162563

Så svær er FCMs vej op til FCK i Europas elite

ANALYSE: FC Midtjylland vil være blandt Europas 50 bedste klubber, og selvom det naturligvis ikke er umuligt, skal der bestiges små bjerge både sportsligt og økonomisk.



– Selvfølgelig er det en høj overligger. Det vil jo være mærkeligt, hvis vi ikke hævede overliggeren i Midtjylland.

FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein meldte stort ud, da der sidste sommer skulle sættes nye mål for klubben.

For Europas Top 50 er ikke en fest, man bare braser ind i med et par sejre i kvalifikationen og lidt point i et enkelt gruppespil.

Men der blev sat handling bag ordene på sommerens transfermarked og igen i januar, hvor man hentede Marrony for et rekordbeløb og flere andre spillere for tocifrede millionsummer, og selvom flere af de nye endnu mangler at slå igennem.

Før torsdagens udekamp mod PAOK ligger FC Midtjylland i et bredt felt, hvor der stadig ikke skal så megen succes til at rykke op på ranglisten.

Men hvad vil det egentlig præcis sige at komme i Europas Top 50, og hvordan gør man? Det har jeg set nærmere på her.

Gruppespil lige så tit som FCK

Egentlig kunne jeg have skrevet den her analyse meget hurtigt og nemt: FC Midtjylland skal bare gøre som FC København.

Københavnerne har i halvandet årti været en af de klubber uden for den snævre kreds af superklubber som Bayern München og FC Barcelona, der har været i flest gruppespil.

Man har ‘kun’ været i Champions League fire gange, men det gør ikke så meget, når

man har været flittig gæst i Europa League, og Conference League tæller også næsten lige så godt og giver bedre chancer for stor pointhøst, fordi modstanderne ikke er nær så stærke som i EL.

FC København ligger omkring nummer 40 og får chancen for at høste flere point i næste måned, hvor man som gruppevinder træder ind i næste runde i Conference League, og så siger lidt hurtig hovedregning, at FCM nok skal have en periode med fire gruppespil på fem år med et par gode stimer af resultater, hvis man vil i nærheden af FCK’s niveau.

Flere penge, tak

Det lyder meget simpelt, ikke?

Ja hvis det bare var så vel.

For FC København gælder det, at der ikke er et eneste hold foran på ranglisten, der har et mindre budget, og mange klubber efter FCK har langt flere penge til spillere.

FC Midtjylland har skruet markant op for budgettet i de seneste år, men man er stadig en lilleput sat op mod de fleste af de klubber, der er foran på ranglisten.

En finte, der kan gøre det nemmere at avancere, er at flere af klubberne op til nummer 50 er fra store ligaer, der enten er foran FCM på deres landerangering eller langt fra har udsigt til at komme i Europa lige så ofte som klubber som FCM fra mellemstore og mindre ligaer.

Men bare se holdene lige omkring og uden for Top 50: Rennes, Lille, CSKA Moskva, PSV, Gent, Besiktas og Galatasaray vil efter al sandsynlighed også have flere gange større budgetter end FCM om både 5, 10 og 15 år.

Overpræstationer

Så hvad gør man mod den overmagt?

Det hjælper, at der er nemmere adgang til Europa-kvalifikationen i Superligaen, men Conference League gør situationen mere uforudsigelig - den vil give flere klubber fra lignende og mindre ligaer end Superligaen bedre chancer for gruppespil i de kommende år.

FCM kommer ikke udenom, at man skal overpræstere mod større klubber, hvilket vil sige at gøre som i sommeren og efteråret 2020, hvor man dygtigt og heldigt slog sig gennem CL-kvalifikationen, og så det man præsterede i efteråret minus den ærgerlige, sidste uafgjorte mod Ludogorets, som FCM kunne og burde have vundet og dermed kvalificeret sig til Europa League-knockoutkampene.

Som man kan se her på ranglisten vil videre avancement skubbe FCM op i nærheden af at være det 50. bedste hold i Europa i denne  sæson.

Så at tage point i aften i Thessaloniki og så overraske i næste runde vil være fremragende og løfte FCM op på en pointhøst, som man så ‘bare’ skal kopiere i tre af de fire kommende sæsoner.

Reformerne i 2024

Jeg har før plaget jer med de store reformer af Europa-turneringerne i 2024.

De giver fra efteråret 2024 flere garanterede kampe især i Champions League for dem, der er dygtige nok til at kvalificere sig til den 10 runder lange liga, der erstatter det nuværende gruppespil på seks runder.

Læs mere om ændringerne her

FC Midtjyllands ambition og drømme vil være nemmere at indfri, hvis Superligaen ligger så godt til som muligt på den overordnede UEFA-rangliste, der fordeler de europæiske pladser mellem ligaerne.

Hvordan regnestykket helt præcist bliver ved vi først senere i år eller måske endda først i 2023, alt efter hvor hårde de allersidste forhandlinger mellem UEFA, klubber og ligaer bliver.

Men de store udvidelser af de tre Europa-turneringer gør det endnu mere relevant at vinde så mange point som muligt her og nu og i næste sæson - ja hvis Randers vinder en heldig etmålssejr over Leicesters reserver i aften, er det også noget, FCM og FCK vil og bør knuselske.

Så hvad skal FCM? Ja de skal bare vinde en masse kampe, og gerne også de næste fire-fem år i streg i Europa.

Det var ikke så svært, vel?





Opsigtsvækkende udmelding efter ny United-fadæse



LIVE

TransferLIVE: De har budt på Mads Roerslev


Manchester City smadrede modstander

Ellevild med Oscar Højlund: Virkelig speciel!



Ærgrer sig over salg af dansk stjerne

Robert Skov blev den store helt

Manchester United flopper hjemme mod Brighton

Afsløring: Stort skifte – dansker set i lufthavn

I svime over Dreyer-køb: Overraskende billigt!



EKSKLUSIVT

Afsløring: San Diego FC køber og forgylder Dreyer 


Nartey: ‘Selvfølgelig bliver man frustreret’

‘AGF tror sindssygt meget på ham’

Forlænger Bischoff med BIF? – ‘Jeg aner det ikke’

Afsløring: Bayern München i dialog om eks-FCM’er



HELT VILDT

Ser dansker som et emne for City og Real Madrid


Alan Shearer med transferbøn til Manchester United

Kæmpetransfer – scorer kongeløn i Manchester City

Kaldt assistenten med kniven – nu svarer Birk igen

Brandvarm – Sebastian Grønning med kæmpe succes 

Afsløring: Hertha Berlin henter Sebastian Grønning


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


AGF’er afviser: Overhovedet ikke en tanke

Thomas Frank overbevist: De tager titlen!

Målrig affære mellem champagnedrenge og normannere

Løbetur på taget med Rösler: – Har været vildt øm



Bo Henriksen: Jeg er ikke så vigtig

Her har udlejet FCM-spiller aldrig været bedre

Arsenal dummer sig mod Aston Villa

Katastrofekurs: VK og Vestergaard får hård medfart

Zlatan bekræfter interesse i stjerne

Rasende efter kæmpe transferbrøler

Vanvittig afslutning! Brentford taber i overtiden

Grabara skudt i sænk af Bayern


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Skal Alves væk? Her er Frederik Birks svar

Afsløring: Trabzonspor byder igen på Alves

Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Kasper Schmeichel har is i maven

Brøndby vinder i målrig testkamp

Youssef Toutouh scorer nyt trænerjob

FCK sejrer i første træningskamp

Lasse Schöne pønser på overraskende karriereskifte

AGF-boss med kritik: Det strider mod alt

Onugkha får chancen for FCK

AaB træner 30 procent mere: Skal være et helvede

Chokskifte? Ny bejler i dialog med Neymar

Forlader asiatisk job: Åben for Brøndby-retur

Lovpriser PL-dansker: ‘Han er markant bedre’

Profil nærmer sig Viborg-exit: ‘Mest sandsynligt’

Afsløring: Rosenørn tæt på islandsk storklub

Oscar Højlund i ekstase

– Jeg ville aldrig få chancen i Silkeborg

Gammel Dame svinger håndtaske mod svækkede Milan

Neestrup vil træne igennem: ‘Mit transferbidrag’

Se videoen: Oscar Højlund lyner mod storklub

Rival sigter på Brøndby: Vi jagter det