Kan matche Suzukis drømmemål: Så vi mod FCK

FC Midtjylland skal have gjort noget ved målhøsten mod Brøndby, der lyder på et mål i tre ligakampe i denne sæson.



IKAST (Tipsbladet): Det var især FC Midtjyllands offensive spillere, der både torsdag og fredag linede op til ekstra skudtræning.

Det er naturligvis intet særsyn, at yderst talentfulde og ambitiøse spillere med drømme om at spille i verdens største ligaer øver et af spillets vigtigste håndværk.

Men der er nu god grund til at tage øvelserne alvorligt i denne uge, hvor FCM skal revanchere en elendig kamp mod Silkeborg og slå Brøndby for at holde sig inde i guldkampen.

Mens Darío Osorio og kollegerne fredag trænede afslutninger og langskud, sluttede Mads Bech Sørensen af med at stange indlæg i kassen, og det med effektiviteten var midtstopperen opmærksom på, da han efterfølgende talte med Tipsbladet om søndagens opgør mod Brøndby.

-Jeg tror, det er vigtigt, at vi især på den sidste tredjedel er skarpe. Vi kommer i rigtig mange gode situationer, hvor vi ikke får helt nok ud af det. Hvor vi ikke får skabt helt den chance, vi gerne vil. Der skal vi være skarpere.

-Hvis vi vinder på søndag, er vi et point fra førstepladsen. Så selvfølgelig tror vi på det. Og vi skal egentlig bare ud og ligge det samme tryk, som vi gjorde sidst. Jeg synes egentlig, at hvis vi laver mere eller mindre en kopi af den kamp, vi spillede sidst mod dem. Så tror jeg også, at der er tre point. Og så skal  vi selvfølgelig undgå, at Suzuki banker to ind uden for feltet med hans dårlige ben. Hvis man kan sige, at han har dårlige ben længere, siger Mads Bech Sørensen.

Der håber forsvarsspilleren, at nogle af FCM’s offensive spillere, som Osorio, der som den eneste har mandat til at skyde udefra, denne gang rammer plet og har lidt af det held, der ikke har forfulgt FCM i lige netop Brøndby-kampene.

-Vi så det jo mod FCK. Der kunne Osorio også godt lave sådan nogle kasser. Så det kan sagtens være, at den falder ud til vores fordel. At der er en af vores, der hakker den op i krogen. Det kan vi da håbe.

FC Midtjylland har uanset de sidste fem runder udsigt til en sommer, hvor der igen bliver skiftet ud og hentet stærke navne til truppen udefra.

Læs meget mere om det her.





Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’




TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

FCK afværger historisk nederlag

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Stort slag for FC København

Cooper afslører: Han starter inde

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Pinligt for rigtig mange at se

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

AGF-profil overvejer karrierestop

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

OB – FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Høgh hyldes af UEFA

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Tottenham Hotspur – Arsenal

Man Utd-stjerne hylder Amorim

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

Fire fede stats til Superligaens 21. runde