Vi var nogen, der undrede os såre over Manchester Uniteds køb af Cristiano Ronaldo.
Fint nok, hvis portugiseren var med på at indordne sig taktisk, men ville og kunne han det efter i årevis at have lyst op i statistikkerne for sin totale mangel på deltagelse i det defensive spil?
Taktisk blev Cristiano Ronaldo sin norske managers endeligt sammen med Harry Maguires sammenbrud, men på et endnu dybere plan er den transfer symbol på, hvordan Manchester Uniteds ejere og ledelse har fastholdt klubben på randen af krise nærmest konstant siden Alex Fergusons farvel til managerrollen for 8 1/2 år siden.
Cristiano Ronaldo reddede sejre og point i de døende minutter mod Villarreal og to gange Atalanta, og han har også scoret en lille håndfuld mål i Premier League.
Han blev af mange hyldet som en af verdens absolut bedste spillere lige nu på de dage, men var den romantiske forestilling om portugiseren som ridderen i den blankpolerede rustning nu også i tråd med virkeligheden?
Cristiano Ronaldo var tabloidpressen og meme-fabrikkernes favorit på Instagram og Twitter, men under den skinne fernis braste Manchester United sammen taktisk og strategisk, som man sjældent har set på topplan.
Flere britiske medier, der ikke lige lever af at smide hjerte- og flamme-emojis på Instagram-posts i bedste fanboy-stil, hver gang CR7 har scoret, har sammenlignet Manchester United med en nostalgisk forlystelsespark, og man får unægtelig det indtryk.
Hvordan genskaber man bedre tidligere årtiers storhed end ved at hyre nogle af de bedste spillere fra 90’erne og de to efterfølgende årtier til trænerbænken og i Ronaldos tilfælde et comeback som taget ud af en Hollywood-film?
Blæse være med, at spillet og konkurrenterne har udviklet sig voldsomt, og der muligvis skal noget helt andet til i dag.
Det har dækket over, at Manchester United manglede både den altafgørende sportsdirektør og endnu vigtigere en struktur og kultur, så man kunne følge med de bedste i verden.
Man har ladet sig forblænde af, at Marcus Rashford, Scott McTominay og Mason Greenwood kom op fra ungdomsafdelingen i stedet for at finde ud af, hvor man på globalt plan har været et tredjerangshold i talentudviklingen de to seneste årtier.
Man har slingret afsted på transfermarkedet og handlet efter, at man kun lige var den ene superstjerne fra at kunne vinde Premier League og Champions League.
Man har ævlet løs om strategi, kultur, historie og kontinuitet under Ole Gunnar Solskjær uden selv at ane, at man reelt er kommet længere fra de største og dygtigste klubber, end man var i 2018.
Ole Gunnar Solskjær var ikke en taktiker på niveau med José Mourinho eller Louis van Gaal, men havde været en fremragende assistenttræner.
Denne gang skal man have en verdensklasse-taktiker, men hvad er endnu vigtigere er en ordentlig, tidssvarende struktur.
Ed Woodward og ejerne i familien Glazer har bevist, at de ikke har hverken evnerne eller den strategiske formåen til at lede den sportslige del af en klub, der hver sæson skal spille med om pokalerne i Premier League og Champions League.
Derfor skal de, som man har formået i Manchester City og Chelsea, give nøglerne til nogen, der rent faktisk har forstand på at drive en fodboldklub.
For det her, det er ikke Ole Gunnar Solskjærs fiasko, og slet ikke Cristiano Ronaldos; han er jo bare sig selv.
Nej, det er ejerne og Ed Woodward, der denne gang skal indse, at de er problemet, ikke løsningen.
Og så må Alex Ferguson også efterhånden overveje, hvor meget han skal være på banen.
Det er meget menneskeligt, at man gerne vil genskabe hans storhedstid, og at han gerne vil hjælpe til.
Men har det gavnet Manchester United strategisk?
Det tvivler jeg ærlig talt på, og tiden er inde til at indse, at man ikke genskaber fortidens storhed ved ihærdigt at forsøge at kopiere den.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
Ekspert: Det mest positive for FCK
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADET SPECIAL
