Jeg sad før kickoff og skrev med Tipsbladets mand på stadion om, at havde været sjovt at se Valdemar Byskov fra start på FC Midtjyllands midtbane til at holde lidt i kuglen på kunstgræsset i Farum.
Han scorede et flot frisparksmål og var med til at sætte fut i en slutfase, hvor FC Midtjylland nær havde hevet et point med hjem på de lange bustur, selv om man var reduceret til ti mand med Ousmane Diaos unødvendige røde kort.
Det er fuldstændig umuligt at vide, om det havde gjort en forskel fra start.
Men vi kan konstatere, FCM kom i det stormvejr i den første halve time, mange havde ventet, og som kommentatorerne sagde på TV2, var det femte runde i streg, at holdet på førstepladsen tabte.
FC Midtjylland siger det selv: De er bedst med ryggen mod muren, og så er det jo svært at ligge nummer et i længere tid.
For at opdatere en statistik, jeg hev frem for ni dage siden: FCM begyndte Superligaen 7-3-0, siden har man vundet otte kampe, spillet en gang uafgjort mod AGF søndag for ni dage siden og tabt otte gange.

Det kan ikke nytte noget, FC Midtjylland. Foto: Alamy
FCM har tabt 47 procent af ligakampene efter september, og så er vi jo ved at være der, hvor man ikke bliver mester.
Kan FC København? Sådan så det lidt ud i mandagens kamp mod AGF, efter det havde virket mindre realistisk efter nederlag til Brøndby og FCM.
Brøndbys utrolige comeback
Men mest utroligt er jo Brøndbys comeback.
Tænk halvanden måned tilbage.

Da tabte Brøndby fuldt fortjent 4-2 i Randers, var helt groggy, og vi talte om Frederik Birk som en mulig fiasko-ansættelse.
Først med 20 minutters effektiv spilletid i sidste kamp mod Silkeborg tog fanden ved Frederik Alves Ibsen og Jacob Rasmussen, der kombinerede sig til en livgivende udligning.
Nerverne var ved at sende Brøndby i nedrykningsslutspillet, og nu har Brøndby i stedet en helt reel mulighed for at vinde mesterskabet med to hjemmekampe mod FCM og FCK til maj.
Det er helt bims, efter Brøndby har underpræsteret det meste af sæsonen og fyrede cheftræneren.
Nu har Frederik Birk det bedste pointsnit af de 12 Superliga-trænere her i 2025, Mathias Kvistgaarden er tre mål fra Patrick Mortensen på topscorerlistens top – og gys, det hele slutter med en kamp mod et AGF, der lige nu er i dybe problemer.
Hvis Brøndby IF ender som dansk mester, kan de på træningsanlæggene i Ikast og på Østerbro med al ret rive håret ud i ren frustration af, at de ikke klarede sig bedre med alle de gode spillere og muligheder, de har.
Det her begynder at minde meget om 2024-afslutningen, der var lige så skør, og vi har næppe set den sidste horrorkamp fra de tre guldkandidater.
Ja det hold, der kan undgå det, kunne meget vel blive mester, og lige i dag må jeg rejse glasset med postevand til folkene i Brøndbys ejerkreds GFH for en hård men barsk og lige nu virksom udskiftning af Jesper Sørensen.
Det er ikke en gang fordi, Brøndby er specielt imponerende eller dominerer, med mindre modstanderen som Randers får en mand hældt ud.
Men det kan åbenbart noget at have et helt hold af spillere i den bedste fodboldalder, der ikke har lige så store udsving som de mange yngre folk i især FC Midtjylland men også FCK, der stadig er ved at lære gamet.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Kevin Diks skriver historie
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…