FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

I et interview med Viaplay langer Dominik Kotarski ud efter dem, der har sendt ham trusler og hadbeskeder.



FC København betalte i sommer 37,5 millioner kroner for Dominik Kotarski, men den kroatiske målmands første halvsæson hos de danske mestre blev en blandet fornøjelse.

Efterårssæsonen bød som bekendt på flere graverende fejl fra den dyrt indkøbte Dominik Kotarski, der i et interview med Viaplay nu slår fast, at han naturligvis er ærgerlig over at have lavet nogle dumme fejl undervejs. FCK-målmanden kommer dog samtidig med et klart opråb til dem, der har sendt ham hadbeskeder.

– Jeg har ikke rigtigt noget problem med kritik. Jeg har ikke noget problem med, at der er nogen, der siger, at jeg er dårlig, at jeg skal lægge handskerne på hylden og så videre. Det er et frit land, og folk kan sige hvad som helst de vil, det har jeg intet problem med. Det dømmer jeg ikke, siger Dominik Kotarski til Viaplay og fortsætter:

– Men at udtrykke had er noget andet. Og hvis nogen truer mig, min familie, mit ufødte barn eller min kone, så kan jeg ikke tolerere det. Jeg synes ikke kun, at det er i forhold til fodbold, det gælder enhver arbejdsplads. Had er ikke noget, som jeg vil acceptere eller forholde mig tavs omkring.

– Det var ikke rart. Jeg havde brug for at udtrykke det og sige det. Det er nødt til at stoppe. I dag kan alle være fodboldtrænere eller fodboldspillere fra sofaen af. Sådan er jeg ikke. Jeg dømmer ikke en advokat, for jeg forstår ikke deres job. Jeg dømmer ikke dig (journalist, red.), for jeg forstår ikke dit job. Måske har du lavet fejl, måske har du ikke, men jeg kommer ikke efter dig, du ved?

– At udtrykke had og sige ‘jeg ønsker dig død’ eller sige, at du ønsker at se et flystyrt og så videre… den slags ting er virkelig dumt. Det får dig ikke til at se stærk ud, det viser kun hvor svag du er, når du gemmer dig bag skærmen og skriver beskeder.

FC København-truppen befinder sig i øjeblikket på træningslejr i det sydlige Spanien, hvor der onsdag venter en testkamp mod Sturm Graz i Marbella. På tirsdag i næste uge sparkes forårssæsonen i gang for alvor, når Napoli gæster Parken i Champions League.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Brasiliansk VM-mavepuster

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Iran får grønt lys til VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage