HERNING (Tipsbladet): 20-årige Valdemar Byskov brugte 2024 på at finde en plads på FC Midtjyllands mandskab, som måske ikke helt var der.
Den egenudviklede spiller blev brugt på kanten i den 4-4-2, FC Midtjylland oftest spillede, og der manglede det sidste for et gennembrud og de højder, han havde nået som profil i ungdomsafdelingen.
– Det er meget hektisk, fordi det hele er sket på en uge. Det har været megafedt at prikke hul på bylden seniormæssigt, siger Valdemar Byskov.
Men med Thomas Thomasbergs skifte over til en 4-3-3 i det nye år er der indlysende plads til en midtbanespiller ekstra, og det har fungeret godt for Byskov mod Ludogorets og Fenerbahce, hvor han som indhopper nu har scoret to uhyggeligt vigtige mål for FCM.
Og om det så varer ved er tæt på umuligt at spå, men ændringen i formationen er en hjælp, fortæller torsdagens målscorer til slutresultatet 2-2.
– Jeg synes også, det ligger mere naturligt for mig. Det er noget, jeg har spillet gennem hele min ungdom. Så det er jo bare rart at komme derind, for jeg føler mig mere som en oplagt otter, siger Valdemar Byskov.

– Vi har nogle kanter, der er meget driblestærke og hurtige. Og mit spil ligger mere i småspillet, og i den sammenligning synes jeg, mine chancer ligger bedre som otter, siger Valdemar Byskov.
Om det så kaster fast spilletid af sig kan kun tiden og til dels cheftræner Thomas Thomasberg svare på, og cheftræneren ved det nok reelt heller ikke, før han og FC Midtjylland har spillet flere kampe i 2025.
Men den seneste uge har været et godt skridt i en god retning, mener Valdemar Byskov.
– Det er jo svært at sige, men det hjælper da, at jeg scorer. Det er med at holde sig til, nu hvor jeg har gjort mig ekstra bemærket, så jeg håber bare, der kommer masser af spilletid, siger Valdemar Byskov, der glæder sig over den intense uge med Europa-succes.
– Europa er jo kæmpestort. Alle kampe er fede for Midtjylland, men generelt er Superligaen og Europa bare to helt vidt forskellige ting. Så det der med at komme ud og opleve nogle af de største europæiske scener, det er bare en kæmpe oplevelse, siger Valdemar Byskov, der torsdag aften i Herning ikke kunne vælge, om han håber mest på at trække Real Sociedad eller Galatasaray i 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
FC Midtjylland finder deres kommende modstander ved en lodtrækning ved 13-tiden i dag.

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

70-30 i FC Midtjyllands favør

Vil kuppe FC København

’95-5 i FC Københavns favør’

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FCK meget tæt på vigtig transfer

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Thomas Frank var et emne i storklub

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub

Nu bekræfter FCK

Kaoskamp ved klub-VM

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

In or out? FCK har brug for klarhed!

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier