,

Et FCM-stjernefrø er født: Hektisk og megafedt

To mål på en uge lover godt for FC Midtjyllands Valdemar Byskov.



HERNING (Tipsbladet): 20-årige Valdemar Byskov brugte 2024 på at finde en plads på FC Midtjyllands mandskab, som måske ikke helt var der.

Den egenudviklede spiller blev brugt på kanten i den 4-4-2, FC Midtjylland oftest spillede, og der manglede det sidste for et gennembrud og de højder, han havde nået som profil i ungdomsafdelingen.

– Det er meget hektisk, fordi det hele er sket på en uge. Det har været megafedt at prikke hul på bylden seniormæssigt, siger Valdemar Byskov.

Men med Thomas Thomasbergs skifte over til en 4-3-3 i det nye år er der indlysende plads til en midtbanespiller ekstra, og det har fungeret godt for Byskov mod Ludogorets og Fenerbahce, hvor han som indhopper nu har scoret to uhyggeligt vigtige mål for FCM.

Og om det så varer ved er tæt på umuligt at spå, men ændringen i formationen er en hjælp, fortæller torsdagens målscorer til slutresultatet 2-2.

– Jeg synes også, det ligger mere naturligt for mig. Det er noget, jeg har spillet gennem hele min ungdom. Så det er jo bare rart at komme derind, for jeg føler mig mere som en oplagt otter, siger Valdemar Byskov.

– Vi har nogle kanter, der er meget driblestærke og hurtige. Og mit spil ligger mere i småspillet, og i den sammenligning synes jeg, mine chancer ligger bedre som otter, siger Valdemar Byskov.

Om det så kaster fast spilletid af sig kan kun tiden og til dels cheftræner Thomas Thomasberg svare på, og cheftræneren ved det nok reelt heller ikke, før han og FC Midtjylland har spillet flere kampe i 2025.

Men den seneste uge har været et godt skridt i en god retning, mener Valdemar Byskov.

– Det er jo svært at sige, men det hjælper da, at jeg scorer. Det er med at holde sig til, nu hvor jeg har gjort mig ekstra bemærket, så jeg håber bare, der kommer masser af spilletid, siger Valdemar Byskov, der glæder sig over den intense uge med Europa-succes.

– Europa er jo kæmpestort. Alle kampe er fede for Midtjylland, men generelt er Superligaen og Europa bare to helt vidt forskellige ting. Så det der med at komme ud og opleve nogle af de største europæiske scener, det er bare en kæmpe oplevelse, siger Valdemar Byskov, der torsdag aften i Herning ikke kunne vælge, om han håber mest på at trække Real Sociedad eller Galatasaray i 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.

FC Midtjylland finder deres kommende modstander ved en lodtrækning ved 13-tiden i dag.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City