Storsalg på vej? Topklubber spørger på SL-profil

Selv om Superligaens transfervindue for længst er lukket, lurer udlandet på en af sæsonens største profiler.



Det er snart en måned siden, Superliga-klubberne i en hektisk slutspurt fik deres trupper på plads til forårssæsonen.

I de næste tre runder lukker leddet mellem Top 6 og bundkampen, og et af de hold, der er på vippen, er Randers FC.

Nedrykningskamp er nærmest umulig at falde i med 20 point ned til nedrykning, men skillelinjen er vigtig på mere end én måde.

For i Randers er der en særdeles stor profil, Simen Nordli, der var snublende tæt på at blive Efterårets Profil i Tipsbladet, og han er interessant for udlandet, selv om vi er i slutningen af februar.

Simen Nordli i aktion. Foto: Alamy

Finten er, at transfervinduerne i Sverige, Norge, USA og en række andre lande stadig er åbne, fordi turneringerne de steder følger kalenderåret.

Mængden af mulige købere er overhovedet ikke den samme som i januar, men norske Nordli vækker blandt andet interesse i hjemlandet, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.

– Vi snakker med nogen, men det er ikke sådan, at jeg har et konkret tilbud, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Er det klubber i Norge og Sverige, måske USA?

– Ja, lige præcis.

I Norge er det oplagt, at Bodø/Glimt og Molde, der sidste år købte Mads Enggård, kan bruge og kan have råd til en spiller som Simen Nordli, mens Nordli som profil også passer i MLS, hvor sæsonen netop er begyndt men transferdeadline er to måneder ude i fremtiden i slut-april.

Randers har også potentielle kandidater til udleje og permanente afgange, og her kommer de sidste runder i grundspillet og skader til at påvirke, hvad der sker.

Skulle Simen Nordli ende med at blive solgt i marts eller april, kan Randers FC ikke købe en erstatning før til sommer, hvor transfervinduet åbner i Danmark.

Læs om Randers’ spillerbudget her

Læs om Randers’ brug af udlændinge og egenudviklede spillere her

Randers FC solgte i vinterens transfervindue Tammer Bany for et rekordbeløb til West Bromwich Albion.

Randers lukker grundspillet af efter AGF-kampen med udfordrende opgør mod Brøndby IF og FC Midtjylland, der begge har øjnene stift rettet mod medaljekampen.

Læs optakten til kampen her.





LIVE

Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Osula får stor rolle i Newcastle

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien