Youssoufa Moukoko er ikke ældre end mange af de studenter, der brager rundt på landets veje i disse dage og holder deres velfortjente fester hos familie, venner og diverse beværtninger.
Men det glemmer vi, fordi han allerede som 13-årig dukkede op på Dortmunds U/17-hold og nu som 20-årig skal til FCK.
Han pøsede mål ind bag modstandernes målmænd og kom straks på alverdens lister som det her supertalent, der ville vælte alt.
Ligesom i Danmark var aldersgrænsen for at spille i Bundesligaen i Dortmund 16 år, så ligesom Jeppe Kjær og Mads Hvilsom i Superligaen debuterede han lige efter, han havde haft fødselsdag.

Og siden da?
Der har vi hørt mindre om ham, på trods af at han har scoret i omtrent hver fjerde kamp, været giftig på U/21-landsholdet og også har spillet på A-landsholdet.
FCK’s sats minder om FCM og Europas fabrikker
Der er en grund til, at Youssoufa Moukoko er tilgængelig for FC København nu og ikke ender i Premier League for mange hundrede millioner kroner.
Han kommer fra en sæson som udlejet til Nice med begrænset spilletid, og mens han stadig er purung, er det også nu den sjette sæson som seniorspiller, han tager hul på.
FCK satser tydeligvis på, at der nu kommer topproduktion som angriber fra den unge tysker, at tilvænningen til seniorfodbold nu er ovre.

Noget af det, FCK’s hjemlige rival FC Midtjylland har klaret flot, er at finde yderst attraktive og dygtige unge spillere i udlandet, der har toppræsteret og siden indbragt en masse transfermillioner.
FCK har en trup med en række spillere omkring 30 år og derover.
I det lys er det interessant at se FCK købe Youssofa Moukoko og den tre år yngre midtbanespiller Dominik Sarapata. Føj også 19-årige Zoram Zague fra PSG til listen.
Jeg ved ikke, om de bliver topspillere i Superligaen og Champions League eller flop.
Det gør FC København heller ikke.
Men man tager en kalkuleret chance og satser på, de bliver topspillere, ikke ulig hvad en række andre store salgsklubber i Europa gør.
Og: Det er præcis, hvad FCM har pæn succes med med Franculino, Darío Osorio og Ousmane Diao, tre spillere der bestemt ikke er alles kop te, men som sandsynligvis bliver solgt rockerdyrt om et år eller to.
Der må komme mere
Næste pointe: Der må komme en angriber til.
Ja, man har andre navne, der kan spille deroppe, og Jordan Larsson gjorde det flot i slutspillet efter at have været totalt væk sidste efterår.

Men de spillere er nu så aldrende, FCK ikke kan stole på, de samlet igen leverer et meserskab samt en markant, markant bedre indsats i Europa end sidste sæsons middelmådige tur i Conference League.
German Onugkha bliver solgt eller udlejet, og Amin Chiakha kunne også meget vel få en sæson på udleje.
Andreas Cornelius spillede omkring halvdelen af minutterne i sidste sæson, klar fremgang fra de to sæsoner inden.
Men det er simpelthen ikke nok, især ikke hvis FCK kommer i Champions League.
Kommer FC København i Champions League-ligaspillet?
0 Votes
Der mangler en angrebsbrik til, uanset wow-effekten med Youssoufa Moukoko, og selv om det er voldsomt dyre handler, vi her taler om.
Det andet vil være for satset, når man ikke er en udfordrer med oddsene mod sig men derimod den store løve på savannen, der bare skal leve op til favoritværdigheden igen efter en ujævn 2024/25-sæson.

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kold krig i ni måneder

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Martin Jørgensen scorer nyt job

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

AGF-millioner på vej?

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Mikael Anderson smadrer transferrekord

FC København køber Youssoufa Moukoko

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Bekræfter: Profil skal sælges nu

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Afslører vanvittig kontrakt

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Åbne for at sælge

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Afsløring: Tæt på salg af profil

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

– Det ville da være meget, meget underligt

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Jubler over tiden i Danmark

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Transfer: AGF sælger profil

Vil gøre alt for Dolberg

Nu melder Superligaen ud om fans til derby

Svært at få forlængelse på plads