DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 16. SEPTEMBER
Det kom som chok for Brightons fans, at Graham Potter sagde op for at overtage jobbet i Chelsea.
Den veldrevne Premier League-klub havde solgt Marc Cucurella til Chelsea i august, men da Thomas Tuchel blev sparket af den ny ejer Dave Boehly, sagde Chelsea og Boehly også haps til Graham Potter.
Thomas Frank og Kasper Hjulmand dukker regelmæssigt op som emner, når der bliver trænerjobs ledige, og Thomas Frank sættes konkret i forbindelse med jobbet i Brighton.
Det ville være et specielt tidspunkt at skifte til en større, men ikke overlevelsessikker, klub i Premier League, men Graham Potters karriere og exit er værd at bide mærke i.
Det er ikke mere end fem år siden, Graham Potters karriere tilsyneladende toppede med et fuldstændig fantastisk ‘run’ i Europa League med lille Östersunds, som Potter havde løftet ud af amatørrækkerne i Sverige.
Jeg tvivlede ærlig talt på, at han ville få succes i Swansea, men Potter gjorde det under svære omstændigheder så godt, at Tony Blooms Brighton slog til.
Blooms Brighton minder på mange måder om Brentford med fokus på proces, strategi og grundig, vidensbaseret rekruttering, og der er ikke så få fællestræk mellem Franks ophold i Brentford og Potters i Brighton på sydkysten.
Hvorfor er det interessant?
Det er det, fordi Potters forfremmelse til jobbet i Chelsea er en påmindelse om, at man ikke behøver at have været landsholdsspiller og spillet ti sæsoner i Champions League for at være i spil til de store trænerjob, som vi også ser med Julian Nagelsmann i Bayern München.

Thomsa Frank og Kasper Hjulmand i deres fælles fortid i Superligaen.
Det vil som sagt være påfaldende timing at rykke efter en sæsonstart.
Men Thomas Frank dukker op igen og igen, selv om han forlængede kontrakten i 2021, mens interessen fra Everton var der.
Med Graham Potter taget af markedet er der ikke ret mange trænernavne, der er mere varme end Thomas Franks i England.
Timingen vil være bedre til næste år, men hvad sker der, hvis en mere veldrevet og sund klub end Everton dukker op med et tilbud?
”Det skal være ‘crazy special’,” sagde Thomas Frank i sidste uge om hvad der skal få ham til at sige farvel til Brentford.
Brentfords optur med billige spillere, der overpræsterer og bliver solgt dyrt, den flotte oprykning og den endnu flottere overlevelse i Premier League vækker opsigt, og Thomas Frank får en stor del af æren, samtidig med at han er del af en stærk organisation, mange misunder klubben.
Kalkulen lyder: Hvad nu hvis Thomas Frank i stedet for at tage et hold fra Championship til lidt under midten af Premier League kan tage én fra bunden af Premier League til de europæiske pladser?
Jeg tror, det tilbud kommer, og at det nok bliver en større klub end Brighton, der stiller det til Thomas Frank, hvis ellers den så berømmede sæson to i Premier League bliver ved med at gå godt, som den ser ud til at gøre nu.
Det samme gælder på mange måder for landstræner Kasper Hjulmand.
Når det kontroversielle VM i Qatar snart er overstået, vil det næsten være mærkeligt ikke også at tage et yderst populært EM i nabolandet Tyskland med om halvandet år, hvis ellers Danmark kvalificerer sig.
Derefter udløber kontrakten, og hvis det ikke lykkes DBU at forlænge med landstræneren, skulle det være meget mærkeligt, hvis der ikke kommer et attraktivt tilbud til ham i sommeren 2024 eller året efter.
Landstrænerjobbet og posten i Brentford i Premier League er naturligvis store stillinger, men to så stærke procestrænere kommer til at få chancen endnu større steder.
De fortjener de chancer, også hvis vi lægger det rødbedefarvede pas væk og ser på de to træneres faglighed og arbejde, der har bragt dem så langt uden karriere som topspillere.
Hvis de to danske toptrænere ryger til endnu større job, bliver næste interessante spørgsmål, hvem der følge dem.
Man skal bestemt ikke udelukke, at den velansete assistenttræner Brian Riemer kan blive forfremmet i Brentford, hvis den dag kommer.
I Tyskland gør Bo Svensson det godt med Mainz, i Tjekkiet kæmper Brian Priske for at sat fut i Sparta Prag, Glen Riddersholm gør det samme med IFK Norrköbing, og Jon Dahl Tomasson har hænderne fulde med Blackburn Rovers.
Der er flere trænere i Danmark og udlandet, der kan tage de næste skridt, og deres vej kan blive nemmere, hvis de to største trænernavne kommer videre og gør det så godt, som man kan håbe og tro.
DU KAN KØBE TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET FREDAG 16. SEPTEMBER.
FÅ HISTORIERNE OM:
– Albert Capellas’ planer for en revolution i FC Midtjylland
– En bøn til DBU om at presse FIFA og tage migrantarbejdernes dårlige forhold alvorligt
– Schalke 04’s lille comeback som storklub forud for Revierderbyet mod Borussia Dortmund
– Chelseas ny ejer Todd Boehly, og hvor han mon vil have Chelsea hen.

LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED