Kan matche Suzukis drømmemål: Så vi mod FCK

FC Midtjylland skal have gjort noget ved målhøsten mod Brøndby, der lyder på et mål i tre ligakampe i denne sæson.



IKAST (Tipsbladet): Det var især FC Midtjyllands offensive spillere, der både torsdag og fredag linede op til ekstra skudtræning.

Det er naturligvis intet særsyn, at yderst talentfulde og ambitiøse spillere med drømme om at spille i verdens største ligaer øver et af spillets vigtigste håndværk.

Men der er nu god grund til at tage øvelserne alvorligt i denne uge, hvor FCM skal revanchere en elendig kamp mod Silkeborg og slå Brøndby for at holde sig inde i guldkampen.

Mens Darío Osorio og kollegerne fredag trænede afslutninger og langskud, sluttede Mads Bech Sørensen af med at stange indlæg i kassen, og det med effektiviteten var midtstopperen opmærksom på, da han efterfølgende talte med Tipsbladet om søndagens opgør mod Brøndby.

-Jeg tror, det er vigtigt, at vi især på den sidste tredjedel er skarpe. Vi kommer i rigtig mange gode situationer, hvor vi ikke får helt nok ud af det. Hvor vi ikke får skabt helt den chance, vi gerne vil. Der skal vi være skarpere.

-Hvis vi vinder på søndag, er vi et point fra førstepladsen. Så selvfølgelig tror vi på det. Og vi skal egentlig bare ud og ligge det samme tryk, som vi gjorde sidst. Jeg synes egentlig, at hvis vi laver mere eller mindre en kopi af den kamp, vi spillede sidst mod dem. Så tror jeg også, at der er tre point. Og så skal  vi selvfølgelig undgå, at Suzuki banker to ind uden for feltet med hans dårlige ben. Hvis man kan sige, at han har dårlige ben længere, siger Mads Bech Sørensen.

Der håber forsvarsspilleren, at nogle af FCM’s offensive spillere, som Osorio, der som den eneste har mandat til at skyde udefra, denne gang rammer plet og har lidt af det held, der ikke har forfulgt FCM i lige netop Brøndby-kampene.

-Vi så det jo mod FCK. Der kunne Osorio også godt lave sådan nogle kasser. Så det kan sagtens være, at den falder ud til vores fordel. At der er en af vores, der hakker den op i krogen. Det kan vi da håbe.

FC Midtjylland har uanset de sidste fem runder udsigt til en sommer, hvor der igen bliver skiftet ud og hentet stærke navne til truppen udefra.

Læs meget mere om det her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bekræfter: Godt nyt for FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel