Det vakte opsigt, da Juventus og FC Barcelona i sommeren 2020 købte Arthur og Miralem Pjanic af hinanden.
– Arthur og Miralem Pjanic’ skifter mellem Barcelona og Torino kan sagtens læses som en regnskabsmanøvre af FC Barcelona, er var presset på økonomien og skulle have bogført en indtægt, skrev undertegnede i Tipsbladet 14. august 2020, og det var da rigtigt nok også en speciel handel.
For hvorfor ville Juventus dog gå med til at betale hele 72 millioner euro (540 millioner kroner) for Arthur, en udmærket, 24-årig midtbanespiller fra FC Barcelona, der fint kan spille fodbold, men så heller ikke mere end det?
Specielle handler, vi ser på transfermarkedet. Det var også Juventus, der var frisk på en handel med Barcelona sidste sommer, hvor Pjanic røg til Catalonien og Arthur til Torino, og begge klubber kunne bogføre store salg (60+ mio €) omgående, og afskrive købene over flere år. https://t.co/u2lQOy3O25
— Troels Bager Thøgersen (@TroelsBagerT) August 19, 2021
Kunne det virkelig passe, at han skulle koste lige så meget som Kevin De Bruyne?
Og hvad i alverden skete der for, at FC Barcelona ville betale uhyrlige 60 millioner euro (450 millioner kroner) for 30-årige Miralem Pjanic, der vel havde toppet karrieren? Og så på et tidspunkt, hvor Barcelonas økonomi allerede hang totalt i laser?
Denne transfer har absolut ikke været et favoritemne for dele af Juventus’ og Barcelonas fanskare, der helst ikke vil høre om deres klubledelsers tvivlsomme beslutninger, men i dette efterår viser det sig, at det ikke bare var nederdrægtige journalister og chefredaktører med et horn i siden på to hæderkronede klubber, der fandt de to handler mystiske.
I alt 62 transfers har det italienske fodboldforbund sat en særlig overvågningsenhed, COVISOC, til at se nærmere på, og det er ikke mindst Juventus’ handler, de italienske fodboldmyndigheder har kig på.
For af de 62 transfers, der fandt sted mellem 2019 og tidligere i år, er Juventus i de 42, og mistanken kredser om, hvorvidt transfers er blevet brugt til at gøre regnskaber og FFP-indberetninger kønnere, end de i virkeligheden var.
Finten handler om den måde, man bogfører transfers, ikke bare i Juventus eller Italien, men i hele fodboldverdenen.
Når en spiller bliver solgt, bogfører man hele salgssummen i det regnskabsår, hvor spilleren skifter klub.
Det betyder for eksempel, at FC Barcelona kunne bogføre hele salget af Arthur på én gang, altså 540 millioner kroner, i ét og samme regnskab, og det uanset om Juventus skulle betale for Arthur i flere afdrag fordelt flere år ud i fremtiden.

Når man køber spillere, bliver udgiften til gengæld bogført på en anden.
Her bliver købssummen i regnskaberne spredt ligeligt ud over den periode, den ny spiller har kontrakt.
Det ville i Arthurs tilfælde sige fem år, og derfor kostede Arthur Juventus 108 millioner kroner i første regnskabsår, altså samtidig med at FC Barcelona kunne bogføre en profit på 540 millioner kroner.
Man behøver ikke være matematikprofessor for at se, hvordan FC Barcelona og Juventus’ enormt dyre køb af hinandens midtbanespillere gav de to klubber en positiv effekt på årsregnskabet på flere hundrede millioner kroner.
Men var det nu også en fri handel på reelle markedsvilkår?
Det er det, de italienske myndigheder nu ser nærmere på, for som man nok kan regne ud, er det ikke tilladt bare at bytte en masse spillere for fiktive beløb og dermed sminke et regnskab.
Det er ingen køn sag.
(Læs også denne artikel om Miralem Pjanic’ nylige bytur, der kostede veteranen en hjemsendelse fra Bosnien-Hercegovinas landshold.)
Også Napoli er involveret i forbindelse med købet af nigerianske Victor Osimhen, som man hentede i franske Lille, der fik rabat ved at hente fire spillere fra Napoli den anden vej, tilsyneladende uden at flere af dem havde nogen jordisk chance for at komme på det franske hold, der efterfølgende vandt mesterskabet foran Paris Saint-Germain.
Sagen kommer på et tidspunkt, hvor FIFA arbejder på transferreformer, der skal sikre større gennemsigtighed på transfermarkedet, herunder med pengestrømmene, hvor alle betalinger i transfers inden for en overskuelig tidshorisont skal køres gennem et såkaldt clearing house, nærmest en bank, ejet af FIFA, for at gøre det sværere at kanalisere penge i alle mulige andre retninger i forbindelse med transfers.
At to så store klubber som FC Barcelona og Juventus går til kanten er måske ikke så overraskende, når man tænker nærmere over det – de to klubber var blandt brandstifterne, da Super League blev til i april, og de holder i øvrigt begge fast i sammen med Real Madrid, at den turnering bliver til noget.
Det er langt fra første gang, at handler for nogle virker unaturligt store, og også af den grund er der god grund til at overveje, hvorfor spillere bliver handlet til de beløb, de gør, og have et øje på, hvem der er involveret, og om der er andre relaterede handler i spil, i nogle tilfælde spredt over flere transfervinduer.
Det kan godt være, det er Juventus, der denne gang er i søgelyset, men andre har også spillet et spil, der anekdotisk har været kendt i italiensk fodbold i mange år, men som man angiveligt også kender i andre ligaer.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg