FCK får brug for lidt Thomas Vermaelen og Roar Strand

FCK-mandskabet ser stærkt ud, men får også brug for held og tilfældigheder for at komme i CL-gruppespillet.



Denne leder bringes i Tipsbladets fredagsudgave 5. august

Hvis ikke Thomas Vermaelen havde en dejlig familie og havde tjent mange millioner kroner på sin hobby, måtte han føle sig som en af spillets mest uheldige personer.
Siden begyndelsen af 2013 har den dygtige belgiske forsvarsspiller kun startet inde i 21 ligakampe for Arsenal og FC Barcelona, og det var også hans uheld, der var med til at skabe det FC København, vi kender i dag.

Som purung forsvarsspiller var Vermaelen del af et Ajax-hold, der havde en 2-1 føring med fra København, men med et usandsynlig uheldigt forsøg på at cleare et indlæg et kvarter før tid gav Vermaelen de danske gæster en heldig 2-0 sejr.

Fire år senere var det Rosenborgs indskiftede veteran Roar Strand, der i et hektisk RBK-pres huggede bolden på trekantsammenføjningen, let afrettet af Johan Wiland. I første kamp kørte Rosenborg i perioder FCK ud af banen og havde ved 2-0 stolpeskud ved Rade Prica og frit mål til den senere Esbjerg-spiller Bakenga, før Jesper Grønkjær ufortjent reducerede.

Uden en pæn portion held i kvalifikationen havde FC København aldrig slået Manchester United, Celtic, Rubin Kazan, Panathinaikos og spillet uafgjort med FC Barcelona.

Får FC København brug for det held igen?

Trækker københavnerne Viktoria Plzen og Legia Warszawa, er svaret nej – så har lodtrækningen foræret FC København rigeligt.

I kalenderåret 2016 har FC København trukket sammenligninger med de to stærke årgange i 2006 og 2010, og selvom det nuværende FCK-mandskab ikke er lige så erfarent, er dynamikken i det offensive spil respektindgydende.

APOEL lavede en APOEL (læs også eftertanken på side 5) på Rosenborg og kunne vel samle en god del af Fodbolddanmark bag FCK i et opgør om et Champions League-gruppespil til en værdi af 150-200 millioner kroner.

Brendan Rodgers’ Celtic-mandskab er næsten mere attraktivt at møde end APOEL efter vaklende spil og resultater mod Lincoln Red Imps fra Gibraltar og Astana fra Kasakhstan, mens Red Bull Salzburg er begyndt dårligt i den østrigske liga men er playoff-rundens sværeste modstander efter Olympiakos’ overraskende exit.

Hvis APOEL, Salzburg eller Celtic dukker op i bowlen i Grimaldi Forum i eftermiddag, får FCK igen brug for heldet, uanset hvor meget det vil irritere Ståle Solbakken at tale om marginaler og tilfældigheder. Plus to gode kampe fra Robin Olsen i buret.

Men når FC København er jævnbyrdig med to-tre-fire ud af fem seedede modstandere i den endelige playoff-runde til Champions League, er noget gået rigtigt. For dansk fodbolds skyld vil det gøre godt, hvis de lovende takter bliver vekslet til seks CL-gruppekampe i efteråret.

Køb Tipsbladet – du finder det i Ekstra Bladet hver fredag.





Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Danske klubber vil have ham

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Brøndby IF – FC Fredericia

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FCM meldes interesseret – bud fra England

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr