Lad os lave et tankeeksperiment.
Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.
Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.
Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.
Her er Tipsbladets tal.
Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.
I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.
Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.
Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.
Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.
Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?
Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.
Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.
Jeg er uenig.
Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

Kan man gøre det med 9-10 danskere?
Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.
At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.
Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.
Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.
Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.
Det har også fyldt i ugen:
Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.
De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.
Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.
Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.
Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
Alle storroser Dario Osorio
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark