Vinterens transfervindue sluttede travlt for Hvidovre IF, da AC Horsens pludselig kom på banen med et sent bud på Filip Djukic, som vestegnsklubben ikke kunne afvise.
I de sidste timer af transfervinduet lykkedes det Hvidovre-sportschef Peter Lassen at hente FC Københavns Theo Sander på en lejeaftale, men med tre kampe tilbage af sæsonen har Peter Lassen endnu ikke fået nogle indikationer om, hvorvidt der er mulighed for, at Theo Sander også kan tørne ud for Hvidovre i næste sæson.
– Nej, den dialog har jeg ikke taget med FCK endnu. Af respekt både for dem og for os.
– De ligger og slås for det danske mesterskab, så der vil jeg ikke begynde at spørge om de ting nu. Der har de andet at tænke på, tror jeg, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Har du gjort dig tanker om at undersøge muligheden for at hente Filip Djukic tilbage, da han jo ikke får så meget spilletid i AC Horsens?
– Jeg vil først gå videre med den, når jeg får at vide, at Theo Sander ikke skal være her længere. Så går jeg videre med målmandssituationen.
– Men vi glemmer også nogle gange, at vi altså har to vanvittigt dygtige og talentfulde unge målmænd i Anders Ravn og Alfred (Maslen, red.), og derfor har vi også spekuleret i, om vi skal give en af dem chancen, lyder det fra Peter Lassen.
Dialog med Makienok
En anden uafklaret situation, som Peter Lassen arbejder på i øjeblikket, er Simon Makienoks fremtid. Den 34-årige angriber, der har kontraktudløb til sommer, har været varm på det seneste, hvor han har scoret tre gange i de seneste fem kampe.
I et interview med Tipsbladet udtalte Makienok for nyligt, at han ønsker at afslutte karrieren i Hvidovre, og parterne snakker da også sammen om fremtiden, understreger Peter Lassen.
– Der er vi i dialog lige nu, så der ved vi nok meget mere i næste uge, lyder det afslutningsvist fra sportschefen.
Tipsbladet har også talt med Peter Lassen om Per Frandsens beslutning om at stoppe som cheftræner i Hvidovre efter denne sæson. Det kan du læse om her.
Hvidovre spiller i aften klokken 18.30 på udebane mod FC Fredericia.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Bayern – PSG