OB er middelmådig til alt andet end at bruge penge

LEDER: OB’s problemer stikker dybere end Andreas Alm eller sportsdirektør Björn Wesström.



Torsdag røg Andreas Alm som cheftræner i OB efter måneder, for ikke at sige år, på kanten af sædet.

Et skidt nederlag på 1-3 i pokalen til FC Fredericia blev endestationen, og det var ingen undskyldning, at der var tale om et reservespækket fynsk hold.

Det har ikke været godt i lang tid, og hvis man på Fyn og i OB mener, at en pokalfinale mod FC Midtjylland er eksempel på, at det faktisk gik godt på lange stræk, har man simpelthen ikke forstået, hvordan topfodbold i den moderne æra fungerer.

Den velmenende svensker kunne hverken få holdet til at fungere, da man spillede forsigtigt med et bolværk foran forsvaret, eller da man gav los og forsøgte at spille på de offensive individualister, der i glimt har strålet men langt oftere har været anonyme.

Sportsdirektør Björn Wesström må så sandelig også være en presset mand efter rekruttering, der helt uventet kastede den forrygende Yankuba Minteh af sig, men som ellers har været alt for præget af middelmådighed.

Det nemme ville jo være, hvis man bare kunne placere ansvaret på cheftræneren, sekundært sportsdirektøren, og ride ud i solopgangen og en herlig fremtid med nye folk ved roret.

Men så nemt er det naturligvis ikke.

Siden OB blev Superliga-toer for 12 år siden, har man forsøgt at være alt.

Man har været en klub, der hentede lovende, overvejende billige spillere fra udlandet. Man har været en klub, der hentede spillere længere nede i hierarkiet i Danmark. Man har været talentudvikler. Man har hentet erfarne profiler til. Man har hentet skandinaver.

Man har snart sagt prøvet alt, og jeg kunne lave samme gennemgang af spillestilen – man har prøvet alt, uden for alvor at være noget.

Fællestrækket gennem årene har været, at de erfarne spillere har underpræsteret, og at OB nok er den klub med fast adresse i Superligaen, der har givet os færrest profiler. Klubber med langt færre midler som Viborg, SønderjyskE, Randers, ja selv Horsens og Vejle, har givet os flere spektakulære offensive spillere og defensive jern, end der er kommet ud af grå OB.

Med mindre Søren Krogh udretter mirakler som vikar, eller den næste permanente cheftræner fra januar gør det samme, er denne sæson tabt.

Man skal være glad for, at Hvidovre er et 1. Divisions-hold, og at Vejle ikke udviser tegn på at kunne vinde ret mange kampe.

Et ambitiøst, offensivt projekt, hvor OB som hidtil i snart halvanden sæson tillader voldsomt mange chancer mod sig, virker nu alligevel risikabelt med Vejle få point bagud.

Det er her, hvor jeg skal kloge mig og sige, hvad OB skal gøre i stedet, men jeg ved det ærlig talt ikke.

Den offensive satsning og standard-snakken om, at de unge bare skal have chancen for at blive superstjerner, er efter mine bedste begreber farlig, og det samme er idéen om, at man i virkeligheden har godt af en tur i 1. Division, hvis en ungdomssatsning skulle ende sådan.

Men derfra? Jeg ved det ikke.

OB må finde noget, man er bedre til end de fleste andre Superliga-klubber, og det er man ikke på et eneste område i dag.

Kun målt på spillerbudgettet er man i Top 6, og før det forandrer sig, vil cheftræner efter cheftræner ende samme sted, som Alm gjorde i denne uge.





LIVE

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

‘Sur over Brøndby-transfer’

Topscorer færdig



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Legende med chokmelding

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Stort medie fremhæver FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– De lignede lort!

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Her er prisen på Skov Olsen

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’