Afventer FCK-dialog

Hvidovre-sportschef Peter Lassen vil først overveje at hente Filip Djukic tilbage, når han har talt med FC København om Theo Sander.



Vinterens transfervindue sluttede travlt for Hvidovre IF, da AC Horsens pludselig kom på banen med et sent bud på Filip Djukic, som vestegnsklubben ikke kunne afvise.

I de sidste timer af transfervinduet lykkedes det Hvidovre-sportschef Peter Lassen at hente FC Københavns Theo Sander på en lejeaftale, men med tre kampe tilbage af sæsonen har Peter Lassen endnu ikke fået nogle indikationer om, hvorvidt der er mulighed for, at Theo Sander også kan tørne ud for Hvidovre i næste sæson.

– Nej, den dialog har jeg ikke taget med FCK endnu. Af respekt både for dem og for os.

– De ligger og slås for det danske mesterskab, så der vil jeg ikke begynde at spørge om de ting nu. Der har de andet at tænke på, tror jeg, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Har du gjort dig tanker om at undersøge muligheden for at hente Filip Djukic tilbage, da han jo ikke får så meget spilletid i AC Horsens?

– Jeg vil først gå videre med den, når jeg får at vide, at Theo Sander ikke skal være her længere. Så går jeg videre med målmandssituationen.

– Men vi glemmer også nogle gange, at vi altså har to vanvittigt dygtige og talentfulde unge målmænd i Anders Ravn og Alfred (Maslen, red.), og derfor har vi også spekuleret i, om vi skal give en af dem chancen, lyder det fra Peter Lassen.

Dialog med Makienok

En anden uafklaret situation, som Peter Lassen arbejder på i øjeblikket, er Simon Makienoks fremtid. Den 34-årige angriber, der har kontraktudløb til sommer, har været varm på det seneste, hvor han har scoret tre gange i de seneste fem kampe.

I et interview med Tipsbladet udtalte Makienok for nyligt, at han ønsker at afslutte karrieren i Hvidovre, og parterne snakker da også sammen om fremtiden, understreger Peter Lassen.

– Der er vi i dialog lige nu, så der ved vi nok meget mere i næste uge, lyder det afslutningsvist fra sportschefen.

Tipsbladet har også talt med Peter Lassen om Per Frandsens beslutning om at stoppe som cheftræner i Hvidovre efter denne sæson. Det kan du læse om her.

Hvidovre spiller i aften klokken 18.30 på udebane mod FC Fredericia.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort