Jonas Lössls skifte til FC Midtjylland på fri transfer ligner et vaskeægte kup for de danske mestre.
Jesper Hansen vandt ganske vist Det Gyldne Bur i 2019 og kunne lige så vel have genvundet det i 2020 i stedet for FC København Kalle Johnsson, men i Lössl får FC Midtjylland både en fire år yngre klassemålmand og får endnu én af klubbens allerbedste akademispillere tilbage.
Erik Sviatchenko og Pione Sisto kan givetvis berette om, at det slet ikke er så slemt endda at vende hjem og spille Champions League, og man kan være stensikker på, at Lössl vil det samme, og at han på ingen måde vil behandle FC Midtjylland-skiftet som en hyggelig retrætepost før pensionisttilværelsen.
FCM ‘handler forud’
Kontrakten til den i Everton fritstillede Jonas Lössl bekræfter også en trend og en gryende strategi for FC Midtjylland, der med pengene fra Champions League og de seneste års profilsalg forsøge at gøre noget, de stensikkert har fået inspiration til i andre (stor)sælgende klubber i Europa.
FC Midtjylland forsøger sig nu med at hente spillere, og vel at mærke gode og dyre af slagsen, både 6 og 12 måneder før, man egentlig har et hul på holdet til dem i startopstillingen.
Læs også:Ancelotti bekræfter: Lössl leder efter ny klub
FC Midtjylland gjorde det med belgiske Dion Cools for 12 måneder siden, en spiller man gav en million euro for og stort set ikke brugte i foråret, hvor svenske Joel Andersson spillede både fast og godt. I efteråret har Cools spillet i stedet for Andersson, og selvom der har været fejl undervejs, er der i hvert fald tilløb til, at handlen giver mening.
Luca Pfeiffer blev hentet til angrebet i slutningen af efterårets transfervindue efter samme opskrift; her skulle Pfeiffer efter en karriere i tysk sekundafodbold vænne sig til tempoet og træningen i Superliga-toppen, mens Sory Kaba fortsat spiller fast og havde sin bedste halvsæson i FC Midtjylland efter et omdiskuteret første år.
Anders Dreyer havde ikke brug for tilvænning, da han kom til FC Midtjylland for 12 måneder siden, men princippet er det samme; han blev købt, selvom FC Midtjylland strengt taget havde spillere nok til pladserne på kanten og den offensive midtbane.
FCK mislykkedes
FC København forsøgte noget tilsvarende for år tilbage, da Nicolai Boilesen, Jores Okore, Uros Matic, Jan Gregus og Nicolaj Thomsen til, før der strengt taget var plads til dem i idealopstillingen.
Boilesen og Okore skulle spilles langsomt ind, og langsomt gik det så sandelig også. Allerede et år senere blev Jores Okore solgt relativt billigt til AaB, og Matic, Gregus og Thomsen blev aldrig de stærke FCK-startere, der skulle tage over, når de bedste fra Champions League-holdet i efteråret 2016 blev solgt. Kun Nicolai Boilesen formåede at blive en stærk stamspiller for FC København, vel at mærke når han ikke har døjet med ærgerlige skader.
Læs også:Avis: FC Midtjylland henter dansk landsholdsmålmand
Det er ikke for at slå FC København og den daværende sportslige stab oven i hovedet,
Idéen fejlede som sådan ikke noget, og stærke og solide klubber i Portugal, Belgien, Tyskland og Frankrig har haft held en tilsvarende strategi for spillerkøb, så især yngre spillere har én eller to halvsæsoners tilvænning, før de skal træde ind i stedet for den store stjerne.
Men strategien er bare svær at udføre.
FC Københavns problemer med at købe forud med succes minder om, at FC Midtjylland langt fra er sikret succes, når man nu har og kan tage sig råd til at købe spillere ind på pladser, hvor man allerede er stærkt besat med erfarne og vellønnede startspillere.
Kampen i foråret mellem Jonas Lössl og Jesper Hansen kan sagtens blive intens, og det samme gælder back-duellen mellem Dion Cools og svenske Joel Andersson, der indtil for et halvt år siden lignede en mand, der skulle indbringe FCM et pænt millionbeløb til den allerede bugnende transferkasse.
Strategien kræver ekstra af cheftræner Brian Priske, trænerteamet og ikke mindst spillerne selv, når hierarkiet og fordelingen af spilletid ikke er lige så oplagt, som den var i FC Midtjyllands tre første mesterskabssæsoner.
Og så skal Jonas Lössl naturligvis også bevise, at han er der efter at have siddet på bænken i to halvsæsoner hos Everton med et lejemål i Huddersfield i bunden af Championship i foråret 2020.
Læs også: Stort Lössl-interview fra 2011
Selvom Lössl er soleklar favorit til startpladsen, især efter de første par uger eller måneder, ville det ligne Jesper Hansen dårligt at give sig uden kamp. Ja det skulle da lige være, hvis en sidste både attraktiv og lukrativ kontrakt i udlandet dukker op i de kommende dage. Det er trods alt ikke alle ligaer, især i dem uden for Europa, hvor al transferaktivitet ophører til midnat.
Læs også:Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller
LIVE
LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
