Storsalg på vej? Topklubber spørger på SL-profil

Selv om Superligaens transfervindue for længst er lukket, lurer udlandet på en af sæsonens største profiler.



Det er snart en måned siden, Superliga-klubberne i en hektisk slutspurt fik deres trupper på plads til forårssæsonen.

I de næste tre runder lukker leddet mellem Top 6 og bundkampen, og et af de hold, der er på vippen, er Randers FC.

Nedrykningskamp er nærmest umulig at falde i med 20 point ned til nedrykning, men skillelinjen er vigtig på mere end én måde.

For i Randers er der en særdeles stor profil, Simen Nordli, der var snublende tæt på at blive Efterårets Profil i Tipsbladet, og han er interessant for udlandet, selv om vi er i slutningen af februar.

Simen Nordli i aktion. Foto: Alamy

Finten er, at transfervinduerne i Sverige, Norge, USA og en række andre lande stadig er åbne, fordi turneringerne de steder følger kalenderåret.

Mængden af mulige købere er overhovedet ikke den samme som i januar, men norske Nordli vækker blandt andet interesse i hjemlandet, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.

– Vi snakker med nogen, men det er ikke sådan, at jeg har et konkret tilbud, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Er det klubber i Norge og Sverige, måske USA?

– Ja, lige præcis.

I Norge er det oplagt, at Bodø/Glimt og Molde, der sidste år købte Mads Enggård, kan bruge og kan have råd til en spiller som Simen Nordli, mens Nordli som profil også passer i MLS, hvor sæsonen netop er begyndt men transferdeadline er to måneder ude i fremtiden i slut-april.

Randers har også potentielle kandidater til udleje og permanente afgange, og her kommer de sidste runder i grundspillet og skader til at påvirke, hvad der sker.

Skulle Simen Nordli ende med at blive solgt i marts eller april, kan Randers FC ikke købe en erstatning før til sommer, hvor transfervinduet åbner i Danmark.

Læs om Randers’ spillerbudget her

Læs om Randers’ brug af udlændinge og egenudviklede spillere her

Randers FC solgte i vinterens transfervindue Tammer Bany for et rekordbeløb til West Bromwich Albion.

Randers lukker grundspillet af efter AGF-kampen med udfordrende opgør mod Brøndby IF og FC Midtjylland, der begge har øjnene stift rettet mod medaljekampen.

Læs optakten til kampen her.





Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen