Storsalg på vej? Topklubber spørger på SL-profil

Selv om Superligaens transfervindue for længst er lukket, lurer udlandet på en af sæsonens største profiler.



Det er snart en måned siden, Superliga-klubberne i en hektisk slutspurt fik deres trupper på plads til forårssæsonen.

I de næste tre runder lukker leddet mellem Top 6 og bundkampen, og et af de hold, der er på vippen, er Randers FC.

Nedrykningskamp er nærmest umulig at falde i med 20 point ned til nedrykning, men skillelinjen er vigtig på mere end én måde.

For i Randers er der en særdeles stor profil, Simen Nordli, der var snublende tæt på at blive Efterårets Profil i Tipsbladet, og han er interessant for udlandet, selv om vi er i slutningen af februar.

Simen Nordli i aktion. Foto: Alamy

Finten er, at transfervinduerne i Sverige, Norge, USA og en række andre lande stadig er åbne, fordi turneringerne de steder følger kalenderåret.

Mængden af mulige købere er overhovedet ikke den samme som i januar, men norske Nordli vækker blandt andet interesse i hjemlandet, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.

– Vi snakker med nogen, men det er ikke sådan, at jeg har et konkret tilbud, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Er det klubber i Norge og Sverige, måske USA?

– Ja, lige præcis.

I Norge er det oplagt, at Bodø/Glimt og Molde, der sidste år købte Mads Enggård, kan bruge og kan have råd til en spiller som Simen Nordli, mens Nordli som profil også passer i MLS, hvor sæsonen netop er begyndt men transferdeadline er to måneder ude i fremtiden i slut-april.

Randers har også potentielle kandidater til udleje og permanente afgange, og her kommer de sidste runder i grundspillet og skader til at påvirke, hvad der sker.

Skulle Simen Nordli ende med at blive solgt i marts eller april, kan Randers FC ikke købe en erstatning før til sommer, hvor transfervinduet åbner i Danmark.

Læs om Randers’ spillerbudget her

Læs om Randers’ brug af udlændinge og egenudviklede spillere her

Randers FC solgte i vinterens transfervindue Tammer Bany for et rekordbeløb til West Bromwich Albion.

Randers lukker grundspillet af efter AGF-kampen med udfordrende opgør mod Brøndby IF og FC Midtjylland, der begge har øjnene stift rettet mod medaljekampen.

Læs optakten til kampen her.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Han tager hjem fra VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Elias Jelert færdig

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Overraskende melding om Oliver Christensen