Det har længe rumlet, og nu skulle det være tæt på: Champions League bliver lagt helt om fra 2024, erfarer Tipsbladet.dk lørdag.
Det europæiske fodboldforbund UEFA og kluborganisationen ECA med en række af Europas største klubber i spidsen står fadder til den omfattende Champions League-reform, der blandt andet medfører, at turneringen fra efteråret 2024 går fra 96 gruppespilskampe til 196 kampe, før man ligesom i dag skal spille knockoutkampe ude og hjemme fra ottendedelsfinalerne og frem.
Blandt andre organisationen European Leagues, hvor Divisionsforeningen er medlem og Europas største ligaer som Premier League, La Liga, Bundesliga og Serie A også er med, har kæmpet imod forslaget.
Det har man blandt andet gjort med forslag om færre kampe, en mere ligelig fordeling af pengene end i dag til fordel for mellemstore og mindre klubber, og at stigningen fra 32 til 36 hold skulle betyde, at tre ekstra mesterhold fra ligaer omkring Superligaens niveau skulle have adgang til turneringen.
Men modstanden mod UEFA’s og storklubbernes plan lader til at falde for døve øren, og derfor forventes det, at UEFA’s eksekutivkomité på onsdag vedtager reformen, som storklubberne har foreslået den.
– For europæisk fodbolds skyld håber jeg, at man lytter til vores forslag. Jeg tror, at det forslag, UEFA’s eksekutivkomité bliver præsenteret for, bliver vedtaget, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk, da vi præsenterer ham for oplysningerne.
– Den her model for Champions League går ikke lige så langt som det forslag, storklubberne kom med i 2019, hvor man ville have delt Champions League ind i tre divisioner med op- og nedrykning, en turnering der reelt ville have været en lukket, såkaldt Superleague. Det havde været katastrofalt. I den her model skal man trods alt stadig kvalificere sig fra de nationale ligaer, men det er stadig en reform med vidtrækkende konsekvenser, siger Claus Thomsen.
– Hvis denne reform af Champions League bliver vedtaget og man ikke justerer betalingerne til de ikke-deltagende klubber og adgangen til turneringen, bevæger UEFA sig væk fra, at man varetager alles interesser.
– De fire ekstra runder i den indledende liga lægger UEFA jo op til skal være eksklusive, altså at der ikke spilles ligakampe samtidig. Men det kan vi jo ikke love, når vores samarbejdsaftale i European Leagues med UEFA udløber i maj 2022. Alle de her ekstra kampe betyder, at UEFA ser de nationale ligaer som en direkte konkurrent til Champions League, og det skal vi selvfølgelig tage højde for, siger Claus Thomsen.
Den ny turneringsstruktur i Champions League betyder, at alle 36 hold spiller i én stor liga, hvor hvert hold spiller ti kampe mod ti forskellige modstandere jævnt fordelt i seedningslagene.
Der er lagt op til, at nummer 1 til 8 i ligaen efter de 10 spillerunder kvalificerer sig direkte til ottendedelsfinalerne, der kommer til at fungere, som vi kender dem i dag.
Nummer 9 til 24 i ligaen skal spille knockoutkampe mod hinanden om at kvalificere sig til ottendedelsfinalerne, mens nummer 25 til 36 i ligaen er ude af europæisk fodbold for den sæson.
Tre af de fire nye pladser i Champions League går til hold fra de største ligaer, hvilket samtidig medfører, at ligaer som Premier League, La Liga og Bundesligaen fra 2024 kan have op til seks hold med i Champions League i modsætning til de nuværende fem (som bliver aktiveret, når klubber en af de største ligaer vinder Champions League eller Europa League og dermed automatisk kvalificerer sig til Champions League sæsonen efter).
Forventningen er også, at Europa League og Conference League, der begynder til sommer i år, skal spilles i lignende format med én stor liga, men her skal der i modsætning til i Champions League ikke være 10 kampe til hvert hold men seks, hvilke svarer til det nuværende antal gruppespilskampe.
De fire ekstra runder, der er i Champions League, skal spilles i de midtuger, hvor der ikke er Europa League og Conference League.
Effekten for dansk fodbold
Der er endnu ikke faldet endelig afgørelse omkring, hvordan kvalifikationsfasen til Champions League skal være fra 2024.
Men intentionen fra storklubberne bag forslaget er, at der spilles så mange kampe som muligt mellem de største klubber på kontinentet, og ifølge Claus Thomsen er der blandt storklubberne en lyst til yderligere at indskrænke antallet af pladser og vejen for klubber fra eksempelvis Danmark.
– De store klubber vil sikre sig så mange kampe som muligt mod hinanden. Hen ad vejen vil de se på yderligere tiltag, der gør det sværere for klubber fra Superligaen at komme i Champions League, siger Claus Thomsen.
Mens storklubberne og UEFA har præsenteret reformen som et opgør med mange kedelige kampe i det nuværende Champions League-format, har kritikere påpeget, at den foreslåede turneringsstruktur fra 2024 giver endnu flere kampe uden noget på spil.
Formatet kritiseres også for, at det sikrer de store klubber, at de kan gå videre til knockoutkampene, da chancen for overraskelser vil være mærkbart lavere i et ligaspil over 10 kampe, hvor favoritterne har flere chancer til at komme sig over en sløv start.
Formatet kritiseres desuden for at skævvride europæisk klubfodbold endnu mere, da præmiepengene fra turneringen altovervejende vil gå til klubberne fra de største ligaer og set over tid gøre det endnu sværere for hold fra eksempelvis Danmark at følge med i kapløbet om transfers og lønninger.
Modstandere mod reformen håber stadig, at vedtagelsen bliver udskudt, eller at UEFA og storklubberne i sidste øjeblik modererer modellen og kun indføre et ligaspil med otte spillerunder i stedet for de 10, de har lagt op til.
De fremtidige ændringer gør det meget sværere for Superliga-hold at nå frem til Champions League – læs mere om det her

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter