Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. Du kan også få det leveret til døren – læs mere her.
Da SønderjyskE i 2008 rykkede op i Superligaen, klarede man sig i de første sæsoner for et årligt spillerbudget i omegnen af 10 millioner kroner.
Flere andre hold befandt sig i samme prisklasse eller med årlige udgifter på op til 20 millioner kroner, og at FC København lå på 100 millioner kroner eller derover understregede bare, hvor suveræne københavnerne var økonomisk i de år.
Her et årti, indtil flere tv-aftaler og et boom på transfermarkedet senere, er det blevet overordentlig dyrt at være bare nogenlunde sikker på, at man ikke skal i nedrykningsfare fra Superligaen.
Og det bliver snart endnu dyrere.
Det er de udenlandske ejerskaber af danske klubber, der puster til prisudviklingen, selv nu efter et år med lange perioders nedlukning af samfundet.
FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF er sandsynligvis så økonomisk stærke, at de ikke har noget at frygte for, selvom FC Københavns moderselskab trækker alvorligt på kassekreditten i disse måneder, og Jan Bech Andersen har betydet rigtig meget for BIF’s finanser de seneste år.
AGF kryber langsomt opad, mens Brøndby har sparet markant og nu nærmest er tættere på århusianerne end FC Midtjylland i budget.
AaB og OB ligger omkring eller på den dyre side af 40 millioner kroner om året, og FC Nordsjælland skal faktisk kategoriseres på samme niveau, for deres talentarbejde i Farum og Accra er så dyrt, at øjnene løber i vand.
Det var syv af 12 hold i Superligaen.
Oprykkerne Vejle er absolut ikke noget discounthold, og SønderjyskE’s ejer Robert Platek har netop betalt 150 millioner kroner for Spezia i Serie A og virker villig til at bruge penge på især yngre spillere. Alt efter, hvad man inkluderer i budgettet, er Randers FC nærmest nummer 10 på budget, og først med de to nedrykningskandidater Vejle og Lyngby når vi to hold lidt under 20 millioner kroner i budget.
SønderjyskE skruer op med en ny ejer, Randers FC leder efter en udenlandsk partner, AaB har gjort det samme, og i 1. division er Esbjerg netop blevet købt af en gruppe relativt erfarne folk, der til daglig opererer med et budget i Superligaens Top 3-klasse i Championship-klubben Barnsley og absolut ikke har tænkt sig at skære i noget på Vestkysten.
HB Køge og Helsingør har amerikanske ejere med store planer, Fremad Amager er ejet af en russisk oligark-søn med meget stærke internationale forbindelser, og selv Silkeborg IF på oprykningsjagt i 1. division og Lyngby og Horsens leder efter udenlandske partnere.
Hvis den lange opremsning her tager pusten fra de fleste, er det helt forståeligt, og det kan også snart tage pusten fra dem, der gerne vil leve småt og godt i Superligaen.
I dagens udgave af Tipsbladet fortæller vi historien om de ni udenlandsk ejede klubber, og hvad der dog lokker så mange udenlandske klubkøbere til landet i disse år. Ingen af vores kilder tror, at Chien Lee-konsortiets overtagelse af Esbjerg for to uger siden var det sidste i dansk fodbold.
Alt efter, om man tør regne AGF, AaB, OB og måske FC Nordsjælland med blandt dem, der ikke kan rykke ned, efterlader det fem-seks pladser til cirka 12 hold, der alle mener, at de på sigt vil være fast Superliga-hold.
Det er naturligvis matematisk umuligt, og det får konsekvenser i de kommende år.
Jeg gætter på, at budgetterne for midterklubberne i Superligaen og de håbefulde i 1. division kommer til at stige så meget, at man reelt skal op på AGF’s niveau tæt på 50 millioner kroner, hvis man vil være nogenlunde sikker på ikke at rykke ud.
Om det giver bedre fodboldkampe og spillere end i dag afhænger af, hvordan de ekstra penge bliver brugt. Men med alle de projekter og målsætninger, udenlandske klubejere og såmænd også deres danske kolleger arbejder efter i dag, bliver det nærmest umuligt at lave en SønderjyskE, Hobro eller Lyngby og blive i Superligaen. Og billigt, det bliver det ikke.

LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
