Kæmpe krise: Vejle er desperat efter ny ejer

KOMMENTAR: Ivan Prelec havde ikke mere at komme med i Vejle, men det, klubben virkelig har brug for, er en ny ejer.



Ni kampe, ni nederlag og et besøg af FC København i weekenden.

Det var oplagt, at Ivan Prelec i dag ville stoppe som cheftræner i VB.

Men det er helt i toppen af klubben, at der er allermest brug for udskiftning.

Der er kun otte point op og 69 at spille om, så naturligvis er Vejle hverken helt eller halvt døde i Superligaen.

Men der ser meget skidt ud, og det havde rumlet i sidste uge om en Prelec-opsigelse og et trænerskifte i den kommende landsholdspause i oktober.

Det blev så nu, da den vigtige kamp mod Sønderjyske blev tabt på en Marc Dal Hende-scoring inde i 97. minut i kampen, og rumænske Mihai Teja kan kun gøre det bedre i tabellen og med en underskudsramt trup.

Men det her handler ikke ret meget om en træner, der ikke havde flere håndtag at hive i, men meget vel kan få en god karriere herfra.

275136

Ivan Prelec meddelte allerede Vejle Boldklub i begyndelsen af sidste uge, at han gerne ville stoppe. Foto: Alamy

Den tidligere Dinamo Zagreb-assistent kan tage med sig, han fik gjort Nathan Trott og Oliver Provstgaard til Superliga-profiler og German Onugkha til topscorer i rækken, hvilket krævede en overmenneskelig trænerfaglig og pædagogisk indsats af den unge kroat. Det har andre klubber bemærket.

Det handler mere om en sportschef, der fejlede på transfermarkedet i sommer.

Læs historien om, at Vejle Boldklub er til salg

Men altoverskyggende handler det om en ejer, Andrej Zolotko, og hans bagland, der ikke har mere at give Vejle Boldklub og holder klubben tilbage.

Tegnene var der i vinter.

Cagdas Senyürek, manden med det misvisende CV og dårlige ry, nåede jo ikke frem til opløbsstrækningen til et køb af Vejle Boldklub uden, at Andrej Zolotko havde nikket ja til, at han var interesseret i at sælge VB til manden.

275136

Vejle har mistet tre af sidste sæsons største profiler i German Onugkha (på billedet), målmand Nathan Trott og midtstopper og anfører Raúl Albentosa. Foto: Alamy

Og det blev stjerneklart i sommer, hvor Nathan Trott og German Onugkha endte i FC København, og Oliver Provstgaard var røget afsted for et rekordbeløb, hvis ikke Lecce, tilsyneladende, havde trukket sig fra en handel.

Hvor var de stærke, driftssikre erstatninger, man kunne have hentet for en brøkdel af pengene og med visheden om, at Provstgaard selvfølgelig ryger dyrt i 2025 i stedet, krydret med et par lovende navne?

Det kunne Vejle sagtens have haft råd til.

I stedet kom Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF uden nævneværdig førsteholdsfodbold i meget lang tid på en lejeaftale og nye, ukendte folk fra Aberdeen, Aserbajdsjan og Almere, der indtil videre ikke har gjort noget indtryk ud over at være i truppen i katastrofestarten.

Det er sløjt af sportschef Marius Nicolae, da især når sommerens afgange var telegraferet mange måneder i forvejen.

Men det starter og stopper ved Andrej Zolotko og hans bagland.

275136

Den ny Vejle-træner Mihai Teja får sin sag for. Foto: Alamy

Man kan undre sig over og gisne om, hvorfor Zolotko dog ikke har gjort mere for at passe på Vejle siden oprykningen eller, mere kynisk, bare forsvare sin investering, hvor der jo er brugt millioner på nyt træningsanlæg for relativt nylig.

Hvorfor dog lade klubben sejle så meget, når konkurrenterne i Superligaen slår klubrekorder for køb og salg af spillere, og også hold nede i 1. Division har store armbevægelser?

Det er uomtvisteligt, at Vejle er til salg, og der har sandsynligvis også været andre interesserede efter fantasten Cagdas Senyürek.

Men nu kan det meget vel være for sent for denne omgang i Superligaen, med mindre den ny cheftræner og truppen og staben kan udøve et endnu større mirakel end for et år siden, hvor man også kom tilbage fra en byge af nederlag i indledningen af sæsonen, men altså havde Nathan Trott, German Onugkha og Raúl Albentosa på lønningslisten.

Vejle har under alle omstændigheder brug for en ny ejer, og mange VB-fans ønsker givetvis en lokal ejerkreds, hvilket der ikke er noget at sige til efter den sportslige nærdødsoplevelse i begyndelsen af året.

Det kan blive en ny gyser, men noget skal der ske, senest på mellemlangt sigt, uanset om den Mihai Teja med blandt andre en ny fysisk træner med en nær fortid i Atlético Madrid udøver nye mirakler i de kommende otte måneder.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat