Leder: Jess Thorups mission er klar – nedlæg FC Midtjylland

FC København skal pinedød være dansk mester i denne sæson, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, i dagens leder i Tipsbladet.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Jess Thorup er ny cheftræner i FC København og åbner med en kamp mod sit gamle hold FC Midtjylland i Herning.

Det var påfaldende at se FCK-ledernes betoning af Jess Thorups menneskelige kvaliteter ved præsentationen, for selvom det er helt rigtigt, at Jess Thorup er et sympatisk og empatisk menneske, kan det heller ikke undgås, at det bliver set som et svirp med halen mod eksbossen Ståle Solbakken.

Det lader til, ledelsens analyse af situationen er, at der skal slippes noget energi løs, og bemærkelsesværdigt var det også at se bestyrelsesformand Bo Rygaard betone, at FC København har en fremragende trup, der er lavet rekordinvesteringer i.

Læs også:Jess Thorup fordobler sin løn i FC København

Den første del er i hvert fald ikke en analyse, der deles alle steder uden for klubben, men går FC København hen og laver en Bayern München nu, er det selvfølgelig ligegyldigt.

Og det er, lidt firkantet sagt, hvad Jess Thorup og FC København skal nu.

I en økonomisk presset tid, hvor moderselskabet Parken Sport & Entertainment nu for alvor lider under coronavirussen og har udsigt til et rædsomt 2021, er det denne trup, der skal vinde mesterskabet, og vindes skal der.

Det er det utvetydige krav til Jess Thorup internt i klubben, og det skal blive svært interessant at se opstillingen på søndag i Herning og den kurs, Thorup lægger.

Læs også:FCM: Det virker til, at FCK er hunden, der bjæffer for at få opmærksomhed

For i missionen og i Thorups egne første udtalelser ligger også et mål om at bruge flere af klubbens egne talenter og måske ikke mindst at bruge dem med større succes.

Glem enhver tanke om proces og en omstillingsperiode: FC København skal pinedød være dansk mester til foråret, så man er sikret minimum Europa League til næste efterår.

Det skal sandsynligvis ske uden større tilgange i transfervinduet til januar, og man skal i hvert fald ikke beskylde Jess Thorup for at have taget det nemme valg, når han forlader belgiske Genk og et betydeligt større spillerbudget for at tage Mission Guld på sig i en klub, der sagtens kan få brug for en kapitaltilførsel i begyndelsen af 2021 og i helt ekstrem grad er under lup efter afskeden med Thorups tidligere kollega i HamKam, Ståle Solbakken.

right

Læs også:Michael Sahl Hansen bliver direktør i Spillerforeningen
Læs også:Avis: Genk holder linjen varm til Brian Priske
Læs også:Bo Svensson er testet positiv for coronavirus – misser kamp





Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Hårdt angreb på DBU-boss

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner