– Det er et vanvittigt niveau, at man snakker 80 millioner i næstbedste række. Det er ekstremt.
Pengene fosser ud af AC Horsens i øjeblikket, og dagens melding om, at man har haft et underskud på 80,9 millioner kroner for 2024 er direkte voldsom, mener Kenneth Cortsen, PhD og sportsøkonom fra Professionshøjskolen UCN.
Ikke nok med at man i 2024 brugte adskillige millioner, så venter man også et underskud for 2025 på 40 til 50 millioner kroner før skat. Den slags tal taler sit tydelige sprog for eksperten – AC Horsens går all in på Superliga-fodbold til næste sæson.
– Det her er en gearing, der er forbeholdt nogle risici. Når en klub, der ligger i den næstbedste række, kommer ud med så stort et underskud, og man har forventninger om endnu et stort underskud året efter, så er det med til at understrege, at man kører med en økonomisk gearing og en plan, der går all in på oprykning.
Risikabelt? Helt klart.
– Hvis den plan kuldsejler, er det ikke noget, der stiller klubben i en gunstig situation i forhold til det nuværende forbrug. Det binder også klubben op på endnu større afhængighed af de ejerinvesteringer, der er relateret til Binnie-familiens investeringer i klubben, som har været præget af, at de ikke er bange for at spendere, hverken på spillere eller infrastruktur for at tage klubben et par step op af den fodboldmæssige rangstige.
Han kalder det for en yderst risikabel tilgang, da den er baseret på performance. Sagt med andre ord er AC Horsens meget afhængige af gode sportslige resultater, som understøtter den forbrugsfest, klubben har kørt med, siden Binnie-familiens indtog i klubben.
Er det så en katastrofe for AC Horsens, hvis ikke de rykker op?
– Det vil give nogle mørke skyer over driftssituationen over Horsens, hvis det bliver til endnu en sæson i den næstbedste række, hvor alt i relation til økonomisk volumen er på et helt andet og mindre blus sammenlignet med Superligaen, siger Kenneth Cortsen, der peger på klubber som Esbjerg og Vejle, der tidligere har mærket konsekvenserne af at “sidde fast” i den næstbedste række.
Det skal AC Horsens for alt i verden undgå.
– Den sportslige og økonomiske konsekvens af det scenarie bør være relativt utåleligt for ejerne i klubben, eller i hvert fald noget der vil være en kæmpe torn i øjet i forhold til deres vision, forklarer han.
Kenneth Cortsen betoner, at AC Horsens trods alt er helt med i feltet omkring en oprykning til Superligaen, og lykkes oprykningen ikke, er situationen alvorlig. Med rokaden på trænerstaben har AC Horsens dog vist, at man rykker hurtigt, hvis der er behov for det, fordi meget er hængt op på at få resultater hurtigt.
I weekenden led AC Horsens et nederlag til topholdet OB. Lige nu har man tre point op til FC Fredericia, som er på andenpladsen, og som er modstanderen i næste spillerunde. Derudover har man tre point ned til Esbjerg.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Medie peger på FC København
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Forlænger med stortalent
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT