Ødelægger de mange udlændinge Superligaen?

Der er rekordmange udlændinge i Superligaen. Er det et problem?



Lad os lave et tankeeksperiment.

Vi siger, Elias Ólafsson vender tilbage til målet i FC Midtjylland og genindtager pladsen som førstevalg.

Lee Han-beom dækker for en influenzaramt Mads Bech Sørenesn i midterforsvaret, Oliver Sørensen starter på bænken, og for at få dem i omdrejninger spiller Thomas Thomasberg med både Darío Osorio og Franculino, mens Aral Simsir sidder ude.

Det er ikke en vanvittig feberfantasi, at FC Midtjylland nemt kunne stille med ni, ti eller 11 udlændinge fra start.

Og udlændingene fylder i Superligaen, sort på hvidt.

Her er Tipsbladets tal.

Vi har fulgt udviklingen i spilletid i Superligaen i mange år, og det er ikke et spørgsmål om følelser og hvad, nogen synes. Udenlandske spillere fylder mere og mere.

I efteråret gik 46 procent af spilletiden i Superligaen til udlændinge, og det var ikke kun topklubberne FC København og FC Midtjylland i deres jagt på DM og Europa-succes, der ragede op.

Brøndby, Vejle, AaB, Randers og Sønderjyske gav også over halvdelen af Superliga-spilletiden til udlændinge i efteråret, hvilket er næsten en fordobling på ti år.

Det kræver ikke megen fantasi at forestille sig, at andelen for hele Superligaen om et par år kan runde 50 procent.

Og det er ganske påfaldende, mens klubbernes talentudvikling er dyrere og vigtigere for dem end nogensinde før, for Tipsbladets tal viser også, at de egenudviklede spillere mindre i denne sæson end længe set.

Det udløser det indlysende spørgsmål: Er det ikke for meget?

Alexander Zorniger fik ørerne i maskinen som Brøndby-træner, da han stillede med 11 udlændinge, og i klubberne vil de alle sige, at deres egenudviklede, danske spillere er altafgørende.

Fair, og det skal klubberne holdes op på, når de selv siger det, som David Nielsen gjorde her på TV2.

Jeg er uenig.

Skruer et af topholdene et DM-vinderhold sammen, der gør det godt i Europa, lever fansene fint med 8-9-10 udlændinge i idealopstillingen.

2STAR72 Randers, Denmark. 17th Feb, 2025. FCK's head coach Jacob Neestrup during the Superliga match between Randers FC and FC Copenhagen at Cepheus Park in Randers on Monday, February 17, 2025. (Photo: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

Kan man gøre det med 9-10 danskere?

Fantastisk, men så skal man dælme være dygtig og heldig, hvis man kan klare sig uden at jagte spillere fra mere end 99,9 procent af planetens talentmasse.

At spillere flytter over landegrænser er ikke en dansk opfindelse – det er en international udvikling gennem 30 år, der har især har taget fart siden 2010, og den kan dansk fodbold ikke melde sig ud af, om man så ville.

Men lad os få det på det rene. Superliga-klubberne har ingen pligt til at uddanne fodboldspillere til danske landshold eller gøre noget som helst andet end at jagte kortsigtet succes og samtidig arbejde langsigtet.

Der, hvor vi kan tage en diskussion, er, når mindre dygtige udlændinge til bænken og bredden bliver valgt, fordi forskerordningen gør dem billige.

Topklubberne spiller bedre fodbold takket være deres udenlandske profiler, end de ville gøre med mindre talentfulde danskere, og derfor kommer vi sandsynligvis snart til at bryde loftet på 50 procent. Og det ødelægger ikke det mindste for nogen.

Det har også fyldt i ugen:

Indkast-Gate
Indkast har fyldt ekstremt meget i den forgangne uge, siden FCK-cheftræner Jacob Neestrup fejlagtigt og uden belæg hævdede, FC Midtjylland stjal 10 meter per indkast i Parken søndag, hvilket fik FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-bossen for løgner.

De lange indkast er dybt upopulære hos alle andre end dem, der er gode til dem, og det kommer ikke til at ændre sig foreløbig. Men sikke et par brag, vi får i slutspillet, hvor fansene må have fået rigeligt med skyts til opfindsomme bannere og slagord. Og læs så lige, hvad en rigtig kender af indkast har at sige om sagen.

Juninho - populær slider i FC Midtjylland, der aldrig blev fast mand. Foto: Alamy

Længe åbent i udlandet
Brasiliens transfervindue lukkede natten mellem fredag og lørdag dansk tid med et enkelt Superliga-salg i form af FCM's reserve-stopper Juninho, der nu skal til Internacional nede i Porto Alegre i det sydlige Brasilien, hvor Martin Braithwaite spiller for lokalrivalen Grêmio.

Og flere kan følge, både reserver men måske også enkelte profiler, som Randers' Simen Nordli.

Finten er, at klubberne i Norge og Sverige har næsten fire uger til deres transferdeadlines, mens klubber i USA kan købe ind helt til slutningen af april.

Der betyder det intet rent juridisk, at Superligaens transfervindue lukkede for en måned siden – klubber i lande med åbne transfervinduer kan hente, lige så lystigt de vil i Superligaen og 1. Division, så længe klub og spiller her i Danmark med til det.





Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld

I transfermøde med Superliga-klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Legende stopper som cheftræner for Messi

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

Voldsom straf til Clement Bischoff

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Storroser dansk super-talent

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’