Det er snart en måned siden, Superliga-klubberne i en hektisk slutspurt fik deres trupper på plads til forårssæsonen.
I de næste tre runder lukker leddet mellem Top 6 og bundkampen, og et af de hold, der er på vippen, er Randers FC.
Nedrykningskamp er nærmest umulig at falde i med 20 point ned til nedrykning, men skillelinjen er vigtig på mere end én måde.
For i Randers er der en særdeles stor profil, Simen Nordli, der var snublende tæt på at blive Efterårets Profil i Tipsbladet, og han er interessant for udlandet, selv om vi er i slutningen af februar.

Finten er, at transfervinduerne i Sverige, Norge, USA og en række andre lande stadig er åbne, fordi turneringerne de steder følger kalenderåret.
Mængden af mulige købere er overhovedet ikke den samme som i januar, men norske Nordli vækker blandt andet interesse i hjemlandet, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
– Vi snakker med nogen, men det er ikke sådan, at jeg har et konkret tilbud, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Er det klubber i Norge og Sverige, måske USA?
– Ja, lige præcis.
I Norge er det oplagt, at Bodø/Glimt og Molde, der sidste år købte Mads Enggård, kan bruge og kan have råd til en spiller som Simen Nordli, mens Nordli som profil også passer i MLS, hvor sæsonen netop er begyndt men transferdeadline er to måneder ude i fremtiden i slut-april.

Randers har også potentielle kandidater til udleje og permanente afgange, og her kommer de sidste runder i grundspillet og skader til at påvirke, hvad der sker.
Skulle Simen Nordli ende med at blive solgt i marts eller april, kan Randers FC ikke købe en erstatning før til sommer, hvor transfervinduet åbner i Danmark.
Læs om Randers’ spillerbudget her
Læs om Randers’ brug af udlændinge og egenudviklede spillere her
Randers FC solgte i vinterens transfervindue Tammer Bany for et rekordbeløb til West Bromwich Albion.
Randers lukker grundspillet af efter AGF-kampen med udfordrende opgør mod Brøndby IF og FC Midtjylland, der begge har øjnene stift rettet mod medaljekampen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
INTERVIEW