Genialt! Lad os få det i Superligaen

Der er meget i vejen med fodboldverdenen, men én ting ved EM rammer 100 procent plet.



Bare rolig, jeg er ikke blevet jubelidiot: Der er meget, der stadig er i vejen.

UEFA har skåret i folkene med erfaring i storkampe og slutrunder, så man ligesom gentagne gange de seneste år har problemer med den sikre afvikling af kampene.

Logistikken er mildest talt udfordrende for mange, som danske fans oplevede i Stuttgart.

Og så er det lidt morsomt at høre UEFA kloge sig om griske klubber og trætte spillere, når man selv lige har trukket lod til de første kvalifikationsrunder i de tre udvidede Europa-turneringer.

På banen er det danske landshold under pres og kunne meget vel være tvunget til at slå Serbien, hvis serberne lever op til favoritværdigheden mod Slovenien og det danske hold ikke leverer turneringens overraskelse og slår et England med Saka, Kane og Bellingham.

Så nej, det er ikke lutter lagkage indtil videre, bortset fra dommer-afdelingens genistreg.

Vi har talt om det mange gange, også her hos Tipsbladet. Hvorfor ikke tyvstjæle et af de bedste greb fra den ekstremt fysiske sport rugby?

Her smadrer spillerne hinanden i en grad, så  der ligesom i NFL er et stort søgsmål på vej om livsødelæggende og dødelige hovedskader og grufulde hjernesygdomme.

Men selv den mest brovtne center ved efter ti pints nede på pubben, at man ikke farer løs på dommeren.

256153

Undtagelsen, der nogenlunde bekræfter reglen: Didier Deschamps og hans østrigske modstykke Ralf Rangnick var ikke imponerede over fjerdedommeren eller indskiftnings-mulighederne, der da også virkede underligt ufleksible. Men ellers har den nye dommerregel hjulpet til et generelt godt indtryk af dommer-præstationerne i første runde af gruppespillet ved EM i Tyskland. Foto: Alamy

Sådan har det været i årtier: Dommeren bestemmer og kommunikerer med de to holds anfører, mens alle andre holder sig væk og ved, at det er dårlig stil og opførsel at brokke sig over kendelser.

Ved EM afprøver UEFA noget lignende, hvor anførerne respektfuldt kan diskutere kendelser med dommeren, men alle andre har besked på at holde sig væk, og at brud på det giver gult, som de jo lejlighedsvis også har gjort før.

Dommerne har fortolket reglen med fin fingerspidsfornemmelse og har netop undladt at stange en masse kort ud, mens spillerne tydeligvis er blevet briefet grundigt før slutrunden og indtil videre har taget godt mod konceptet.

Jeg siger bestemt ikke, at vi skal slukke for følelser i fodbold, men det er en fremragende idé at tippe balancen og komme væk fra, at et halvt hold omringer dommeren for at brokke sig, uanset at spillerne nogle gange har en sag.

Det er godt set at lave det forsøg, og lad os håbe, det også finder vej til Superligaen i en fornuftig, smidig udgave så snart som muligt.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg