Jeg sad før kickoff og skrev med Tipsbladets mand på stadion om, at havde været sjovt at se Valdemar Byskov fra start på FC Midtjyllands midtbane til at holde lidt i kuglen på kunstgræsset i Farum.
Han scorede et flot frisparksmål og var med til at sætte fut i en slutfase, hvor FC Midtjylland nær havde hevet et point med hjem på de lange bustur, selv om man var reduceret til ti mand med Ousmane Diaos unødvendige røde kort.
Det er fuldstændig umuligt at vide, om det havde gjort en forskel fra start.
Men vi kan konstatere, FCM kom i det stormvejr i den første halve time, mange havde ventet, og som kommentatorerne sagde på TV2, var det femte runde i streg, at holdet på førstepladsen tabte.
FC Midtjylland siger det selv: De er bedst med ryggen mod muren, og så er det jo svært at ligge nummer et i længere tid.
For at opdatere en statistik, jeg hev frem for ni dage siden: FCM begyndte Superligaen 7-3-0, siden har man vundet otte kampe, spillet en gang uafgjort mod AGF søndag for ni dage siden og tabt otte gange.

Det kan ikke nytte noget, FC Midtjylland. Foto: Alamy
FCM har tabt 47 procent af ligakampene efter september, og så er vi jo ved at være der, hvor man ikke bliver mester.
Kan FC København? Sådan så det lidt ud i mandagens kamp mod AGF, efter det havde virket mindre realistisk efter nederlag til Brøndby og FCM.
Brøndbys utrolige comeback
Men mest utroligt er jo Brøndbys comeback.
Tænk halvanden måned tilbage.

Da tabte Brøndby fuldt fortjent 4-2 i Randers, var helt groggy, og vi talte om Frederik Birk som en mulig fiasko-ansættelse.
Først med 20 minutters effektiv spilletid i sidste kamp mod Silkeborg tog fanden ved Frederik Alves Ibsen og Jacob Rasmussen, der kombinerede sig til en livgivende udligning.
Nerverne var ved at sende Brøndby i nedrykningsslutspillet, og nu har Brøndby i stedet en helt reel mulighed for at vinde mesterskabet med to hjemmekampe mod FCM og FCK til maj.
Det er helt bims, efter Brøndby har underpræsteret det meste af sæsonen og fyrede cheftræneren.
Nu har Frederik Birk det bedste pointsnit af de 12 Superliga-trænere her i 2025, Mathias Kvistgaarden er tre mål fra Patrick Mortensen på topscorerlistens top – og gys, det hele slutter med en kamp mod et AGF, der lige nu er i dybe problemer.
Hvis Brøndby IF ender som dansk mester, kan de på træningsanlæggene i Ikast og på Østerbro med al ret rive håret ud i ren frustration af, at de ikke klarede sig bedre med alle de gode spillere og muligheder, de har.
Det her begynder at minde meget om 2024-afslutningen, der var lige så skør, og vi har næppe set den sidste horrorkamp fra de tre guldkandidater.
Ja det hold, der kan undgå det, kunne meget vel blive mester, og lige i dag må jeg rejse glasset med postevand til folkene i Brøndbys ejerkreds GFH for en hård men barsk og lige nu virksom udskiftning af Jesper Sørensen.
Det er ikke en gang fordi, Brøndby er specielt imponerende eller dominerer, med mindre modstanderen som Randers får en mand hældt ud.
Men det kan åbenbart noget at have et helt hold af spillere i den bedste fodboldalder, der ikke har lige så store udsving som de mange yngre folk i især FC Midtjylland men også FCK, der stadig er ved at lære gamet.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE