De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

FCM og FCK vakler afsted i slutspillet, og den store vinder er Brøndby IF, der var død og begravet men nu har en reel chance for at vinde DM.



Jeg sad før kickoff og skrev med Tipsbladets mand på stadion om, at havde været sjovt at se Valdemar Byskov fra start på FC Midtjyllands midtbane til at holde lidt i kuglen på kunstgræsset i Farum.

Han scorede et flot frisparksmål og var med til at sætte fut i en slutfase, hvor FC Midtjylland nær havde hevet et point med hjem på de lange bustur, selv om man var reduceret til ti mand med Ousmane Diaos unødvendige røde kort.

Det er fuldstændig umuligt at vide, om det havde gjort en forskel fra start.

Men vi kan konstatere, FCM kom i det stormvejr i den første halve time, mange havde ventet, og som kommentatorerne sagde på TV2, var det femte runde i streg, at holdet på førstepladsen tabte.

FC Midtjylland siger det selv: De er bedst med ryggen mod muren, og så er det jo svært at ligge nummer et i længere tid.

For at opdatere en statistik, jeg hev frem for ni dage siden: FCM begyndte Superligaen 7-3-0, siden har man vundet otte kampe, spillet en gang uafgjort mod AGF søndag for ni dage siden og tabt otte gange.

Det kan ikke nytte noget, FC Midtjylland. Foto: Alamy

FCM har tabt 47 procent af ligakampene efter september, og så er vi jo ved at være der, hvor man ikke bliver mester.

Kan FC København? Sådan så det lidt ud i mandagens kamp mod AGF, efter det havde virket mindre realistisk efter nederlag til Brøndby og FCM.

Brøndbys utrolige comeback

Men mest utroligt er jo Brøndbys comeback.

Tænk halvanden måned tilbage.

Frederik Birk er oven på efter en svær start. Foto: Alamy

Da tabte Brøndby fuldt fortjent 4-2 i Randers, var helt groggy, og vi talte om Frederik Birk som en mulig fiasko-ansættelse.

Først med 20 minutters effektiv spilletid i sidste kamp mod Silkeborg tog fanden ved Frederik Alves Ibsen og Jacob Rasmussen, der kombinerede sig til en livgivende udligning.

Nerverne var ved at sende Brøndby i nedrykningsslutspillet, og nu har Brøndby i stedet en helt reel mulighed for at vinde mesterskabet med to hjemmekampe mod FCM og FCK til maj.

Det er helt bims, efter Brøndby har underpræsteret det meste af sæsonen og fyrede cheftræneren.

Nu har Frederik Birk det bedste pointsnit af de 12 Superliga-trænere her i 2025, Mathias Kvistgaarden er tre mål fra Patrick Mortensen på topscorerlistens top – og gys, det hele slutter med en kamp mod et AGF, der lige nu er i dybe problemer.

Hvis Brøndby IF ender som dansk mester, kan de på træningsanlæggene i Ikast og på Østerbro med al ret rive håret ud i ren frustration af, at de ikke klarede sig bedre med alle de gode spillere og muligheder, de har.

Det her begynder at minde meget om 2024-afslutningen, der var lige så skør, og vi har næppe set den sidste horrorkamp fra de tre guldkandidater.

Ja det hold, der kan undgå det, kunne meget vel blive mester, og lige i dag må jeg rejse glasset med postevand til folkene i Brøndbys ejerkreds GFH for en hård men barsk og lige nu virksom udskiftning af Jesper Sørensen.

Det er ikke en gang fordi, Brøndby er specielt imponerende eller dominerer, med mindre modstanderen som Randers får en mand hældt ud.

Men det kan åbenbart noget at have et helt hold af spillere i den bedste fodboldalder, der ikke har lige så store udsving som de mange yngre folk i især FC Midtjylland men også FCK, der stadig er ved at lære gamet.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Rekordtransfer?

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Klubber holder øje med AaB-profil

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Åbner for ny rolle i FC København

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’