Bare rolig, jeg er ikke blevet jubelidiot: Der er meget, der stadig er i vejen.
UEFA har skåret i folkene med erfaring i storkampe og slutrunder, så man ligesom gentagne gange de seneste år har problemer med den sikre afvikling af kampene.
Logistikken er mildest talt udfordrende for mange, som danske fans oplevede i Stuttgart.
Og så er det lidt morsomt at høre UEFA kloge sig om griske klubber og trætte spillere, når man selv lige har trukket lod til de første kvalifikationsrunder i de tre udvidede Europa-turneringer.
På banen er det danske landshold under pres og kunne meget vel være tvunget til at slå Serbien, hvis serberne lever op til favoritværdigheden mod Slovenien og det danske hold ikke leverer turneringens overraskelse og slår et England med Saka, Kane og Bellingham.
Så nej, det er ikke lutter lagkage indtil videre, bortset fra dommer-afdelingens genistreg.
Vi har talt om det mange gange, også her hos Tipsbladet. Hvorfor ikke tyvstjæle et af de bedste greb fra den ekstremt fysiske sport rugby?
Her smadrer spillerne hinanden i en grad, så der ligesom i NFL er et stort søgsmål på vej om livsødelæggende og dødelige hovedskader og grufulde hjernesygdomme.
Men selv den mest brovtne center ved efter ti pints nede på pubben, at man ikke farer løs på dommeren.

Sådan har det været i årtier: Dommeren bestemmer og kommunikerer med de to holds anfører, mens alle andre holder sig væk og ved, at det er dårlig stil og opførsel at brokke sig over kendelser.
Ved EM afprøver UEFA noget lignende, hvor anførerne respektfuldt kan diskutere kendelser med dommeren, men alle andre har besked på at holde sig væk, og at brud på det giver gult, som de jo lejlighedsvis også har gjort før.
Dommerne har fortolket reglen med fin fingerspidsfornemmelse og har netop undladt at stange en masse kort ud, mens spillerne tydeligvis er blevet briefet grundigt før slutrunden og indtil videre har taget godt mod konceptet.
Jeg siger bestemt ikke, at vi skal slukke for følelser i fodbold, men det er en fremragende idé at tippe balancen og komme væk fra, at et halvt hold omringer dommeren for at brokke sig, uanset at spillerne nogle gange har en sag.
Det er godt set at lave det forsøg, og lad os håbe, det også finder vej til Superligaen i en fornuftig, smidig udgave så snart som muligt.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE