Bekræfter Helsingør-snak: Starter som konsulenter

Joel Borràs, en af mændene bag Never Say Never, bekræfter over for Tipsbladet, at man har forhandlet med FC Helsingør, og at firmaet i første omgang bliver konsulenter i klubben.



Tipsbladet har torsdag beskrevet, hvordan firmaet Never Say Never er i forhandlinger om at overtage hele 85 procent af 1. divisionsklubben FC Helsingør for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.

En overtagelse, som bestyrelsen i den danske klub ifølge Tipsbladets oplysninger har givet grønt lys til.

Men nu er der en ny drejning i sagen.

I hvert fald fortæller Joel Borràs, der er præsident i og ligesom stjernen Andres Iniesta er medstifter af firmaet, at der ikke er et køb på plads i skrivende stund. Men han vil ikke afvise, at en reel overtagelse kan ske senere hen.

– Vi har indgået en konsulentaftale, hvor vi skal forsøge at hjælpe FC Helsingør på den sportslige side. Lige nu er det vores forhold, siger Joel Borràs over telefonen fra Barcelona, hvor han lige er landet efter et par dage i Helsingør, og tilføjer:

– Vi har haft samtaler om mange ting, men lige nu er der intet konkret. Jeg vil gerne være ærlig over for dig. Det er sandt, at en aftale har været på bordet, men vi starter med en konsulentaftale, og så vil vi se, hvad der sker i fremtiden.

Ifølge vores kilder køber Never Say Never 85 procent af FC Helsingør…

– Vi har haft samtaler, men der er intet konkret, og der er intet. Der er ingen handel lige nu. Det, vi har, er en konsulentaftale, og så vil vi se hinanden an, og vi vil se, hvad vi som firma kan gøre i Danmark.

Så i fremtiden kan Never Say Never købe FC Helsingør?

– Det kan jeg ikke sige. Ting kan ændre sig meget. Det kan ske, det kan ikke ske. Det kan jeg ikke sige noget om. Men jeg vil love dig, at hvis det sker, vil du være den første, jeg fortæller det.

Hvorfor sker det ikke nu?

– Igen, vi har et godt forhold og har lavet en konsulentaftale, og så vil vi se, hvordan det går. Det er alt, jeg kan sige i dag, fordi det er sandheden. Jeg kan ikke dele andet.

Joel Borràs fortæller, at Never Say Never har samme konsulentaftale med flere andre klubber, men han vil ikke løfte sløret for, hvilke klubber der er tale om.

– Nej, fordi vi har fortrolige aftaler og har lignende forhold til andre klubber, men lige nu har vi nogle agent-forhold til spillere (blandt andre Andres Iniesta og Brahim Diaz, red.) Det vil være en konflikt. Og derfor er vi kun konsulenter i klubber, siger han.

Det er ikke utænkeligt, at Never Say Never først vil adskille agentdelen af virksomheden, før et køb træder i kraft.

I næste uge kan vi meget vel blive klogere på sagen, for her venter et bestyrelsesmøde i FC Helsingør, hvor Tipsbladets kilder fortæller, at Never Say Nevers mulige overtagelse af klubben er på dagsordenen.

FC Helsingør er aktuelt sidst i 1. division.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Bo Bay Hougaard, der ejer 100 procent af klubbens aktier, samt bestyrelsesformand Finn Moseholm.





Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj



LIVE

TransferLIVE: Legende stopper i dansk klub


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kan tjene kassen på Moukoko

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Kongen af straffespark på vej til FC København

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Enig om tidligere Superliga-stjerne

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Massiv interesse for Horsens-flop

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior



Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCM jagter Champions League-talenter

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Kreativ transfer-løsning?

Lindstrøm på blokken i storklub

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Belgier var fristet af FCK og FCM



FCK forhandler om målmand – koster kassen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer



‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby