Derfor fortjener Frank og Hjulmand et storklub-job

Thomas Frank og Kasper Hjulmand har nok at se til i dette efterår, men sæsonen nærmer sig, hvor de to danske succestrænere ryger videre.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 16. SEPTEMBER

Det kom som chok for Brightons fans, at Graham Potter sagde op for at overtage jobbet i Chelsea.

Den veldrevne Premier League-klub havde solgt Marc Cucurella til Chelsea i august, men da Thomas Tuchel blev sparket af den ny ejer Dave Boehly, sagde Chelsea og Boehly også haps til Graham Potter.

Thomas Frank og Kasper Hjulmand dukker regelmæssigt op som emner, når der bliver trænerjobs ledige, og Thomas Frank sættes konkret i forbindelse med jobbet i Brighton.

Det ville være et specielt tidspunkt at skifte til en større, men ikke overlevelsessikker, klub i Premier League, men Graham Potters karriere og exit er værd at bide mærke i.

Det er ikke mere end fem år siden, Graham Potters karriere tilsyneladende toppede med et fuldstændig fantastisk ‘run’ i Europa League med lille Östersunds, som Potter havde løftet ud af amatørrækkerne i Sverige.

Jeg tvivlede ærlig talt på, at han ville få succes i Swansea, men Potter gjorde det under svære omstændigheder så godt, at Tony Blooms Brighton slog til.

Blooms Brighton minder på mange måder om Brentford med fokus på proces, strategi og grundig, vidensbaseret rekruttering, og der er ikke så få fællestræk mellem Franks ophold i Brentford og Potters i Brighton på sydkysten.

Hvorfor er det interessant?

Det er det, fordi Potters forfremmelse til jobbet i Chelsea er en påmindelse om, at man ikke behøver at have været landsholdsspiller og spillet ti sæsoner i Champions League for at være i spil til de store trænerjob, som vi også ser med Julian Nagelsmann i Bayern München.

175022

Thomsa Frank og Kasper Hjulmand i deres fælles fortid i Superligaen.

Det vil som sagt være påfaldende timing at rykke efter en sæsonstart.

Men Thomas Frank dukker op igen og igen, selv om han forlængede kontrakten i 2021, mens interessen fra Everton var der.

Med Graham Potter taget af markedet er der ikke ret mange trænernavne, der er mere varme end Thomas Franks i England.

Timingen vil være bedre til næste år, men hvad sker der, hvis en mere veldrevet og sund klub end Everton dukker op med et tilbud?

”Det skal være ‘crazy special’,” sagde Thomas Frank i sidste uge om hvad der skal få ham til at sige farvel til Brentford.

Brentfords optur med billige spillere, der overpræsterer og bliver solgt dyrt, den flotte oprykning og den endnu flottere overlevelse i Premier League vækker opsigt, og Thomas Frank får en stor del af æren, samtidig med at han er del af en stærk organisation, mange misunder klubben.

Kalkulen lyder: Hvad nu hvis Thomas Frank i stedet for at tage et hold fra Championship til lidt under midten af Premier League kan tage én fra bunden af Premier League til de europæiske pladser?

Jeg tror, det tilbud kommer, og at det nok bliver en større klub end Brighton, der stiller det til Thomas Frank, hvis ellers den så berømmede sæson to i Premier League bliver ved med at gå godt, som den ser ud til at gøre nu.

Det samme gælder på mange måder for landstræner Kasper Hjulmand.

Når det kontroversielle VM i Qatar snart er overstået, vil det næsten være mærkeligt ikke også at tage et yderst populært EM i nabolandet Tyskland med om halvandet år, hvis ellers Danmark kvalificerer sig.

Derefter udløber kontrakten, og hvis det ikke lykkes DBU at forlænge med landstræneren, skulle det være meget mærkeligt, hvis der ikke kommer et attraktivt tilbud til ham i sommeren 2024 eller året efter.

Landstrænerjobbet og posten i Brentford i Premier League er naturligvis store stillinger, men to så stærke procestrænere kommer til at få chancen endnu større steder.

De fortjener de chancer, også hvis vi lægger det rødbedefarvede pas væk og ser på de to træneres faglighed og arbejde, der har bragt dem så langt uden karriere som topspillere.

Hvis de to danske toptrænere ryger til endnu større job, bliver næste interessante spørgsmål, hvem der følge dem.

Man skal bestemt ikke udelukke, at den velansete assistenttræner Brian Riemer kan blive forfremmet i Brentford, hvis den dag kommer.

I Tyskland gør Bo Svensson det godt med Mainz, i Tjekkiet kæmper Brian Priske for at sat fut i Sparta Prag, Glen Riddersholm gør det samme med IFK Norrköbing, og Jon Dahl Tomasson har hænderne fulde med Blackburn Rovers.

Der er flere trænere i Danmark og udlandet, der kan tage de næste skridt, og deres vej kan blive nemmere, hvis de to største trænernavne kommer videre og gør det så godt, som man kan håbe og tro.

DU KAN KØBE TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET FREDAG 16. SEPTEMBER.

FÅ HISTORIERNE OM:

– Albert Capellas’ planer for en revolution i FC Midtjylland

– En bøn til DBU om at presse FIFA og tage migrantarbejdernes dårlige forhold alvorligt

– Schalke 04’s lille comeback som storklub forud for Revierderbyet mod Borussia Dortmund

– Chelseas ny ejer Todd Boehly, og hvor han mon vil have Chelsea hen.

175022





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København