Indtil dybt inde i dommerens tillægstid så det ud til, at AaB skulle tage sæsonens første sejr i 1. division, men et nordjysk selvmål endte med at koste point i Hillerød.
19-årige Cornelius Olsson headede i det 94. minut bolden i eget net efter et hjørnespark til slutresultatet 2-2 i en dramatisk kamp, der også bød på røde kort til begge mandskaber i anden halvleg.
Unge Olsson havde en uheldig dag i Nordsjælland. I første halvleg var det en skidt clearing fra ham, der stod bag Hillerøds første scoring.
AaB åbnede for en uge siden 1. division med et nederlag i Kolding, og dermed har superliganedrykkerne fortsat sæsonens første sejr til gode.
Det så ellers langt hen ad vejen ud til, at den skulle komme lørdag.
Allerede efter et lille kvarter kom de nordjyske gæster i front i Hillerød, da den hurtige frontløber Kelvin John løb fra værternes tunge midtstoppere og sendte bolden mellem benene på keeper Adrian Kappenberger.
Hillerød kom bedre med i kampen, og 20 minutter senere udlignede Victor Dedes, da han fik bolden serverede af AaBs unge Olsson.
Udligningen var ganske fortjent, men kort inden pausen sørgede 24-årige Marc Nielsen for, at de nordjyske gæster kunne gå i omklædningsrummet oven på, da han tordnede et frispark op i det fjerne målhjørne via den ene stolpe.
Knap var de to mandskaber kommet ud til anden halvleg, før Hillerøds nye jagt på en udligning fik bedre betingelser.
Omgående rødt kort
I det første minut efter pausen trak AaBs Noel Andersson i nødbremsen midt på banen, og så blev gæsterne reduceret til ti mand.
Det gav et massivt Hillerød-overtag, inden en voldsom tackling fra William Glindtvad midtvejs i anden halvleg gjorde, at hjemmeholdet ligeledes fik præsenteret et rødt kort.
Det tog brodden af Hillerød-presset, og nordjyderne fik bedre styr på opgøret.
Til sidst formåede Hillerød dog at etablere et sidste tryk, og i tillægstiden gik det altså galt for AaB på et hjørnespark.
I den anden kamp lørdag eftermiddag i landets næstbedste række sikrede Esbjerg på hjemmebane sæsonens første sejr, da Hvidovre blev slået med 2-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Newcastle på rov i Man City?
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
NYHEDER
Afslører: Makienok deltager i realityprogram
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
MEDIE
Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid
LIVE
Superliga-LIVE: De viser AGF mod Benfica
TOPNYHED
Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?
MEDIE
‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara
EKSKLUSIVT
Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil
INTERVIEW
Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom
NYHEDER
Dansker talte med Højlund inden transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Forstår frustration over langvarig Man City-sag
AVIS
Derfor kollapsede Jamal Musiala igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 4. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
TIPSBLADETS DOM
Bekymrende, Brøndby – men nøj, han er for vild!
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
INTERVIEW
Frøkjær var rasende: ‘Det er jo åndssvagt!’
Juventus henter målmand i Tottenham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
NYHEDER