet og spørge, hvad man vil lægge navn til.
Er det nu også smart at hoppe med på dillen, næste gang John Terry og hans krejler-venner vil sælge en Bored Ape, er fan-tokens en superfed måde for en fodboldklub at vise, man sætter pris på fansenes opbakning, og er det virkelig nødvendigt for alle sammens FIFA at tage sig betalt af Crypto.com for et sponsorat ved VM 2022, en turnering der allerede var slem nok i forvejen?
Svaret bør give sig selv, og er man i tvivl, bør man ringe til Taylor Swift for at spørge en voksen til råds.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE