Manchester Uniteds medejer og styrmand Jim Ratcliffe hældte mandag benzin på det bål, klubbens elendige sæson er.
– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.
– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for.
Ejeren siger intet, Manchester Uniteds fans og vi andre ikke har tænkt.
Det er klubbens allerstørste problem, Ratcliffe sætter fingeren på, nemlig klubbens uforlignelige evne til konsekvent at købe de forkerte spillere, hvor Manchester United blandt de største klubber i verden må være dem, der har købt dårligst ind siden Alex Fergusons stop i 2013.
Christian Eriksen blev ikke nævnt, og det er heller ikke nødvendigt, for fynboens kontrakt udløber til sommer, og han skal tydeligvis videre.
Der vil være gode bejlere til ham i udlandet, og har han lysten til at spille i Ajax eller Brentford igen, eller hvem der nu byder sig til, er der naturligvis ingen chance for en retur til Superligaen.
Men selv om det bestemt ikke er risikofrit for Christian Eriksen eller for en dansk klub, håber jeg, han vender tilbage til Superligaen til sommer.

Spørg Brian Laudrup, om det var nemt og bekvemt at vende tilbage til FC København og Superligaen i nogle måneder i 1998 og 1999, hvor tilskuerne peb af ham på udebane.
Det tvivler jeg nu på, ret mange vil gøre med Christian Eriksen, men den offensive midtbanespiller skal være klar på at få sit spil spaltet til atomer af eksperterne på tv og os, og at det kommer til at føles pokkers uretfærdigt i modgang.
Det er ikke sikkert, det vil være en succes, men for os uden noget i klemme vil det være forrygende at se Eriksen spille i Superligaen.
I dag var Christian Eriksen rask væk blevet smidt i aktion lige efter sin 16 års fødselsdag, men sådan var Superligaen ikke helt skruet sammen dengang, selv om det på OB-spillere fra det daværende tophold lød til, at Eriksen var rigelig god.
Nu er Eriksen dobbelt så gammel og en af de bedste danskere i fodboldhistorien.
Måske er det en af de ting, der er for gode til at være sande som gendannelsen af Oasis eller et Messi-comeback til FC Barcelona.
Jeg vælger den optimistiske tilgang og siger, det kunne være et løft for Superligaen og for den klub, han vælger.
FC Midtjylland overvejede det kort sidste sommer, da Manchester United tydeligvis var åben for et salg.
Og han kunne bestemt spille i en af topklubberne som FC Midtjylland og FC København, uden at spille samfulde 90 minutter hver eneste runde, eller lære fra sig i FC Nordsjælland.
Men naturligvis er OB det åbenlyse valg.
Fynboerne vender tilbage til Superligaen, hvis de ellers begynder at vinde kampe igen i 1. Division, Eriksens tilknytning til OB og Odense er stærk, og sikke en fest, det comeback ville være med Christian Eriksen på den offensive midtbane.
OB vender med garanti ikke tilbage til toppen af Superligaen foreløbig,men mindre kan også gøre det, så jeg håber, det ender med en Eriksen-retur til Superligaen og OB, og at alle, ud over de obligatoriske drillerier på udebane, vil tage godt imod en spiller, kun en håndfuld navne i dansk fodboldhistorie kan matche.
VAR i fokus igen
Regler er regler, og hvis vi køber, at Julián Alvarez ramte bolden med sin støttefod, skulle VAR gribe ind og underkende argentinerens scoring i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid.
Men det er et meget godt eksempel på, at fodboldreglerne flere steder bør justeres, nu hvor der er VAR på de største kampe men også dem i Superligaen og mange andre europæiske topligaer.
Jeg forstår godt, Diego Simeone og Atlético Madrid er tossede over dommen, og den viser, hvordan tvivlen omkring én VAR-dom hurtigt kommer til at fylde mere end 100 korrekte indgreb.
Fodboldmyndighederne vil helt sikkert mene, vi i vores branche er alt for hurtige til at kaste os over grænse-tilfældene og fejlene – men det er også godt at se UEFA’s konstruktive tilgang til Alvarez-sagen og opfordringen til en hurtig afklaring af reglerne hos FIFA og IFAB.
Fodbold er anderledes fra rigtig mange sportsgrene, fordi ikke enhver mikroskopisk forseelse straffes eller bør straffes, hvis man spørger mig og mange, mange andre fodboldfans (for ikke at tale om spillerne selv!), og derfor er man også nødt til at fintune VAR og fodboldloven til spillets ånd.
Hurra for Gartenmann!
Stefan Gartenmann har med rette et godt ry i Superligaen for at være en fin forsvarsspiller og en vellidt kollega, og hvor er det fedt, han nu skal spille for Schweiz.
Det var VIRKELIG ikke, hvad jeg eller ret mange andre havde set forude efter forsvarsspillerens udlejning til Aberdeen i sidste sæson og et skifte til Ferencvaros sidste sommer lige efter, FC Midtjylland havde slået dem ud af Champions League-kvalifikationen.
Jeg synes, det er herligt, når danskere stille op for landshold i Caribien, Sydamerika, Afrika og Asien – og at Gartenmann kommer på et stærkt landshold om Schweiz er overraskende men også en skøn historie.
Selvfølgelig når han som 28-årig hverken at spille 50 eller 100 kampe eller få en karriere som den fremragende Manuel Akanji, han er vikar for på grund af en skade.
Men han kommer til at spille landsholdsfodbold, og hvor er det skønt for ham.

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Real Madrid holder snor i FC Barcelona

AC Milan er i pokalfinalen

Arsenal udskyder Liverpools mesterskabsfest

Semifinale uden gnist eller kort

Afsløring: Wichmann bliver ny AaB-træner

Skrækdebut for Sebastian Otoa

Fra FCM til Premier League: ‘En fantastisk rejse’

Sune Smith slår fast: Det er usagligt og usandt!

Mike Tullberg tæt på nyt job

Don Ø i nyt opråb: Er nogen bange for Sektion 12?