Ni kampe, ni nederlag og et besøg af FC København i weekenden.
Det var oplagt, at Ivan Prelec i dag ville stoppe som cheftræner i VB.
Men det er helt i toppen af klubben, at der er allermest brug for udskiftning.
Der er kun otte point op og 69 at spille om, så naturligvis er Vejle hverken helt eller halvt døde i Superligaen.
Men der ser meget skidt ud, og det havde rumlet i sidste uge om en Prelec-opsigelse og et trænerskifte i den kommende landsholdspause i oktober.
Det blev så nu, da den vigtige kamp mod Sønderjyske blev tabt på en Marc Dal Hende-scoring inde i 97. minut i kampen, og rumænske Mihai Teja kan kun gøre det bedre i tabellen og med en underskudsramt trup.
Men det her handler ikke ret meget om en træner, der ikke havde flere håndtag at hive i, men meget vel kan få en god karriere herfra.

Den tidligere Dinamo Zagreb-assistent kan tage med sig, han fik gjort Nathan Trott og Oliver Provstgaard til Superliga-profiler og German Onugkha til topscorer i rækken, hvilket krævede en overmenneskelig trænerfaglig og pædagogisk indsats af den unge kroat. Det har andre klubber bemærket.
Det handler mere om en sportschef, der fejlede på transfermarkedet i sommer.
Læs historien om, at Vejle Boldklub er til salg
Men altoverskyggende handler det om en ejer, Andrej Zolotko, og hans bagland, der ikke har mere at give Vejle Boldklub og holder klubben tilbage.
Tegnene var der i vinter.
Cagdas Senyürek, manden med det misvisende CV og dårlige ry, nåede jo ikke frem til opløbsstrækningen til et køb af Vejle Boldklub uden, at Andrej Zolotko havde nikket ja til, at han var interesseret i at sælge VB til manden.

Og det blev stjerneklart i sommer, hvor Nathan Trott og German Onugkha endte i FC København, og Oliver Provstgaard var røget afsted for et rekordbeløb, hvis ikke Lecce, tilsyneladende, havde trukket sig fra en handel.
Hvor var de stærke, driftssikre erstatninger, man kunne have hentet for en brøkdel af pengene og med visheden om, at Provstgaard selvfølgelig ryger dyrt i 2025 i stedet, krydret med et par lovende navne?
Det kunne Vejle sagtens have haft råd til.
I stedet kom Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF uden nævneværdig førsteholdsfodbold i meget lang tid på en lejeaftale og nye, ukendte folk fra Aberdeen, Aserbajdsjan og Almere, der indtil videre ikke har gjort noget indtryk ud over at være i truppen i katastrofestarten.
Det er sløjt af sportschef Marius Nicolae, da især når sommerens afgange var telegraferet mange måneder i forvejen.
Men det starter og stopper ved Andrej Zolotko og hans bagland.

Man kan undre sig over og gisne om, hvorfor Zolotko dog ikke har gjort mere for at passe på Vejle siden oprykningen eller, mere kynisk, bare forsvare sin investering, hvor der jo er brugt millioner på nyt træningsanlæg for relativt nylig.
Hvorfor dog lade klubben sejle så meget, når konkurrenterne i Superligaen slår klubrekorder for køb og salg af spillere, og også hold nede i 1. Division har store armbevægelser?
Det er uomtvisteligt, at Vejle er til salg, og der har sandsynligvis også været andre interesserede efter fantasten Cagdas Senyürek.
Men nu kan det meget vel være for sent for denne omgang i Superligaen, med mindre den ny cheftræner og truppen og staben kan udøve et endnu større mirakel end for et år siden, hvor man også kom tilbage fra en byge af nederlag i indledningen af sæsonen, men altså havde Nathan Trott, German Onugkha og Raúl Albentosa på lønningslisten.
Vejle har under alle omstændigheder brug for en ny ejer, og mange VB-fans ønsker givetvis en lokal ejerkreds, hvilket der ikke er noget at sige til efter den sportslige nærdødsoplevelse i begyndelsen af året.
Det kan blive en ny gyser, men noget skal der ske, senest på mellemlangt sigt, uanset om den Mihai Teja med blandt andre en ny fysisk træner med en nær fortid i Atlético Madrid udøver nye mirakler i de kommende otte måneder.
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER