Jeg sad før kickoff og skrev med Tipsbladets mand på stadion om, at havde været sjovt at se Valdemar Byskov fra start på FC Midtjyllands midtbane til at holde lidt i kuglen på kunstgræsset i Farum.
Han scorede et flot frisparksmål og var med til at sætte fut i en slutfase, hvor FC Midtjylland nær havde hevet et point med hjem på de lange bustur, selv om man var reduceret til ti mand med Ousmane Diaos unødvendige røde kort.
Det er fuldstændig umuligt at vide, om det havde gjort en forskel fra start.
Men vi kan konstatere, FCM kom i det stormvejr i den første halve time, mange havde ventet, og som kommentatorerne sagde på TV2, var det femte runde i streg, at holdet på førstepladsen tabte.
FC Midtjylland siger det selv: De er bedst med ryggen mod muren, og så er det jo svært at ligge nummer et i længere tid.
For at opdatere en statistik, jeg hev frem for ni dage siden: FCM begyndte Superligaen 7-3-0, siden har man vundet otte kampe, spillet en gang uafgjort mod AGF søndag for ni dage siden og tabt otte gange.

Det kan ikke nytte noget, FC Midtjylland. Foto: Alamy
FCM har tabt 47 procent af ligakampene efter september, og så er vi jo ved at være der, hvor man ikke bliver mester.
Kan FC København? Sådan så det lidt ud i mandagens kamp mod AGF, efter det havde virket mindre realistisk efter nederlag til Brøndby og FCM.
Brøndbys utrolige comeback
Men mest utroligt er jo Brøndbys comeback.
Tænk halvanden måned tilbage.

Da tabte Brøndby fuldt fortjent 4-2 i Randers, var helt groggy, og vi talte om Frederik Birk som en mulig fiasko-ansættelse.
Først med 20 minutters effektiv spilletid i sidste kamp mod Silkeborg tog fanden ved Frederik Alves Ibsen og Jacob Rasmussen, der kombinerede sig til en livgivende udligning.
Nerverne var ved at sende Brøndby i nedrykningsslutspillet, og nu har Brøndby i stedet en helt reel mulighed for at vinde mesterskabet med to hjemmekampe mod FCM og FCK til maj.
Det er helt bims, efter Brøndby har underpræsteret det meste af sæsonen og fyrede cheftræneren.
Nu har Frederik Birk det bedste pointsnit af de 12 Superliga-trænere her i 2025, Mathias Kvistgaarden er tre mål fra Patrick Mortensen på topscorerlistens top – og gys, det hele slutter med en kamp mod et AGF, der lige nu er i dybe problemer.
Hvis Brøndby IF ender som dansk mester, kan de på træningsanlæggene i Ikast og på Østerbro med al ret rive håret ud i ren frustration af, at de ikke klarede sig bedre med alle de gode spillere og muligheder, de har.
Det her begynder at minde meget om 2024-afslutningen, der var lige så skør, og vi har næppe set den sidste horrorkamp fra de tre guldkandidater.
Ja det hold, der kan undgå det, kunne meget vel blive mester, og lige i dag må jeg rejse glasset med postevand til folkene i Brøndbys ejerkreds GFH for en hård men barsk og lige nu virksom udskiftning af Jesper Sørensen.
Det er ikke en gang fordi, Brøndby er specielt imponerende eller dominerer, med mindre modstanderen som Randers får en mand hældt ud.
Men det kan åbenbart noget at have et helt hold af spillere i den bedste fodboldalder, der ikke har lige så store udsving som de mange yngre folk i især FC Midtjylland men også FCK, der stadig er ved at lære gamet.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED