Vi var nogen, der undrede os såre over Manchester Uniteds køb af Cristiano Ronaldo.
Fint nok, hvis portugiseren var med på at indordne sig taktisk, men ville og kunne han det efter i årevis at have lyst op i statistikkerne for sin totale mangel på deltagelse i det defensive spil?
Taktisk blev Cristiano Ronaldo sin norske managers endeligt sammen med Harry Maguires sammenbrud, men på et endnu dybere plan er den transfer symbol på, hvordan Manchester Uniteds ejere og ledelse har fastholdt klubben på randen af krise nærmest konstant siden Alex Fergusons farvel til managerrollen for 8 1/2 år siden.
Cristiano Ronaldo reddede sejre og point i de døende minutter mod Villarreal og to gange Atalanta, og han har også scoret en lille håndfuld mål i Premier League.
Han blev af mange hyldet som en af verdens absolut bedste spillere lige nu på de dage, men var den romantiske forestilling om portugiseren som ridderen i den blankpolerede rustning nu også i tråd med virkeligheden?
Cristiano Ronaldo var tabloidpressen og meme-fabrikkernes favorit på Instagram og Twitter, men under den skinne fernis braste Manchester United sammen taktisk og strategisk, som man sjældent har set på topplan.
Flere britiske medier, der ikke lige lever af at smide hjerte- og flamme-emojis på Instagram-posts i bedste fanboy-stil, hver gang CR7 har scoret, har sammenlignet Manchester United med en nostalgisk forlystelsespark, og man får unægtelig det indtryk.
Hvordan genskaber man bedre tidligere årtiers storhed end ved at hyre nogle af de bedste spillere fra 90’erne og de to efterfølgende årtier til trænerbænken og i Ronaldos tilfælde et comeback som taget ud af en Hollywood-film?
Blæse være med, at spillet og konkurrenterne har udviklet sig voldsomt, og der muligvis skal noget helt andet til i dag.
Det har dækket over, at Manchester United manglede både den altafgørende sportsdirektør og endnu vigtigere en struktur og kultur, så man kunne følge med de bedste i verden.
Man har ladet sig forblænde af, at Marcus Rashford, Scott McTominay og Mason Greenwood kom op fra ungdomsafdelingen i stedet for at finde ud af, hvor man på globalt plan har været et tredjerangshold i talentudviklingen de to seneste årtier.
Man har slingret afsted på transfermarkedet og handlet efter, at man kun lige var den ene superstjerne fra at kunne vinde Premier League og Champions League.
Man har ævlet løs om strategi, kultur, historie og kontinuitet under Ole Gunnar Solskjær uden selv at ane, at man reelt er kommet længere fra de største og dygtigste klubber, end man var i 2018.
Ole Gunnar Solskjær var ikke en taktiker på niveau med José Mourinho eller Louis van Gaal, men havde været en fremragende assistenttræner.
Denne gang skal man have en verdensklasse-taktiker, men hvad er endnu vigtigere er en ordentlig, tidssvarende struktur.
Ed Woodward og ejerne i familien Glazer har bevist, at de ikke har hverken evnerne eller den strategiske formåen til at lede den sportslige del af en klub, der hver sæson skal spille med om pokalerne i Premier League og Champions League.
Derfor skal de, som man har formået i Manchester City og Chelsea, give nøglerne til nogen, der rent faktisk har forstand på at drive en fodboldklub.
For det her, det er ikke Ole Gunnar Solskjærs fiasko, og slet ikke Cristiano Ronaldos; han er jo bare sig selv.
Nej, det er ejerne og Ed Woodward, der denne gang skal indse, at de er problemet, ikke løsningen.
Og så må Alex Ferguson også efterhånden overveje, hvor meget han skal være på banen.
Det er meget menneskeligt, at man gerne vil genskabe hans storhedstid, og at han gerne vil hjælpe til.
Men har det gavnet Manchester United strategisk?
Det tvivler jeg ærlig talt på, og tiden er inde til at indse, at man ikke genskaber fortidens storhed ved ihærdigt at forsøge at kopiere den.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
