– Det er et vanvittigt niveau, at man snakker 80 millioner i næstbedste række. Det er ekstremt.
Pengene fosser ud af AC Horsens i øjeblikket, og dagens melding om, at man har haft et underskud på 80,9 millioner kroner for 2024 er direkte voldsom, mener Kenneth Cortsen, PhD og sportsøkonom fra Professionshøjskolen UCN.
Ikke nok med at man i 2024 brugte adskillige millioner, så venter man også et underskud for 2025 på 40 til 50 millioner kroner før skat. Den slags tal taler sit tydelige sprog for eksperten – AC Horsens går all in på Superliga-fodbold til næste sæson.
– Det her er en gearing, der er forbeholdt nogle risici. Når en klub, der ligger i den næstbedste række, kommer ud med så stort et underskud, og man har forventninger om endnu et stort underskud året efter, så er det med til at understrege, at man kører med en økonomisk gearing og en plan, der går all in på oprykning.
Risikabelt? Helt klart.
– Hvis den plan kuldsejler, er det ikke noget, der stiller klubben i en gunstig situation i forhold til det nuværende forbrug. Det binder også klubben op på endnu større afhængighed af de ejerinvesteringer, der er relateret til Binnie-familiens investeringer i klubben, som har været præget af, at de ikke er bange for at spendere, hverken på spillere eller infrastruktur for at tage klubben et par step op af den fodboldmæssige rangstige.
Han kalder det for en yderst risikabel tilgang, da den er baseret på performance. Sagt med andre ord er AC Horsens meget afhængige af gode sportslige resultater, som understøtter den forbrugsfest, klubben har kørt med, siden Binnie-familiens indtog i klubben.
Er det så en katastrofe for AC Horsens, hvis ikke de rykker op?
– Det vil give nogle mørke skyer over driftssituationen over Horsens, hvis det bliver til endnu en sæson i den næstbedste række, hvor alt i relation til økonomisk volumen er på et helt andet og mindre blus sammenlignet med Superligaen, siger Kenneth Cortsen, der peger på klubber som Esbjerg og Vejle, der tidligere har mærket konsekvenserne af at “sidde fast” i den næstbedste række.
Det skal AC Horsens for alt i verden undgå.
– Den sportslige og økonomiske konsekvens af det scenarie bør være relativt utåleligt for ejerne i klubben, eller i hvert fald noget der vil være en kæmpe torn i øjet i forhold til deres vision, forklarer han.
Kenneth Cortsen betoner, at AC Horsens trods alt er helt med i feltet omkring en oprykning til Superligaen, og lykkes oprykningen ikke, er situationen alvorlig. Med rokaden på trænerstaben har AC Horsens dog vist, at man rykker hurtigt, hvis der er behov for det, fordi meget er hængt op på at få resultater hurtigt.
I weekenden led AC Horsens et nederlag til topholdet OB. Lige nu har man tre point op til FC Fredericia, som er på andenpladsen, og som er modstanderen i næste spillerunde. Derudover har man tre point ned til Esbjerg.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED