I AGF er man helt bevidst om, at kampene mod Vejle plejer at være tætte.
Så selv om der er set vildere 5-1-sejre i Superligaen end over et Vejle Boldklub med alvorlige udfordringer, er der god grund til, århusianerne er glade her til aften.
Vi har måljægeren Patrick Mortensen, der bare bliver ved og selv spidst har italesat, at han hverken er helt eller halvt er færdig, blot fordi han nu er 35 år.
I midterforsvaret er cheftræner Uwe Rösler kisteglad for sin nye spiller Henrik Dalsgaard, der er jævnaldrende med Mortensen, og med Röslers ord har løftet holdet fra første dag.
Han spiller ved siden af 31-årige Frederik Tingager, der en af ligaens fysisk stærkeste stoppere og Röslers defensive anker, mens Nicolai Poulsen umiddelbart foran spiller noget af sit bedste fodbold.
I buret gør Jesper Hansen sit bedste for at holde Leopold Wahlstedt på bænken og vise, at man sagtens kan være en god Superliga-målmand som 39-årig, hvilket Hansen igen mandag aften viste med flere gode redninger, især da AGF til sidst tog foden fra speederen.
Omkring sig har veteranerne en større gruppe spillere i deres bedste fodboldalder og efterhånden en længere række unge spillere, hvoraf flere kan blive rigtig dygtige til den dag, AGF flytter på et nyt stadion.
Det virker klogt, især når det kaster kampe af sig som de to seneste hjemmekampe mod Sønderjyske og Vejle.
Til nytår flytter de på et midlertidligt stadion oppe i Vejlby i det nordlige Århus, mens hjemmebanen bliver bygget totalt om, og konkurrencen i toppen af Superligaen er så hård, at de færreste forventer, AGF over en hel sæson kan følge med.
Men AGF vil ikke vente til 2027 med at vinde mange kampe på et nyt stadion, man vil gøre det nu.
Det er derfor, man også på rygteplan blev sat i forbindelse med Lukas Lerager og andre veteraner, selvom førstnævnte er samme årgang som Tingager og Poulsen, og kiggede seriøst på Christian Sørensen, der minsandten er et år ældre.
Der er dygtige unge spillere, der sagtens kan være endnu bedre om to år, og lige så vel kunne blive solgt.
Det er som om, AGF er ved at have knækket en kode.
Man har fundet en egen niche, hvor holdet er det klart ældste Superligaen hidtil i denne sæson samtidig med, at der er gode, yngre spillere.
Det går så stærkt på transfermarkedet i dag, at mange af disse spillere alligevel vil være videre, når et nyt stadion står klar.
Så AGF rækker ud efter toppen nu, hvad end det så vil sige. Truppen kan være forandret om to uger, konkurrenterne FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland er selv efter AGF’s flotte start for mig klart bedre bud på en top 3 i denne sæson.
Men AGF forsøger, holder fast i nogle stærke vindertyper, hvor prioriteterne andre steder ville være at spille med flere folk, der kan sælges videre, og det klæder århusianerne at tro på nuet og chancerne i toppen, og på at det overhovedet ikke er en hindring, når der er indflytterfest om et par år.
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
