Hvornår er det rette tidspunkt at skifte klub?
Spillere og agenter ville give meget for med sikkerhed at vide det, klubber ligeså, men virkeligheden er oftest, at det er svært at forudsige.
Robert Skov smedede, da karrieren var allervarmest i sommeren 2019 og kom til Hoffenheim.
Norske Pål Kirkevold blev, som mange nok har glemt, Superliga-topscorer i 2018 men kom ikke afsted på en millionkontrakt, og skader gjorde, at karrieren aldrig nåede samme højder igen.
Denne sommer er Randers’ Vito Hammershøy-Mistrati kommet til den rumænske mesterklub CFR Cluj, som måske ikke lyder af så meget i danske ører, men som ville spille med i toppen i Superligaen, giver solide lønninger med et meget mindre skattetryk end i Danmark, og i de kommende uger skal spille Champions League-kvalifikation.
Det skete, efter Randers’ ledelse og spillere blev enige om at holde på hestene (fangede I den?) på transfermarkedet sidste sommer.
Randers-profilerne fik et Conference League-gruppespil med, klubbens første nogensinde, og det klarede man i fornem stil med en andenplads og to knockoutkampe i år mod de senere semifinalister Leicester City, hvilket har forsikret udenlandske opkøbere om Randers-spillernes duelighed i større opgør end den typiske Superliga-kamp.
I denne sæson er det Silkeborg IF og klubbens attraktive profiler, der står med samme overvejelser.
Rasmus Carstensen, Tobias Salquist, Mark Brink, Nicklas Helenius, Sebastian Jørgensen – man kan finde mange spillere på majs bronzevindende hold, som rigere klubber burde kunne se fidusen i at købe, spillere som da også er til seriøs overvejelse adskillige steder.
Men få eller ingen af dem står i et lige så stort dilemma som holdkammeraten Nicolai Vallys, der i sidste måned i Tipsbladet blev kåret til Forårets Profil af Superliga-trænerne.
Vallys fylder 26 år et par dage efter, transfervinduet i Danmark lukker, og Silkeborg-kreatøren har været gennem en eksplosiv udvikling fra at spille serie- og divisionsbold over at være benovet over holdkammeraternes niveau ved ankomsten til oprykkeren Silkeborg til altså at være ligaens bedste spiller i foråret og på radaren hos Kasper Hjulmand til A-landsholdet.
Silkeborg IF vil gerne sælge et par af profilerne, og det skal være dyrt.
Det skal ikke være hele den store håndfuld spillere, der er mest oplagte til et salg – man vil have en trup, der kan få en fornuftig Superliga-sæson samtidig med, at kamppresset bliver større end nogensinde før på grund af 17 efterårsrunder på fire måneder indtil anden weekend i november og så altså otte europæiske kampe plus et par runder i pokalturneringen.
Jeg tør næsten garantere, at Silkeborgs ledelse peger på Randers’ succes som bevis på, at Silkeborg-profilerne sagtens kan blive og så blive solgt til januar eller næste sommer – ja det er vel nærmest at betegne som en skudsikker plan.

Men for Vallys og hans transfer-attraktive holdkammerater er den plan naturligvis ikke skudsikker.
Man kan få en håndvægt over anklen og brække den i næste uge og dermed misse samtlige europæiske kampe, træneren kan skifte mening og spille med en anden (ok, nok ikke i Vallys’ tilfælde), eller man kan bare dale i niveau og aldrig igen blive nær så god, som man lige har været i forårsmånederne.
Det er et særsyn, at en spiller i en af de mindre Superliga-klubber vinder en af Tipsbladets profilkåringer, og det og fodbolds lunefulde, uforudsigelige natur ved en eftertænksom fodboldspiller som Nicolai Vallys naturligvis alt om.
Hvor mødes interesserne? Kommer der et godt nok tilbud, som Silkeborg helt sikkert helst vil have fra udlandet, og som også er mest oplagt med tanke på, at han for FC Midtjylland og FC København mindst er en midaldrende spiller, og som også passer Nicolai Vallys sportsligt og økonomisk?
Tidspunktet bliver næppe bedre, med mindre Silkeborg igen kan overraske og viser sig flot frem i et svært, europæisk gruppespil.
Hvis nogen er fristet til at tage de fugle, de har i hånden nu, frem for nogen, der ikke sidder på taget men farer rundt oppe på himlen, forstår jeg det godt.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Tottenham præsenterer ny træner
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Italien under massivt pres
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW