Genialt! Lad os få det i Superligaen

Der er meget i vejen med fodboldverdenen, men én ting ved EM rammer 100 procent plet.



Bare rolig, jeg er ikke blevet jubelidiot: Der er meget, der stadig er i vejen.

UEFA har skåret i folkene med erfaring i storkampe og slutrunder, så man ligesom gentagne gange de seneste år har problemer med den sikre afvikling af kampene.

Logistikken er mildest talt udfordrende for mange, som danske fans oplevede i Stuttgart.

Og så er det lidt morsomt at høre UEFA kloge sig om griske klubber og trætte spillere, når man selv lige har trukket lod til de første kvalifikationsrunder i de tre udvidede Europa-turneringer.

På banen er det danske landshold under pres og kunne meget vel være tvunget til at slå Serbien, hvis serberne lever op til favoritværdigheden mod Slovenien og det danske hold ikke leverer turneringens overraskelse og slår et England med Saka, Kane og Bellingham.

Så nej, det er ikke lutter lagkage indtil videre, bortset fra dommer-afdelingens genistreg.

Vi har talt om det mange gange, også her hos Tipsbladet. Hvorfor ikke tyvstjæle et af de bedste greb fra den ekstremt fysiske sport rugby?

Her smadrer spillerne hinanden i en grad, så  der ligesom i NFL er et stort søgsmål på vej om livsødelæggende og dødelige hovedskader og grufulde hjernesygdomme.

Men selv den mest brovtne center ved efter ti pints nede på pubben, at man ikke farer løs på dommeren.

256153

Undtagelsen, der nogenlunde bekræfter reglen: Didier Deschamps og hans østrigske modstykke Ralf Rangnick var ikke imponerede over fjerdedommeren eller indskiftnings-mulighederne, der da også virkede underligt ufleksible. Men ellers har den nye dommerregel hjulpet til et generelt godt indtryk af dommer-præstationerne i første runde af gruppespillet ved EM i Tyskland. Foto: Alamy

Sådan har det været i årtier: Dommeren bestemmer og kommunikerer med de to holds anfører, mens alle andre holder sig væk og ved, at det er dårlig stil og opførsel at brokke sig over kendelser.

Ved EM afprøver UEFA noget lignende, hvor anførerne respektfuldt kan diskutere kendelser med dommeren, men alle andre har besked på at holde sig væk, og at brud på det giver gult, som de jo lejlighedsvis også har gjort før.

Dommerne har fortolket reglen med fin fingerspidsfornemmelse og har netop undladt at stange en masse kort ud, mens spillerne tydeligvis er blevet briefet grundigt før slutrunden og indtil videre har taget godt mod konceptet.

Jeg siger bestemt ikke, at vi skal slukke for følelser i fodbold, men det er en fremragende idé at tippe balancen og komme væk fra, at et halvt hold omringer dommeren for at brokke sig, uanset at spillerne nogle gange har en sag.

Det er godt set at lave det forsøg, og lad os håbe, det også finder vej til Superligaen i en fornuftig, smidig udgave så snart som muligt.



Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Voldsomt transferønske til FCK

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Fortryder Chido Obi-beslutning

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

I spil til stort job

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur