HB Køge er i gang med deres anden sæson med Daniel Agger som cheftræner, og igen i denne sæson bliver det ikke til en plads i top 6 for klubben. Som følge af det påtager Agger sig det fulde ansvar for, at det ikke kunne lade sig gøre.
Men han peger også på, at forudsætningerne for at komme op i landets bedste række ikke er der. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Det må vi også bare indrømme. At vi er et helt andet sted som klub. Vi har også nogle helt andre målsætninger nu, end vi havde da jeg kom til. Og det har jeg accepteret, og så handler det om at få det bedste ud af det, som vi har. Det er der, vi er som klub, og det er der, jeg er som træner, siger han og fortsætter:
– Når man har ambitioner, så kan det godt nogle gange være godt være svært at acceptere, men jeg synes, at jeg er ovre det nu. Og jeg har accepteret, at det vi har at arbejde det, det er det, vi har. Det er ikke det, jeg gik ind til. Men ting ændrer sig i fodbold, og det gør det altid. Efter mange år i fodbold, så ved jeg det godt.
Har de positive briller på, men det står klart for ham, at en tur op i Superligaen ganske ikke er mulig for klubben.
– De konditioner for det, som vi gerne vil – det med at vi vil op i Superligaen – det kan ikke lade sig gøre med de midler, som vi har til rådighed. Det er de forudsætninger, der er. Det er der én mand, der bestemmer og udelukkende én mand, og det accepterer jeg. Det er jeg indforstået med.
HB Køge-cheftræneren erkender desuden også, at det er en kæmpe skuffelse for ham, at man måtte skrue ned for ambitionerne i klubben. Det kan man se og høre mere om i videoen i toppen af artiklen.
Tidligere har Agger også luftet tanken om at blive Brøndby-cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Fulham – Newcastle
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
OPTAKT