Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Det vil være en skarp torn i øjet hos AC Horsens, hvis oprykningen glipper i denne sæson, efter man mandag har præsenteret et blodrødt årsregnskab.



– Det er et vanvittigt niveau, at man snakker 80 millioner i næstbedste række. Det er ekstremt.

Pengene fosser ud af AC Horsens i øjeblikket, og dagens melding om, at man har haft et underskud på 80,9 millioner kroner for 2024 er direkte voldsom, mener Kenneth Cortsen, PhD og sportsøkonom fra Professionshøjskolen UCN.

Ikke nok med at man i 2024 brugte adskillige millioner, så venter man også et underskud for 2025 på 40 til 50 millioner kroner før skat. Den slags tal taler sit tydelige sprog for eksperten – AC Horsens går all in på Superliga-fodbold til næste sæson.

– Det her er en gearing, der er forbeholdt nogle risici. Når en klub, der ligger i den næstbedste række, kommer ud med så stort et underskud, og man har forventninger om endnu et stort underskud året efter, så er det med til at understrege, at man kører med en økonomisk gearing og en plan, der går all in på oprykning.

Risikabelt? Helt klart.

– Hvis den plan kuldsejler, er det ikke noget, der stiller klubben i en gunstig situation i forhold til det nuværende forbrug. Det binder også klubben op på endnu større afhængighed af de ejerinvesteringer, der er relateret til Binnie-familiens investeringer i klubben, som har været præget af, at de ikke er bange for at spendere, hverken på spillere eller infrastruktur for at tage klubben et par step op af den fodboldmæssige rangstige.

Han kalder det for en yderst risikabel tilgang, da den er baseret på performance. Sagt med andre ord er AC Horsens meget afhængige af gode sportslige resultater, som understøtter den forbrugsfest, klubben har kørt med, siden Binnie-familiens indtog i klubben.

Er det så en katastrofe for AC Horsens, hvis ikke de rykker op?

– Det vil give nogle mørke skyer over driftssituationen over Horsens, hvis det bliver til endnu en sæson i den næstbedste række, hvor alt i relation til økonomisk volumen er på et helt andet og mindre blus sammenlignet med Superligaen, siger Kenneth Cortsen, der peger på klubber som Esbjerg og Vejle, der tidligere har mærket konsekvenserne af at “sidde fast” i den næstbedste række.

Det skal AC Horsens for alt i verden undgå.

– Den sportslige og økonomiske konsekvens af det scenarie bør være relativt utåleligt for ejerne i klubben, eller i hvert fald noget der vil være en kæmpe torn i øjet i forhold til deres vision, forklarer han.

Kenneth Cortsen betoner, at AC Horsens trods alt er helt med i feltet omkring en oprykning til Superligaen, og lykkes oprykningen ikke, er situationen alvorlig. Med rokaden på trænerstaben har AC Horsens dog vist, at man rykker hurtigt, hvis der er behov for det, fordi meget er hængt op på at få resultater hurtigt.

I weekenden led AC Horsens et nederlag til topholdet OB. Lige nu har man tre point op til FC Fredericia, som er på andenpladsen, og som er modstanderen i næste spillerunde. Derudover har man tre point ned til Esbjerg.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mexico kommer med markant melding om VM

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Deler nyt om fremtiden

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bayern tromler sig videre

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

I svime over Filip Jørgensen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Langer ud efter trænerlegende

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats