Ødelægger de mange udlændinge Superligaen?

Der er rekordmange udlændinge i Superligaen. Er det et problem?



Lad os lave et tankeeksperiment.

Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.

Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.

Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.

Her er Tipsbladets tal.

Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.

I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.

Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.

Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.

Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.

Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?

Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.

Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.

Jeg er uenig.

Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

2STAR72 Randers, Denmark. 17th Feb, 2025. FCK's head coach Jacob Neestrup during the Superliga match between Randers FC and FC Copenhagen at Cepheus Park in Randers on Monday, February 17, 2025. (Photo: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

Kan man gøre det med 9-10 danskere?

Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.

At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.

Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.

Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.

Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.

Det har også fyldt i ugen:

Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.

De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Juninho - populær slider i FC Midtjylland, der aldrig blev fast mand. Foto: Alamy

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.

Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.

Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.

Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.







LIVE

LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I svime over Filip Jørgensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Deler nyt om fremtiden

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Tottenhams nedtur fortsætter



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Nu svarer David Nielsen

Medie afslører møde med Deco

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Reagerer på Brøndby-bombe

Skal han på landsholdet, Riemer?

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig