I AGF er man helt bevidst om, at kampene mod Vejle plejer at være tætte.
Så selv om der er set vildere 5-1-sejre i Superligaen end over et Vejle Boldklub med alvorlige udfordringer, er der god grund til, århusianerne er glade her til aften.
Vi har måljægeren Patrick Mortensen, der bare bliver ved og selv spidst har italesat, at han hverken er helt eller halvt er færdig, blot fordi han nu er 35 år.
I midterforsvaret er cheftræner Uwe Rösler kisteglad for sin nye spiller Henrik Dalsgaard, der er jævnaldrende med Mortensen, og med Röslers ord har løftet holdet fra første dag.
Han spiller ved siden af 31-årige Frederik Tingager, der en af ligaens fysisk stærkeste stoppere og Röslers defensive anker, mens Nicolai Poulsen umiddelbart foran spiller noget af sit bedste fodbold.
I buret gør Jesper Hansen sit bedste for at holde Leopold Wahlstedt på bænken og vise, at man sagtens kan være en god Superliga-målmand som 39-årig, hvilket Hansen igen mandag aften viste med flere gode redninger, især da AGF til sidst tog foden fra speederen.
Omkring sig har veteranerne en større gruppe spillere i deres bedste fodboldalder og efterhånden en længere række unge spillere, hvoraf flere kan blive rigtig dygtige til den dag, AGF flytter på et nyt stadion.
Det virker klogt, især når det kaster kampe af sig som de to seneste hjemmekampe mod Sønderjyske og Vejle.
Til nytår flytter de på et midlertidligt stadion oppe i Vejlby i det nordlige Århus, mens hjemmebanen bliver bygget totalt om, og konkurrencen i toppen af Superligaen er så hård, at de færreste forventer, AGF over en hel sæson kan følge med.
Men AGF vil ikke vente til 2027 med at vinde mange kampe på et nyt stadion, man vil gøre det nu.
Det er derfor, man også på rygteplan blev sat i forbindelse med Lukas Lerager og andre veteraner, selvom førstnævnte er samme årgang som Tingager og Poulsen, og kiggede seriøst på Christian Sørensen, der minsandten er et år ældre.
Der er dygtige unge spillere, der sagtens kan være endnu bedre om to år, og lige så vel kunne blive solgt.
Det er som om, AGF er ved at have knækket en kode.
Man har fundet en egen niche, hvor holdet er det klart ældste Superligaen hidtil i denne sæson samtidig med, at der er gode, yngre spillere.
Det går så stærkt på transfermarkedet i dag, at mange af disse spillere alligevel vil være videre, når et nyt stadion står klar.
Så AGF rækker ud efter toppen nu, hvad end det så vil sige. Truppen kan være forandret om to uger, konkurrenterne FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland er selv efter AGF’s flotte start for mig klart bedre bud på en top 3 i denne sæson.
Men AGF forsøger, holder fast i nogle stærke vindertyper, hvor prioriteterne andre steder ville være at spille med flere folk, der kan sælges videre, og det klæder århusianerne at tro på nuet og chancerne i toppen, og på at det overhovedet ikke er en hindring, når der er indflytterfest om et par år.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Klar på chokskifte
Sendt hjem fra FC København-træning
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Stor profil glad for Brøndby
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Landstræner håber på Messi
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Joakim Mæhle åbner op
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT