Der har ikke været stille i Brøndby denne vinter. Tværtimod. Klubben har handlet tidligt på transfermarkedet, og nye spillere er blevet føjet til truppen, mens kampen om spilletid er blevet hårdere.
Det er præcis sådan, cheftræner Steve Cooper ønsker det. Den 46-årige waliser med fortid i Premier League vil have skrap konkurrence på samtlige positioner.
Det kommer blandt andet til udtryk på den centrale midtbane, hvor tilføjelsen af den polske landsholdsspiller Bartosz Slisz øger kampen om pladserne.
– Vi vil være i en position, hvor ingen har en selvfølgelig ret til en startplads. Hvis man er heldig nok til at blive valgt, skal man ære det hver dag, siger Steve Cooper.
– Jeg vil kunne udtage et hold baseret på spillere, der virkelig har givet sig. Vi vil have konkurrence og professionelle kampe om pladserne hver eneste dag til træning, tilføjer han.
Cooper ser både frem til at se Slisz’ fodboldfærdigheder og mentalitet udfolde sig på banen. I Brøndbys forarbejde har han især lagt mærke til, hvordan midtbanespilleren påvirker miljøet på sit hold.
– Vi har brug for en stærk, dominerende sekser, og det er intentionen, at han bliver det for os, siger Cooper.
Brøndby har ud over Slisz også hentet den fransk-senegalesiske kantspiller Ousmane Sow. Cooper har samtidig givet udtryk for, at han gerne ser flere nye spillere komme til i januar for at skabe endnu mere konkurrence.
– Truppen ser måske ikke ud, som den gør i øjeblikket, når transfervinduet lukker, men jeg vil have konkurrence på hver eneste position, siger cheftræneren.
Daniel Wass og Mathias Jensen er to spillere, der allerede har skullet kæmpe for deres pladser på den centrale midtbane.
Wass, den 36-årige anfører og tidligere landsholdsspiller, har spillet i 14 ud af 18 superligakampe, men han har i denne sæson ikke været fast mand i startopstillingen.
Alligevel ser den erfarne dansker positivt på tilgangen af en ny konkurrent.
– Al konkurrence er sund. Her handler det om at vinde, og det gør man med de bedste spillere, så jeg byder ham (Slisz, red.) velkommen med åbne arme.
– Jeg ved, at jeg skal yde mit for at holde mig til, og så er det op til Steve at vælge til sidst, siger Wass.
Den 16 år yngre Mathias Jensen har i denne sæson spillet sig ind på Brøndbys førstehold, og hans præstationer blev i starten af januar belønnet med en kontraktforlængelse frem til 2030.
Den 20-årige dansker har i de seneste fem superligakampe fået øget spilletid på den centrale midtbane.
Selv om der er sket meget på rekrutteringsfronten i klubben, har Jensen primært forsøgt at fokusere på sig selv.
– Jeg prøver vidt muligt ikke at læse om det, men det er sundt, at der kommer nye ind, så folk kan kæmpe for deres pladser og bevise, hvorfor de skal på holdkortet, siger han.
Han understreger, at det ikke bekymrer ham, om han fortsætter med at få spilletid under Steve Cooper, når Brøndby vender tilbage fra vinterpausen.
– Jeg har altid været i en position, hvor jeg har skullet kæmpe for min plads. Det nyder jeg og trives i, siger Jensen.
Brøndby er i øjeblikket på træningslejr i Spanien og vender 8. februar tilbage til Superligaen med en hjemmekamp mod Randers.
/ritzau/
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
