Lad os lave et tankeeksperiment.
Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.
Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.
Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.
Her er Tipsbladets tal.
Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.
I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.
Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.
Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.
Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.
Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?
Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.
Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.
Jeg er uenig.
Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

Kan man gøre det med 9-10 danskere?
Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.
At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.
Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.
Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.
Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.
Det har også fyldt i ugen:
Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.
De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.
Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.
Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.
Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.
Salah har undskyldt
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Vild Diant Ramaj-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER