Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Det vil være en skarp torn i øjet hos AC Horsens, hvis oprykningen glipper i denne sæson, efter man mandag har præsenteret et blodrødt årsregnskab.



– Det er et vanvittigt niveau, at man snakker 80 millioner i næstbedste række. Det er ekstremt.

Pengene fosser ud af AC Horsens i øjeblikket, og dagens melding om, at man har haft et underskud på 80,9 millioner kroner for 2024 er direkte voldsom, mener Kenneth Cortsen, PhD og sportsøkonom fra Professionshøjskolen UCN.

Ikke nok med at man i 2024 brugte adskillige millioner, så venter man også et underskud for 2025 på 40 til 50 millioner kroner før skat. Den slags tal taler sit tydelige sprog for eksperten – AC Horsens går all in på Superliga-fodbold til næste sæson.

– Det her er en gearing, der er forbeholdt nogle risici. Når en klub, der ligger i den næstbedste række, kommer ud med så stort et underskud, og man har forventninger om endnu et stort underskud året efter, så er det med til at understrege, at man kører med en økonomisk gearing og en plan, der går all in på oprykning.

Risikabelt? Helt klart.

– Hvis den plan kuldsejler, er det ikke noget, der stiller klubben i en gunstig situation i forhold til det nuværende forbrug. Det binder også klubben op på endnu større afhængighed af de ejerinvesteringer, der er relateret til Binnie-familiens investeringer i klubben, som har været præget af, at de ikke er bange for at spendere, hverken på spillere eller infrastruktur for at tage klubben et par step op af den fodboldmæssige rangstige.

Han kalder det for en yderst risikabel tilgang, da den er baseret på performance. Sagt med andre ord er AC Horsens meget afhængige af gode sportslige resultater, som understøtter den forbrugsfest, klubben har kørt med, siden Binnie-familiens indtog i klubben.

Er det så en katastrofe for AC Horsens, hvis ikke de rykker op?

– Det vil give nogle mørke skyer over driftssituationen over Horsens, hvis det bliver til endnu en sæson i den næstbedste række, hvor alt i relation til økonomisk volumen er på et helt andet og mindre blus sammenlignet med Superligaen, siger Kenneth Cortsen, der peger på klubber som Esbjerg og Vejle, der tidligere har mærket konsekvenserne af at “sidde fast” i den næstbedste række.

Det skal AC Horsens for alt i verden undgå.

– Den sportslige og økonomiske konsekvens af det scenarie bør være relativt utåleligt for ejerne i klubben, eller i hvert fald noget der vil være en kæmpe torn i øjet i forhold til deres vision, forklarer han.

Kenneth Cortsen betoner, at AC Horsens trods alt er helt med i feltet omkring en oprykning til Superligaen, og lykkes oprykningen ikke, er situationen alvorlig. Med rokaden på trænerstaben har AC Horsens dog vist, at man rykker hurtigt, hvis der er behov for det, fordi meget er hængt op på at få resultater hurtigt.

I weekenden led AC Horsens et nederlag til topholdet OB. Lige nu har man tre point op til FC Fredericia, som er på andenpladsen, og som er modstanderen i næste spillerunde. Derudover har man tre point ned til Esbjerg.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Pinligt! Danmark brænder på stribe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Kæmpe stjerne besøger København

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt