Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Det vil være en skarp torn i øjet hos AC Horsens, hvis oprykningen glipper i denne sæson, efter man mandag har præsenteret et blodrødt årsregnskab.



– Det er et vanvittigt niveau, at man snakker 80 millioner i næstbedste række. Det er ekstremt.

Pengene fosser ud af AC Horsens i øjeblikket, og dagens melding om, at man har haft et underskud på 80,9 millioner kroner for 2024 er direkte voldsom, mener Kenneth Cortsen, PhD og sportsøkonom fra Professionshøjskolen UCN.

Ikke nok med at man i 2024 brugte adskillige millioner, så venter man også et underskud for 2025 på 40 til 50 millioner kroner før skat. Den slags tal taler sit tydelige sprog for eksperten – AC Horsens går all in på Superliga-fodbold til næste sæson.

– Det her er en gearing, der er forbeholdt nogle risici. Når en klub, der ligger i den næstbedste række, kommer ud med så stort et underskud, og man har forventninger om endnu et stort underskud året efter, så er det med til at understrege, at man kører med en økonomisk gearing og en plan, der går all in på oprykning.

Risikabelt? Helt klart.

– Hvis den plan kuldsejler, er det ikke noget, der stiller klubben i en gunstig situation i forhold til det nuværende forbrug. Det binder også klubben op på endnu større afhængighed af de ejerinvesteringer, der er relateret til Binnie-familiens investeringer i klubben, som har været præget af, at de ikke er bange for at spendere, hverken på spillere eller infrastruktur for at tage klubben et par step op af den fodboldmæssige rangstige.

Han kalder det for en yderst risikabel tilgang, da den er baseret på performance. Sagt med andre ord er AC Horsens meget afhængige af gode sportslige resultater, som understøtter den forbrugsfest, klubben har kørt med, siden Binnie-familiens indtog i klubben.

Er det så en katastrofe for AC Horsens, hvis ikke de rykker op?

– Det vil give nogle mørke skyer over driftssituationen over Horsens, hvis det bliver til endnu en sæson i den næstbedste række, hvor alt i relation til økonomisk volumen er på et helt andet og mindre blus sammenlignet med Superligaen, siger Kenneth Cortsen, der peger på klubber som Esbjerg og Vejle, der tidligere har mærket konsekvenserne af at “sidde fast” i den næstbedste række.

Det skal AC Horsens for alt i verden undgå.

– Den sportslige og økonomiske konsekvens af det scenarie bør være relativt utåleligt for ejerne i klubben, eller i hvert fald noget der vil være en kæmpe torn i øjet i forhold til deres vision, forklarer han.

Kenneth Cortsen betoner, at AC Horsens trods alt er helt med i feltet omkring en oprykning til Superligaen, og lykkes oprykningen ikke, er situationen alvorlig. Med rokaden på trænerstaben har AC Horsens dog vist, at man rykker hurtigt, hvis der er behov for det, fordi meget er hængt op på at få resultater hurtigt.

I weekenden led AC Horsens et nederlag til topholdet OB. Lige nu har man tre point op til FC Fredericia, som er på andenpladsen, og som er modstanderen i næste spillerunde. Derudover har man tre point ned til Esbjerg.



Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Her kan du se Skotland mod Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Steve Coopers højre hånd afviser

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

– Det er så ringe, begge dele!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation