IKAST (Tipsbladet): Det var især FC Midtjyllands offensive spillere, der både torsdag og fredag linede op til ekstra skudtræning.
Det er naturligvis intet særsyn, at yderst talentfulde og ambitiøse spillere med drømme om at spille i verdens største ligaer øver et af spillets vigtigste håndværk.
Men der er nu god grund til at tage øvelserne alvorligt i denne uge, hvor FCM skal revanchere en elendig kamp mod Silkeborg og slå Brøndby for at holde sig inde i guldkampen.
Mens Darío Osorio og kollegerne fredag trænede afslutninger og langskud, sluttede Mads Bech Sørensen af med at stange indlæg i kassen, og det med effektiviteten var midtstopperen opmærksom på, da han efterfølgende talte med Tipsbladet om søndagens opgør mod Brøndby.
-Jeg tror, det er vigtigt, at vi især på den sidste tredjedel er skarpe. Vi kommer i rigtig mange gode situationer, hvor vi ikke får helt nok ud af det. Hvor vi ikke får skabt helt den chance, vi gerne vil. Der skal vi være skarpere.
-Hvis vi vinder på søndag, er vi et point fra førstepladsen. Så selvfølgelig tror vi på det. Og vi skal egentlig bare ud og ligge det samme tryk, som vi gjorde sidst. Jeg synes egentlig, at hvis vi laver mere eller mindre en kopi af den kamp, vi spillede sidst mod dem. Så tror jeg også, at der er tre point. Og så skal vi selvfølgelig undgå, at Suzuki banker to ind uden for feltet med hans dårlige ben. Hvis man kan sige, at han har dårlige ben længere, siger Mads Bech Sørensen.
Der håber forsvarsspilleren, at nogle af FCM’s offensive spillere, som Osorio, der som den eneste har mandat til at skyde udefra, denne gang rammer plet og har lidt af det held, der ikke har forfulgt FCM i lige netop Brøndby-kampene.
-Vi så det jo mod FCK. Der kunne Osorio også godt lave sådan nogle kasser. Så det kan sagtens være, at den falder ud til vores fordel. At der er en af vores, der hakker den op i krogen. Det kan vi da håbe.
FC Midtjylland har uanset de sidste fem runder udsigt til en sommer, hvor der igen bliver skiftet ud og hentet stærke navne til truppen udefra.
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
GOG buldrer forbi bundhold
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
Chok i OB – siger op efter seks dage
Danske tenniskvinder rykker ned
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Superliga-profil får trænerlicens
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS