Afventer FCK-dialog

Hvidovre-sportschef Peter Lassen vil først overveje at hente Filip Djukic tilbage, når han har talt med FC København om Theo Sander.



Vinterens transfervindue sluttede travlt for Hvidovre IF, da AC Horsens pludselig kom på banen med et sent bud på Filip Djukic, som vestegnsklubben ikke kunne afvise.

I de sidste timer af transfervinduet lykkedes det Hvidovre-sportschef Peter Lassen at hente FC Københavns Theo Sander på en lejeaftale, men med tre kampe tilbage af sæsonen har Peter Lassen endnu ikke fået nogle indikationer om, hvorvidt der er mulighed for, at Theo Sander også kan tørne ud for Hvidovre i næste sæson.

– Nej, den dialog har jeg ikke taget med FCK endnu. Af respekt både for dem og for os.

– De ligger og slås for det danske mesterskab, så der vil jeg ikke begynde at spørge om de ting nu. Der har de andet at tænke på, tror jeg, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Har du gjort dig tanker om at undersøge muligheden for at hente Filip Djukic tilbage, da han jo ikke får så meget spilletid i AC Horsens?

– Jeg vil først gå videre med den, når jeg får at vide, at Theo Sander ikke skal være her længere. Så går jeg videre med målmandssituationen.

– Men vi glemmer også nogle gange, at vi altså har to vanvittigt dygtige og talentfulde unge målmænd i Anders Ravn og Alfred (Maslen, red.), og derfor har vi også spekuleret i, om vi skal give en af dem chancen, lyder det fra Peter Lassen.

Dialog med Makienok

En anden uafklaret situation, som Peter Lassen arbejder på i øjeblikket, er Simon Makienoks fremtid. Den 34-årige angriber, der har kontraktudløb til sommer, har været varm på det seneste, hvor han har scoret tre gange i de seneste fem kampe.

I et interview med Tipsbladet udtalte Makienok for nyligt, at han ønsker at afslutte karrieren i Hvidovre, og parterne snakker da også sammen om fremtiden, understreger Peter Lassen.

– Der er vi i dialog lige nu, så der ved vi nok meget mere i næste uge, lyder det afslutningsvist fra sportschefen.

Tipsbladet har også talt med Peter Lassen om Per Frandsens beslutning om at stoppe som cheftræner i Hvidovre efter denne sæson. Det kan du læse om her.

Hvidovre spiller i aften klokken 18.30 på udebane mod FC Fredericia.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino