Genialt! Lad os få det i Superligaen

Der er meget i vejen med fodboldverdenen, men én ting ved EM rammer 100 procent plet.



Bare rolig, jeg er ikke blevet jubelidiot: Der er meget, der stadig er i vejen.

UEFA har skåret i folkene med erfaring i storkampe og slutrunder, så man ligesom gentagne gange de seneste år har problemer med den sikre afvikling af kampene.

Logistikken er mildest talt udfordrende for mange, som danske fans oplevede i Stuttgart.

Og så er det lidt morsomt at høre UEFA kloge sig om griske klubber og trætte spillere, når man selv lige har trukket lod til de første kvalifikationsrunder i de tre udvidede Europa-turneringer.

På banen er det danske landshold under pres og kunne meget vel være tvunget til at slå Serbien, hvis serberne lever op til favoritværdigheden mod Slovenien og det danske hold ikke leverer turneringens overraskelse og slår et England med Saka, Kane og Bellingham.

Så nej, det er ikke lutter lagkage indtil videre, bortset fra dommer-afdelingens genistreg.

Vi har talt om det mange gange, også her hos Tipsbladet. Hvorfor ikke tyvstjæle et af de bedste greb fra den ekstremt fysiske sport rugby?

Her smadrer spillerne hinanden i en grad, så  der ligesom i NFL er et stort søgsmål på vej om livsødelæggende og dødelige hovedskader og grufulde hjernesygdomme.

Men selv den mest brovtne center ved efter ti pints nede på pubben, at man ikke farer løs på dommeren.

256153

Undtagelsen, der nogenlunde bekræfter reglen: Didier Deschamps og hans østrigske modstykke Ralf Rangnick var ikke imponerede over fjerdedommeren eller indskiftnings-mulighederne, der da også virkede underligt ufleksible. Men ellers har den nye dommerregel hjulpet til et generelt godt indtryk af dommer-præstationerne i første runde af gruppespillet ved EM i Tyskland. Foto: Alamy

Sådan har det været i årtier: Dommeren bestemmer og kommunikerer med de to holds anfører, mens alle andre holder sig væk og ved, at det er dårlig stil og opførsel at brokke sig over kendelser.

Ved EM afprøver UEFA noget lignende, hvor anførerne respektfuldt kan diskutere kendelser med dommeren, men alle andre har besked på at holde sig væk, og at brud på det giver gult, som de jo lejlighedsvis også har gjort før.

Dommerne har fortolket reglen med fin fingerspidsfornemmelse og har netop undladt at stange en masse kort ud, mens spillerne tydeligvis er blevet briefet grundigt før slutrunden og indtil videre har taget godt mod konceptet.

Jeg siger bestemt ikke, at vi skal slukke for følelser i fodbold, men det er en fremragende idé at tippe balancen og komme væk fra, at et halvt hold omringer dommeren for at brokke sig, uanset at spillerne nogle gange har en sag.

Det er godt set at lave det forsøg, og lad os håbe, det også finder vej til Superligaen i en fornuftig, smidig udgave så snart som muligt.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers