Lad os lave et tankeeksperiment.
Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.
Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.
Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.
Her er Tipsbladets tal.
Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.
I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.
Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.
Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.
Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.
Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?
Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.
Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.
Jeg er uenig.
Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

Kan man gøre det med 9-10 danskere?
Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.
At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.
Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.
Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.
Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.
Det har også fyldt i ugen:
Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.
De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.
Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.
Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.
Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
Vil have ham væk fra FC København
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE