Det var en af 2023’s mindre overraskende nyheder, da amerikanske medier i sidste måned kunne fortælle, at USA’s tilsynsmyndighed på finansmarkedet US Commodity Futures Trading Commission havde åbnet en sag mod den verdensomspændende kryptobørs Binance.
Det var Binance, der op til VM-slutrunden i Qatar i november var Cristiano Ronaldos partner, da portugiseren midt i en global energikrise besluttede sig for at lancere sin egen krypto-forbundne NFT-serie som en af de sidste sportsstjerner i en lind strøm, der ellers var tørret ud tidligere i 2022 i takt med, at fænomenet blev udstillet og afsløret som fup på flaske.
Da finansmarkederne og nationalbankerne i løbet af 2022 fandt ud af, at pengene nok ikke længere kunne være gratis efter år med nærmest nul i rente, var hele kryptoboblen og en underskov af dodgy projekter blandt de første, der knækkede halsen.
Alle de spekulative kryptovalutaer og i sportsverdenen fan-coins, NFT-projekter, hvor digitale billeder og videoer af spilleres og sportsholds præstationer blev sat til salg for store summer, og alle mulige andre mere eller mindre gennemtænkte idéer imploderede, og værre end det blev der også forberedt og lagt sager an mod de sportsstjerner og berømtheder, der havde reklameret for ulovlige projekter og ydelser.
Binance har lavet såkaldte fantokens med Lazio, FC Porto og Santos, firmaet har også en stor sponsoraftale med Argentinas verdensmestre og Brasiliens landshold, og de er ikke ene om at være i kikkerten.
Investorer, der har tabt opsparingen på den krakkede og svindelanklagede kryptobørs FTX har lagt sag an mod amerikanske sportsstjerner som Tom Brady, Steph Curry og Shaquille O’Neal, der helt ukritisk reklamerede for FTX op til, at firmaerne på yderst spektakulær vis gik op i flammer i løbet af få dage i november 2022.
Og ved I hvem der rent faktisk spurgte bagmændene, om deres projekt nu også var lovligt?
Det gjorde sangeren Taylor Swift.
Taylor Swift was the “one” person who did her homework before bailing on an endorsement deal, according to the lawyer suing FTX’s celebrity spokespeople https://t.co/ToarnObcEx
— New York Magazine (@NYMag) April 20, 2023
Swift viste sig, ikke overraskende med tanke på hendes erfaring med jura og rettigheder, at være en hurtigere knallert på havnen end cirka alle dem, der i fodboldverdenen kørte om kap i 2021 og 2022 om at støvsuge kryptovaluta-sponsoraftaler op (de mere skarpe sørgede givetvis for at blive betalt i rigtige penge).
Krypto- og NFT-flirten kommer næppe til at koste fodboldstjerner, klubber og fodboldverdenen generelt ret meget – man plejer at være god til at smyge sig uden om ansvar, når det gør ondt.

Taylor Swift: Mere voksen end det meste af fodboldverdenen til sammen.
Men når jeg ser alle de pump-and-dump-projekter, hvor kendte ansigter har malket fans, i dette tilfælde fodboldfans, for penge mod alle mulige store løfter, hvorefter prisen kollapser og myndighederne lægger sager i milliardklassen an mod branchens største firmaer, kan man i det mindste se sig selv i spejlet og spørge, hvad man vil lægge navn til.
Er det nu også smart at hoppe med på dillen, næste gang John Terry og hans krejler-venner vil sælge en Bored Ape, er fan-tokens en superfed måde for en fodboldklub at vise, man sætter pris på fansenes opbakning, og er det virkelig nødvendigt for alle sammens FIFA at tage sig betalt af Crypto.com for et sponsorat ved VM 2022, en turnering der allerede var slem nok i forvejen?
Svaret bør give sig selv, og er man i tvivl, bør man ringe til Taylor Swift for at spørge en voksen til råds.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Barcelona klager til UEFA
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
‘De har grinet deres røv i laser’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED