Nu skal jeg ikke lyde, som om verden er ved at gå under, for det er den heldigvis ikke, hverken den virkelige eller den fodboldverden, vi her beskæftiger os med.
Men jeg får nu alligevel lidt kriller i mavsen, når jeg ser på fodbolds farlige afhængighed af penge udefra.
I denne uge forlængede Premier League deres nationale tv-aftale i Storbritannien for 58 milliarder kroner fordelt over fire år.
I Champions League er forventningen i dokumenter, vi på Tipsbladet har set, at man rammer en stigning i præmiepengene på over 20 procent, og i sensommeren blev der lavet en ny aftale for 2024-2030 i Danmark, hvor Viaplay og TV2 betaler knap 2,7 milliarder kroner for rettighederne.
Læs om Superligaens tv-aftale her
Det er jo meget godt for fodboldklubberne med flere penge i kassen.
Men man kan også sidde med fornemmelsen af, at der bliver givet køb på endog rigtig meget, når der i Storbritannien nu bliver vist kampe på det ellers tv-fri tidspunkt lørdag eftermiddag, og når Champions League og Europa League udvides med ligaspil på otte runder og 1/16-finaler.

Det er ikke kun i Danmark, at tv-udbydere som Viaplay gisper efter vejret. I Italien måtte Serie A-klubberne nøjes med en mindre tv-aftale end hidtil, i Frankrig blev udbuddet af en ny aftale trukket tilbage, fordi man var nervøs ikke at få store nok tilbud, og da Tipsbladet dækkede de danske forhandlinger, hørte vi flere gange et mantra om, at en endelig aftale sagtens kunne skubbes til 2024, hvilket havde været helt usædvanligt.
Premier League-aftalen er større end nogensinde før, det samme kommer til at gælde Champions League, som det gør for Superligaen.
Men hvis festen pludselig stopper, hvis Viaplay, der helt uhørt for et børsnoteret selskab har måttet udskyde kvartalsregnskaber her i 2023, kommer i endnu større problemer, kan der pludselig opstå voldsomme huller i klubbernes økonomi, som man oplevede i Frankrig under coronaepidemien, hvor en ny rettighedshaver kollapsede efter få måneder.
Læs artiklen om Viaplays dækning i Danmark her
Jeg har den samme sugende fornemmelse, når jeg ser på transfermarkedet. De danske klubber har generelt god økonomi, ja den har aldrig været bedre.
Men hvad sker der den dag, priserne på spillere falder, hvis tv-aftaler kollapser, hvis en ny finanskrise lammer fodboldens spillermarked, eller der en dag kommer en storstilet reform af transfermarkedet, der gør transferbeløb overflødige eller ligefrem ulovlige?
Økonomien for Superliga-klubberne drøner afsted, og pengene bliver brugt til at købe dygtige spillere i udlandet og til at uddanne børn og teenagere på de bedste talentskoler i landet.

Men man er også blevet afhængig af pengene fra tv og da især transfermarkedet, hvor et salg som Gustav Isaksen, Ernest Nuamah og Hákon Haraldsson kan smide lige så meget i kassen eller mere end et helt års sponsoraftaler.
Det er nervepirrende at se tv-selskaber over hele Europa slide hårdt med økonomien og at høre anekdoter om, hvordan unge mennesker, teenagere og børn vælger fodbold fra, fordi det er så dyrt at se på tv og stadion.
Her ville jeg normalt efterlyse en plan i tilfælde af, tingene går skævt, men det er svært at bede om.
For det er nærmest umuligt ikke at bruge næsten alle pengene og gøre sig afhængig af at sælge spillere, når naboerne gør det: Sådan er fodboldens våbenkapløb, og man udelukker nærmest sig selv fra topplaceringer, hvis man ikke deltager i ræset.
I de kommende uger ser vi i Tipsbladet nærmere på ejerforholdene i de seks største Superliga-klubber, begyndende med AGF fredag.
Århusianerne er dem, der på papiret har rimelige muligheder for at stå imod en nedgang, fordi spillersalgene endnu ikke er lige så vitale som i de tre FC-klubber øverst i den danske fødekæde.
Men ingen kan sige sig fri af problemer, hvis afhængigheden af penge udefra bliver udfordret på tv- eller transferfronten, og måske er det mindelige, konstruktive håb, at tingene ikke behøver vokse lige så eksplosivt, som de har gjort de seneste år.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG