IKAST (Tipsbladet): Det var især FC Midtjyllands offensive spillere, der både torsdag og fredag linede op til ekstra skudtræning.
Det er naturligvis intet særsyn, at yderst talentfulde og ambitiøse spillere med drømme om at spille i verdens største ligaer øver et af spillets vigtigste håndværk.
Men der er nu god grund til at tage øvelserne alvorligt i denne uge, hvor FCM skal revanchere en elendig kamp mod Silkeborg og slå Brøndby for at holde sig inde i guldkampen.
Mens Darío Osorio og kollegerne fredag trænede afslutninger og langskud, sluttede Mads Bech Sørensen af med at stange indlæg i kassen, og det med effektiviteten var midtstopperen opmærksom på, da han efterfølgende talte med Tipsbladet om søndagens opgør mod Brøndby.
-Jeg tror, det er vigtigt, at vi især på den sidste tredjedel er skarpe. Vi kommer i rigtig mange gode situationer, hvor vi ikke får helt nok ud af det. Hvor vi ikke får skabt helt den chance, vi gerne vil. Der skal vi være skarpere.
-Hvis vi vinder på søndag, er vi et point fra førstepladsen. Så selvfølgelig tror vi på det. Og vi skal egentlig bare ud og ligge det samme tryk, som vi gjorde sidst. Jeg synes egentlig, at hvis vi laver mere eller mindre en kopi af den kamp, vi spillede sidst mod dem. Så tror jeg også, at der er tre point. Og så skal vi selvfølgelig undgå, at Suzuki banker to ind uden for feltet med hans dårlige ben. Hvis man kan sige, at han har dårlige ben længere, siger Mads Bech Sørensen.
Der håber forsvarsspilleren, at nogle af FCM’s offensive spillere, som Osorio, der som den eneste har mandat til at skyde udefra, denne gang rammer plet og har lidt af det held, der ikke har forfulgt FCM i lige netop Brøndby-kampene.
-Vi så det jo mod FCK. Der kunne Osorio også godt lave sådan nogle kasser. Så det kan sagtens være, at den falder ud til vores fordel. At der er en af vores, der hakker den op i krogen. Det kan vi da håbe.
FC Midtjylland har uanset de sidste fem runder udsigt til en sommer, hvor der igen bliver skiftet ud og hentet stærke navne til truppen udefra.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE