De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

FCM og FCK vakler afsted i slutspillet, og den store vinder er Brøndby IF, der var død og begravet men nu har en reel chance for at vinde DM.



Jeg sad før kickoff og skrev med Tipsbladets mand på stadion om, at havde været sjovt at se Valdemar Byskov fra start på FC Midtjyllands midtbane til at holde lidt i kuglen på kunstgræsset i Farum.

Han scorede et flot frisparksmål og var med til at sætte fut i en slutfase, hvor FC Midtjylland nær havde hevet et point med hjem på de lange bustur, selv om man var reduceret til ti mand med Ousmane Diaos unødvendige røde kort.

Det er fuldstændig umuligt at vide, om det havde gjort en forskel fra start.

Men vi kan konstatere, FCM kom i det stormvejr i den første halve time, mange havde ventet, og som kommentatorerne sagde på TV2, var det femte runde i streg, at holdet på førstepladsen tabte.

FC Midtjylland siger det selv: De er bedst med ryggen mod muren, og så er det jo svært at ligge nummer et i længere tid.

For at opdatere en statistik, jeg hev frem for ni dage siden: FCM begyndte Superligaen 7-3-0, siden har man vundet otte kampe, spillet en gang uafgjort mod AGF søndag for ni dage siden og tabt otte gange.

Det kan ikke nytte noget, FC Midtjylland. Foto: Alamy

FCM har tabt 47 procent af ligakampene efter september, og så er vi jo ved at være der, hvor man ikke bliver mester.

Kan FC København? Sådan så det lidt ud i mandagens kamp mod AGF, efter det havde virket mindre realistisk efter nederlag til Brøndby og FCM.

Brøndbys utrolige comeback

Men mest utroligt er jo Brøndbys comeback.

Tænk halvanden måned tilbage.

Frederik Birk er oven på efter en svær start. Foto: Alamy

Da tabte Brøndby fuldt fortjent 4-2 i Randers, var helt groggy, og vi talte om Frederik Birk som en mulig fiasko-ansættelse.

Først med 20 minutters effektiv spilletid i sidste kamp mod Silkeborg tog fanden ved Frederik Alves Ibsen og Jacob Rasmussen, der kombinerede sig til en livgivende udligning.

Nerverne var ved at sende Brøndby i nedrykningsslutspillet, og nu har Brøndby i stedet en helt reel mulighed for at vinde mesterskabet med to hjemmekampe mod FCM og FCK til maj.

Det er helt bims, efter Brøndby har underpræsteret det meste af sæsonen og fyrede cheftræneren.

Nu har Frederik Birk det bedste pointsnit af de 12 Superliga-trænere her i 2025, Mathias Kvistgaarden er tre mål fra Patrick Mortensen på topscorerlistens top – og gys, det hele slutter med en kamp mod et AGF, der lige nu er i dybe problemer.

Hvis Brøndby IF ender som dansk mester, kan de på træningsanlæggene i Ikast og på Østerbro med al ret rive håret ud i ren frustration af, at de ikke klarede sig bedre med alle de gode spillere og muligheder, de har.

Det her begynder at minde meget om 2024-afslutningen, der var lige så skør, og vi har næppe set den sidste horrorkamp fra de tre guldkandidater.

Ja det hold, der kan undgå det, kunne meget vel blive mester, og lige i dag må jeg rejse glasset med postevand til folkene i Brøndbys ejerkreds GFH for en hård men barsk og lige nu virksom udskiftning af Jesper Sørensen.

Det er ikke en gang fordi, Brøndby er specielt imponerende eller dominerer, med mindre modstanderen som Randers får en mand hældt ud.

Men det kan åbenbart noget at have et helt hold af spillere i den bedste fodboldalder, der ikke har lige så store udsving som de mange yngre folk i især FC Midtjylland men også FCK, der stadig er ved at lære gamet.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

– Schwartau-handel giver ingen mening

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Kæmpebud på 16-årig