Jonas Lössls skifte til FC Midtjylland på fri transfer ligner et vaskeægte kup for de danske mestre.
Jesper Hansen vandt ganske vist Det Gyldne Bur i 2019 og kunne lige så vel have genvundet det i 2020 i stedet for FC København Kalle Johnsson, men i Lössl får FC Midtjylland både en fire år yngre klassemålmand og får endnu én af klubbens allerbedste akademispillere tilbage.
Erik Sviatchenko og Pione Sisto kan givetvis berette om, at det slet ikke er så slemt endda at vende hjem og spille Champions League, og man kan være stensikker på, at Lössl vil det samme, og at han på ingen måde vil behandle FC Midtjylland-skiftet som en hyggelig retrætepost før pensionisttilværelsen.
FCM ‘handler forud’
Kontrakten til den i Everton fritstillede Jonas Lössl bekræfter også en trend og en gryende strategi for FC Midtjylland, der med pengene fra Champions League og de seneste års profilsalg forsøge at gøre noget, de stensikkert har fået inspiration til i andre (stor)sælgende klubber i Europa.
FC Midtjylland forsøger sig nu med at hente spillere, og vel at mærke gode og dyre af slagsen, både 6 og 12 måneder før, man egentlig har et hul på holdet til dem i startopstillingen.
Læs også:Ancelotti bekræfter: Lössl leder efter ny klub
FC Midtjylland gjorde det med belgiske Dion Cools for 12 måneder siden, en spiller man gav en million euro for og stort set ikke brugte i foråret, hvor svenske Joel Andersson spillede både fast og godt. I efteråret har Cools spillet i stedet for Andersson, og selvom der har været fejl undervejs, er der i hvert fald tilløb til, at handlen giver mening.
Luca Pfeiffer blev hentet til angrebet i slutningen af efterårets transfervindue efter samme opskrift; her skulle Pfeiffer efter en karriere i tysk sekundafodbold vænne sig til tempoet og træningen i Superliga-toppen, mens Sory Kaba fortsat spiller fast og havde sin bedste halvsæson i FC Midtjylland efter et omdiskuteret første år.
Anders Dreyer havde ikke brug for tilvænning, da han kom til FC Midtjylland for 12 måneder siden, men princippet er det samme; han blev købt, selvom FC Midtjylland strengt taget havde spillere nok til pladserne på kanten og den offensive midtbane.
FCK mislykkedes
FC København forsøgte noget tilsvarende for år tilbage, da Nicolai Boilesen, Jores Okore, Uros Matic, Jan Gregus og Nicolaj Thomsen til, før der strengt taget var plads til dem i idealopstillingen.
Boilesen og Okore skulle spilles langsomt ind, og langsomt gik det så sandelig også. Allerede et år senere blev Jores Okore solgt relativt billigt til AaB, og Matic, Gregus og Thomsen blev aldrig de stærke FCK-startere, der skulle tage over, når de bedste fra Champions League-holdet i efteråret 2016 blev solgt. Kun Nicolai Boilesen formåede at blive en stærk stamspiller for FC København, vel at mærke når han ikke har døjet med ærgerlige skader.
Læs også:Avis: FC Midtjylland henter dansk landsholdsmålmand
Det er ikke for at slå FC København og den daværende sportslige stab oven i hovedet,
Idéen fejlede som sådan ikke noget, og stærke og solide klubber i Portugal, Belgien, Tyskland og Frankrig har haft held en tilsvarende strategi for spillerkøb, så især yngre spillere har én eller to halvsæsoners tilvænning, før de skal træde ind i stedet for den store stjerne.
Men strategien er bare svær at udføre.
FC Københavns problemer med at købe forud med succes minder om, at FC Midtjylland langt fra er sikret succes, når man nu har og kan tage sig råd til at købe spillere ind på pladser, hvor man allerede er stærkt besat med erfarne og vellønnede startspillere.
Kampen i foråret mellem Jonas Lössl og Jesper Hansen kan sagtens blive intens, og det samme gælder back-duellen mellem Dion Cools og svenske Joel Andersson, der indtil for et halvt år siden lignede en mand, der skulle indbringe FCM et pænt millionbeløb til den allerede bugnende transferkasse.
Strategien kræver ekstra af cheftræner Brian Priske, trænerteamet og ikke mindst spillerne selv, når hierarkiet og fordelingen af spilletid ikke er lige så oplagt, som den var i FC Midtjyllands tre første mesterskabssæsoner.
Og så skal Jonas Lössl naturligvis også bevise, at han er der efter at have siddet på bænken i to halvsæsoner hos Everton med et lejemål i Huddersfield i bunden af Championship i foråret 2020.
Læs også: Stort Lössl-interview fra 2011
Selvom Lössl er soleklar favorit til startpladsen, især efter de første par uger eller måneder, ville det ligne Jesper Hansen dårligt at give sig uden kamp. Ja det skulle da lige være, hvis en sidste både attraktiv og lukrativ kontrakt i udlandet dukker op i de kommende dage. Det er trods alt ikke alle ligaer, især i dem uden for Europa, hvor al transferaktivitet ophører til midnat.
Læs også:Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
BIZART
“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Kevin Diks skriver historie
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
