Vinterens transfervindue sluttede travlt for Hvidovre IF, da AC Horsens pludselig kom på banen med et sent bud på Filip Djukic, som vestegnsklubben ikke kunne afvise.
I de sidste timer af transfervinduet lykkedes det Hvidovre-sportschef Peter Lassen at hente FC Københavns Theo Sander på en lejeaftale, men med tre kampe tilbage af sæsonen har Peter Lassen endnu ikke fået nogle indikationer om, hvorvidt der er mulighed for, at Theo Sander også kan tørne ud for Hvidovre i næste sæson.
– Nej, den dialog har jeg ikke taget med FCK endnu. Af respekt både for dem og for os.
– De ligger og slås for det danske mesterskab, så der vil jeg ikke begynde at spørge om de ting nu. Der har de andet at tænke på, tror jeg, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Har du gjort dig tanker om at undersøge muligheden for at hente Filip Djukic tilbage, da han jo ikke får så meget spilletid i AC Horsens?
– Jeg vil først gå videre med den, når jeg får at vide, at Theo Sander ikke skal være her længere. Så går jeg videre med målmandssituationen.
– Men vi glemmer også nogle gange, at vi altså har to vanvittigt dygtige og talentfulde unge målmænd i Anders Ravn og Alfred (Maslen, red.), og derfor har vi også spekuleret i, om vi skal give en af dem chancen, lyder det fra Peter Lassen.
Dialog med Makienok
En anden uafklaret situation, som Peter Lassen arbejder på i øjeblikket, er Simon Makienoks fremtid. Den 34-årige angriber, der har kontraktudløb til sommer, har været varm på det seneste, hvor han har scoret tre gange i de seneste fem kampe.
I et interview med Tipsbladet udtalte Makienok for nyligt, at han ønsker at afslutte karrieren i Hvidovre, og parterne snakker da også sammen om fremtiden, understreger Peter Lassen.
– Der er vi i dialog lige nu, så der ved vi nok meget mere i næste uge, lyder det afslutningsvist fra sportschefen.
Tipsbladet har også talt med Peter Lassen om Per Frandsens beslutning om at stoppe som cheftræner i Hvidovre efter denne sæson. Det kan du læse om her.
Hvidovre spiller i aften klokken 18.30 på udebane mod FC Fredericia.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog