Nu skal jeg ikke lyde, som om verden er ved at gå under, for det er den heldigvis ikke, hverken den virkelige eller den fodboldverden, vi her beskæftiger os med.
Men jeg får nu alligevel lidt kriller i mavsen, når jeg ser på fodbolds farlige afhængighed af penge udefra.
I denne uge forlængede Premier League deres nationale tv-aftale i Storbritannien for 58 milliarder kroner fordelt over fire år.
I Champions League er forventningen i dokumenter, vi på Tipsbladet har set, at man rammer en stigning i præmiepengene på over 20 procent, og i sensommeren blev der lavet en ny aftale for 2024-2030 i Danmark, hvor Viaplay og TV2 betaler knap 2,7 milliarder kroner for rettighederne.
Læs om Superligaens tv-aftale her
Det er jo meget godt for fodboldklubberne med flere penge i kassen.
Men man kan også sidde med fornemmelsen af, at der bliver givet køb på endog rigtig meget, når der i Storbritannien nu bliver vist kampe på det ellers tv-fri tidspunkt lørdag eftermiddag, og når Champions League og Europa League udvides med ligaspil på otte runder og 1/16-finaler.

Det er ikke kun i Danmark, at tv-udbydere som Viaplay gisper efter vejret. I Italien måtte Serie A-klubberne nøjes med en mindre tv-aftale end hidtil, i Frankrig blev udbuddet af en ny aftale trukket tilbage, fordi man var nervøs ikke at få store nok tilbud, og da Tipsbladet dækkede de danske forhandlinger, hørte vi flere gange et mantra om, at en endelig aftale sagtens kunne skubbes til 2024, hvilket havde været helt usædvanligt.
Premier League-aftalen er større end nogensinde før, det samme kommer til at gælde Champions League, som det gør for Superligaen.
Men hvis festen pludselig stopper, hvis Viaplay, der helt uhørt for et børsnoteret selskab har måttet udskyde kvartalsregnskaber her i 2023, kommer i endnu større problemer, kan der pludselig opstå voldsomme huller i klubbernes økonomi, som man oplevede i Frankrig under coronaepidemien, hvor en ny rettighedshaver kollapsede efter få måneder.
Læs artiklen om Viaplays dækning i Danmark her
Jeg har den samme sugende fornemmelse, når jeg ser på transfermarkedet. De danske klubber har generelt god økonomi, ja den har aldrig været bedre.
Men hvad sker der den dag, priserne på spillere falder, hvis tv-aftaler kollapser, hvis en ny finanskrise lammer fodboldens spillermarked, eller der en dag kommer en storstilet reform af transfermarkedet, der gør transferbeløb overflødige eller ligefrem ulovlige?
Økonomien for Superliga-klubberne drøner afsted, og pengene bliver brugt til at købe dygtige spillere i udlandet og til at uddanne børn og teenagere på de bedste talentskoler i landet.

Men man er også blevet afhængig af pengene fra tv og da især transfermarkedet, hvor et salg som Gustav Isaksen, Ernest Nuamah og Hákon Haraldsson kan smide lige så meget i kassen eller mere end et helt års sponsoraftaler.
Det er nervepirrende at se tv-selskaber over hele Europa slide hårdt med økonomien og at høre anekdoter om, hvordan unge mennesker, teenagere og børn vælger fodbold fra, fordi det er så dyrt at se på tv og stadion.
Her ville jeg normalt efterlyse en plan i tilfælde af, tingene går skævt, men det er svært at bede om.
For det er nærmest umuligt ikke at bruge næsten alle pengene og gøre sig afhængig af at sælge spillere, når naboerne gør det: Sådan er fodboldens våbenkapløb, og man udelukker nærmest sig selv fra topplaceringer, hvis man ikke deltager i ræset.
I de kommende uger ser vi i Tipsbladet nærmere på ejerforholdene i de seks største Superliga-klubber, begyndende med AGF fredag.
Århusianerne er dem, der på papiret har rimelige muligheder for at stå imod en nedgang, fordi spillersalgene endnu ikke er lige så vitale som i de tre FC-klubber øverst i den danske fødekæde.
Men ingen kan sige sig fri af problemer, hvis afhængigheden af penge udefra bliver udfordret på tv- eller transferfronten, og måske er det mindelige, konstruktive håb, at tingene ikke behøver vokse lige så eksplosivt, som de har gjort de seneste år.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
FC København-boss reagerer på tilråb
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TIPSBLADET SPECIAL