Afventer FCK-dialog

Hvidovre-sportschef Peter Lassen vil først overveje at hente Filip Djukic tilbage, når han har talt med FC København om Theo Sander.



Vinterens transfervindue sluttede travlt for Hvidovre IF, da AC Horsens pludselig kom på banen med et sent bud på Filip Djukic, som vestegnsklubben ikke kunne afvise.

I de sidste timer af transfervinduet lykkedes det Hvidovre-sportschef Peter Lassen at hente FC Københavns Theo Sander på en lejeaftale, men med tre kampe tilbage af sæsonen har Peter Lassen endnu ikke fået nogle indikationer om, hvorvidt der er mulighed for, at Theo Sander også kan tørne ud for Hvidovre i næste sæson.

– Nej, den dialog har jeg ikke taget med FCK endnu. Af respekt både for dem og for os.

– De ligger og slås for det danske mesterskab, så der vil jeg ikke begynde at spørge om de ting nu. Der har de andet at tænke på, tror jeg, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Har du gjort dig tanker om at undersøge muligheden for at hente Filip Djukic tilbage, da han jo ikke får så meget spilletid i AC Horsens?

– Jeg vil først gå videre med den, når jeg får at vide, at Theo Sander ikke skal være her længere. Så går jeg videre med målmandssituationen.

– Men vi glemmer også nogle gange, at vi altså har to vanvittigt dygtige og talentfulde unge målmænd i Anders Ravn og Alfred (Maslen, red.), og derfor har vi også spekuleret i, om vi skal give en af dem chancen, lyder det fra Peter Lassen.

Dialog med Makienok

En anden uafklaret situation, som Peter Lassen arbejder på i øjeblikket, er Simon Makienoks fremtid. Den 34-årige angriber, der har kontraktudløb til sommer, har været varm på det seneste, hvor han har scoret tre gange i de seneste fem kampe.

I et interview med Tipsbladet udtalte Makienok for nyligt, at han ønsker at afslutte karrieren i Hvidovre, og parterne snakker da også sammen om fremtiden, understreger Peter Lassen.

– Der er vi i dialog lige nu, så der ved vi nok meget mere i næste uge, lyder det afslutningsvist fra sportschefen.

Tipsbladet har også talt med Peter Lassen om Per Frandsens beslutning om at stoppe som cheftræner i Hvidovre efter denne sæson. Det kan du læse om her.

Hvidovre spiller i aften klokken 18.30 på udebane mod FC Fredericia.



Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Fortryder Chido Obi-beslutning

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Har ikke spillet kamp i tre uger

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Lerager taler ud om FCK-brud

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’