Hvis vi måler mængden af god fodbold og individuelle kvaliteter på en fodboldbane, bliver det ikke bedre i Superligaen, end hvad vi så lørdag eftermiddag i Farum.
FC Nordsjælland vil ærgre sig over afbrændere og missede muligheder,mens et historisk offensivt FC København scorede flotte mål og viste, at FC Nordsjælland ikke har et dirkefrit forsvar, når modstanderen er dygtig nok til at kombinere sig igennem i højt tempo.
Det blev en fair pointdeling i et topopgør, der var en klassisk, god reklame for en Superliga, der på flere måder er stærkere end nogensinde før.
Og så var det kampen et godt billede på, hvor langt både FC København og FC Nordsjælland er kommet med deres fodboldhold efter sidste sæson, og hvor svært forfølgerne får ved at indhente dem i denne sæson.
Der er 24 spillerunder tilbage, så det giver naturligvis sig selv, at intet er afgjort.
Men uanset hvor vild en transferperiode, vi netop er kommet ud af, hvor FC Midtjylland førte an i Superligaen med køb for 150 millioner kroner, er det lige nu svært at se, hvordan gulddysten til foråret kan blive mellem andre end FC København og FC Nordsjælland med førstnævnte som soleklar favorit til et tredje mesterskab på stribe.
FC København stillede med Elyounoussi, Falk og Gonçalves på midtbanen og Bardghji, Achouri og Óskarsson i front.

Det er seks mand, der altovervejende går på en fodboldbane for at skabe chancer for hinanden eller for at score.
På den måde er FC København nu blevet det meget offensive, dominerende fodboldhold, der kan skille alle de dybtliggende forsvar i Superligaen ad.
Kan forsvaret holde skansen, ligner det en klar guldrecept, mens det til gengæld bliver vildt interessant at se, om det er muligt at gå så offensivt til værks i Champions League. Her er der plads til forbedring med tanke på det ene mål, man scorede i gruppespillet for 12 måneder siden.
FC Nordsjælland har lige solgt Ernest Nuamah for et rekordbeløb til Lyon, men hvis man ikke vidste det, var det ikke til at se på FCN’s hold eller spil.
Ibrahim Osman blomstrede markant op og lignede sig selv efter pausen, da han og Andreas Schjelderup byttede plads, og med Marcus Ingvartsen inde foran mål kan man vel dårligt sige, at den offensive kæde er svækket.
FC Nordsjælland har også mistet Mads Bidstrup og Jacob Steen Christensen i sommer, men det her hold ser reelt stærkere ud, end da man i foråret hostede, harkede og især i de første uger var noget uheldig med at spille uafgjort i kampe, man burde have vundet.
Disse to hold er cremen af Superligaen, og det er bare svært at se rivalerne FC Midtjylland og Brøndby, og ej at forglemme AGF, hamle op med FCK og FCN, som de spiller lige nu.
Gruppespillene kan naturligvis slide på kræfterne og gøre FCK og FCN nemme at få i tale om et par måneder.
Men uanset at FC Midtjylland har et Europa-frit efterår og dermed alle muligheder for at stille med et fuldstændig friskt hold i hver Superliga-runde, har de første to måneder af sæsonen vist, at der stadig er et stykke vej, til man har et sammenspillet og velsmurt hold.
Det kan jo nærmest ikke være anderledes, når i hvert fald halvdelen af startopstillingen er udskiftet her i 2023, og konkret er 12 indkasserede mål ikke vildt betryggende.
Brøndby IF er lige nu i bedre svingninger taktisk end FCM, men det indtil man også slår de klubber, vi forventer ender i Top 6, ser jeg Brøndby som værende klart under FC København og FC Nordsjælland i niveau.
Det er der ingen skam i, når man er oppe mod to så velsmurte klubber, som FCK og FCN er her i september.
Men det kan blive en test af tålmodigheden i Herning/Ikast og i Brøndby, hvis jeg har ret, og et hav af hårdt arbejde og måske endnu flere svære beslutninger for at hitte ud af, hvordan man hamler op med Johannes Hoff Thorups og Jacob Neestrups offensive maskiner.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT