Tilskuermagnet: Derfor fungerer det med 12 SL-hold

LEDER: 12 hold i Superligaen giver en mere intens turnering med større jævnbyrdighed, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Det kan selvfølgelig nå at ændre sig, nu hvor træerne begynder at smide bladene, og man så småt overvejer at tænde for varmen, når vinden og regnen rusker.

Men det er nu befriende at se så mange danskere tage til fodbold.

Da mandagens aftenkamp i Silkeborg var spillet, havde over 430.000 mennesker været til fodbold i de første ni spillerunder i Superligaen.

Og selvom der måske ikke kommer flere kampe i Parken med over 30.000 tilskuere i grundspillet, som der har været til FCK’s kampe mod Brøndby IF og senest FC Midtjylland, lyder det også flere steder uden for København til, at danskerne er mægtig glade for at være tilbage på stadion.

Det kommer til at hjælpe på tilskuertallene, at der ikke er Superliga-kampe i december i år – de otte resterende Superliga-runder spilles i den kommende weekend og i oktober og november.

34.378 tilskuere så FC Midtjylland snyde FC København i Parken i søndags, det højeste antal tilskuere til en Superliga-kamp siden sæsonen 2006/07.

Når FC Nordsjælland, Randers og Silkeborg får flere af de attraktive klubber på besøg, vil deres gennemsnit også stige.

Der er sagt adskillige hårde ting om Superligaen med 12 hold, også på denne lederplads, om eksempelvis udenlandske klubejerskaber, pengeræset for bare at have en nogenlunde overlevelseschance i Superligaen og slutspilsmodellen.

Men man må også bare sige, at 12 hold i Superligaen giver en mere intens turnering med større jævnbyrdighed og flere kampe med mange folk på lægterne.

14 holds-Superligaen var god for klubberne, der ligger i laget mellem Superligaen og midten af 1. division, som Lyngby, Helsingør, Horsens, Vendsyssel, Hobro og Esbjerg, der var oppe i perioden men nu kæmper for en Superliga-retur i 1. division.

Men folk myldrede altså ikke til Superliga-fodbold, da der mellem 2016 og 2020 var to hold ekstra, og selvom 12 hold og især slutspillene ikke på alle måder er sportsligt ideelle, fungerer det bedre end et grundspil på hele 26 runder efterfulgt af 10 runders medaljeslutspil og to nedrykningspuljer med efterfølgende overlevelseskampe, selvom disse kampe isoleret set var god underholdning for alle os uden aktier i begivenhederne.

Det føles stadig, som om sæsonen kun lige er begyndt, men med 13 spillerunder tilbage i grundspillet er der allerede ved at komme nerver på med FCM og FCK i parløb i toppen, AaB og Randers i udbrud og et tæt felt omkring de to sidste pladser i Top 6, som bliver en rigelig stor udfordring for et ramt Brøndby-mesterhold.

Så find frakken frem og tag til Superliga-fodbold – selv om det ikke er Lionel Messi og Erling Haaland, kan det stadig noget.

Tipsbladet_forside_21







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Brian Riemer giver klar besked

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I svime: Som en ny spiller

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Vil have ham væk fra FC København

Froholdt på tavlen i storkamp

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle – Barcelona

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Alpha retter hård kritik

Var direkte fra træningsbanen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig