Lad os lave et tankeeksperiment.
Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.
Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.
Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.
Her er Tipsbladets tal.
Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.
I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.
Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.
Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.
Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.
Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?
Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.
Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.
Jeg er uenig.
Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

Kan man gøre det med 9-10 danskere?
Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.
At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.
Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.
Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.
Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.
Det har også fyldt i ugen:
Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.
De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.
Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.
Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.
Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER