Kæmpe krise: Vejle er desperat efter ny ejer

KOMMENTAR: Ivan Prelec havde ikke mere at komme med i Vejle, men det, klubben virkelig har brug for, er en ny ejer.



Ni kampe, ni nederlag og et besøg af FC København i weekenden.

Det var oplagt, at Ivan Prelec i dag ville stoppe som cheftræner i VB.

Men det er helt i toppen af klubben, at der er allermest brug for udskiftning.

Der er kun otte point op og 69 at spille om, så naturligvis er Vejle hverken helt eller halvt døde i Superligaen.

Men der ser meget skidt ud, og det havde rumlet i sidste uge om en Prelec-opsigelse og et trænerskifte i den kommende landsholdspause i oktober.

Det blev så nu, da den vigtige kamp mod Sønderjyske blev tabt på en Marc Dal Hende-scoring inde i 97. minut i kampen, og rumænske Mihai Teja kan kun gøre det bedre i tabellen og med en underskudsramt trup.

Men det her handler ikke ret meget om en træner, der ikke havde flere håndtag at hive i, men meget vel kan få en god karriere herfra.

275136

Ivan Prelec meddelte allerede Vejle Boldklub i begyndelsen af sidste uge, at han gerne ville stoppe. Foto: Alamy

Den tidligere Dinamo Zagreb-assistent kan tage med sig, han fik gjort Nathan Trott og Oliver Provstgaard til Superliga-profiler og German Onugkha til topscorer i rækken, hvilket krævede en overmenneskelig trænerfaglig og pædagogisk indsats af den unge kroat. Det har andre klubber bemærket.

Det handler mere om en sportschef, der fejlede på transfermarkedet i sommer.

Læs historien om, at Vejle Boldklub er til salg

Men altoverskyggende handler det om en ejer, Andrej Zolotko, og hans bagland, der ikke har mere at give Vejle Boldklub og holder klubben tilbage.

Tegnene var der i vinter.

Cagdas Senyürek, manden med det misvisende CV og dårlige ry, nåede jo ikke frem til opløbsstrækningen til et køb af Vejle Boldklub uden, at Andrej Zolotko havde nikket ja til, at han var interesseret i at sælge VB til manden.

275136

Vejle har mistet tre af sidste sæsons største profiler i German Onugkha (på billedet), målmand Nathan Trott og midtstopper og anfører Raúl Albentosa. Foto: Alamy

Og det blev stjerneklart i sommer, hvor Nathan Trott og German Onugkha endte i FC København, og Oliver Provstgaard var røget afsted for et rekordbeløb, hvis ikke Lecce, tilsyneladende, havde trukket sig fra en handel.

Hvor var de stærke, driftssikre erstatninger, man kunne have hentet for en brøkdel af pengene og med visheden om, at Provstgaard selvfølgelig ryger dyrt i 2025 i stedet, krydret med et par lovende navne?

Det kunne Vejle sagtens have haft råd til.

I stedet kom Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF uden nævneværdig førsteholdsfodbold i meget lang tid på en lejeaftale og nye, ukendte folk fra Aberdeen, Aserbajdsjan og Almere, der indtil videre ikke har gjort noget indtryk ud over at være i truppen i katastrofestarten.

Det er sløjt af sportschef Marius Nicolae, da især når sommerens afgange var telegraferet mange måneder i forvejen.

Men det starter og stopper ved Andrej Zolotko og hans bagland.

275136

Den ny Vejle-træner Mihai Teja får sin sag for. Foto: Alamy

Man kan undre sig over og gisne om, hvorfor Zolotko dog ikke har gjort mere for at passe på Vejle siden oprykningen eller, mere kynisk, bare forsvare sin investering, hvor der jo er brugt millioner på nyt træningsanlæg for relativt nylig.

Hvorfor dog lade klubben sejle så meget, når konkurrenterne i Superligaen slår klubrekorder for køb og salg af spillere, og også hold nede i 1. Division har store armbevægelser?

Det er uomtvisteligt, at Vejle er til salg, og der har sandsynligvis også været andre interesserede efter fantasten Cagdas Senyürek.

Men nu kan det meget vel være for sent for denne omgang i Superligaen, med mindre den ny cheftræner og truppen og staben kan udøve et endnu større mirakel end for et år siden, hvor man også kom tilbage fra en byge af nederlag i indledningen af sæsonen, men altså havde Nathan Trott, German Onugkha og Raúl Albentosa på lønningslisten.

Vejle har under alle omstændigheder brug for en ny ejer, og mange VB-fans ønsker givetvis en lokal ejerkreds, hvilket der ikke er noget at sige til efter den sportslige nærdødsoplevelse i begyndelsen af året.

Det kan blive en ny gyser, men noget skal der ske, senest på mellemlangt sigt, uanset om den Mihai Teja med blandt andre en ny fysisk træner med en nær fortid i Atlético Madrid udøver nye mirakler i de kommende otte måneder.





Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

OB – FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Manchester United – Aston Villa

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Frimann uenig – Det er en tendens

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

FCK-boss melder klar målsætning ud

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen