Det er snart en måned siden, Superliga-klubberne i en hektisk slutspurt fik deres trupper på plads til forårssæsonen.
I de næste tre runder lukker leddet mellem Top 6 og bundkampen, og et af de hold, der er på vippen, er Randers FC.
Nedrykningskamp er nærmest umulig at falde i med 20 point ned til nedrykning, men skillelinjen er vigtig på mere end én måde.
For i Randers er der en særdeles stor profil, Simen Nordli, der var snublende tæt på at blive Efterårets Profil i Tipsbladet, og han er interessant for udlandet, selv om vi er i slutningen af februar.

Finten er, at transfervinduerne i Sverige, Norge, USA og en række andre lande stadig er åbne, fordi turneringerne de steder følger kalenderåret.
Mængden af mulige købere er overhovedet ikke den samme som i januar, men norske Nordli vækker blandt andet interesse i hjemlandet, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
– Vi snakker med nogen, men det er ikke sådan, at jeg har et konkret tilbud, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Er det klubber i Norge og Sverige, måske USA?
– Ja, lige præcis.
I Norge er det oplagt, at Bodø/Glimt og Molde, der sidste år købte Mads Enggård, kan bruge og kan have råd til en spiller som Simen Nordli, mens Nordli som profil også passer i MLS, hvor sæsonen netop er begyndt men transferdeadline er to måneder ude i fremtiden i slut-april.

Randers har også potentielle kandidater til udleje og permanente afgange, og her kommer de sidste runder i grundspillet og skader til at påvirke, hvad der sker.
Skulle Simen Nordli ende med at blive solgt i marts eller april, kan Randers FC ikke købe en erstatning før til sommer, hvor transfervinduet åbner i Danmark.
Læs om Randers’ spillerbudget her
Læs om Randers’ brug af udlændinge og egenudviklede spillere her
Randers FC solgte i vinterens transfervindue Tammer Bany for et rekordbeløb til West Bromwich Albion.
Randers lukker grundspillet af efter AGF-kampen med udfordrende opgør mod Brøndby IF og FC Midtjylland, der begge har øjnene stift rettet mod medaljekampen.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER