HB Køge er i gang med deres anden sæson med Daniel Agger som cheftræner, og igen i denne sæson bliver det ikke til en plads i top 6 for klubben. Som følge af det påtager Agger sig det fulde ansvar for, at det ikke kunne lade sig gøre.
Men han peger også på, at forudsætningerne for at komme op i landets bedste række ikke er der. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Det må vi også bare indrømme. At vi er et helt andet sted som klub. Vi har også nogle helt andre målsætninger nu, end vi havde da jeg kom til. Og det har jeg accepteret, og så handler det om at få det bedste ud af det, som vi har. Det er der, vi er som klub, og det er der, jeg er som træner, siger han og fortsætter:
– Når man har ambitioner, så kan det godt nogle gange være godt være svært at acceptere, men jeg synes, at jeg er ovre det nu. Og jeg har accepteret, at det vi har at arbejde det, det er det, vi har. Det er ikke det, jeg gik ind til. Men ting ændrer sig i fodbold, og det gør det altid. Efter mange år i fodbold, så ved jeg det godt.
Har de positive briller på, men det står klart for ham, at en tur op i Superligaen ganske ikke er mulig for klubben.
– De konditioner for det, som vi gerne vil – det med at vi vil op i Superligaen – det kan ikke lade sig gøre med de midler, som vi har til rådighed. Det er de forudsætninger, der er. Det er der én mand, der bestemmer og udelukkende én mand, og det accepterer jeg. Det er jeg indforstået med.
HB Køge-cheftræneren erkender desuden også, at det er en kæmpe skuffelse for ham, at man måtte skrue ned for ambitionerne i klubben. Det kan man se og høre mere om i videoen i toppen af artiklen.
Tidligere har Agger også luftet tanken om at blive Brøndby-cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER