Bombe i nat: Martin Retov fyret i AC Horsens

Martin Retov er fortid i AC Horsens.



Horsens fik en trist start på forårssæsonen med et chokerende hjemmebanenederlag til FC Roskilde, og nu trækker uvejrsskyerne yderligere sammen over klubben.

For lige efter klokken et om natten mellem fredag og lørdag meddeler AC Horsens i en pressemeddelelse, at Martin Retov er stoppet som cheftræner i AC Horsens.

Det sker få timer efter, at AC Horsens vandt en dramatisk kamp i Vendsyssel FF med 4-3.

– Martin Retov er med øjeblikkelig virkning fratrådt som cheftræner for AC Horsens, lyder det i pressemeddelelsen fra klubben.

– Det er med dyb beklagelse, at Martin Retov ikke længere skal være cheftræner i AC Horsens. Vi vil gerne takke Martin Retov for hans hårde arbejde og indsats for klubben. Vi ønsker ham held og lykke i sin fremtidige trænerkarriere, lyder det videre i pressemeddelelsen fra klubben formand og hovedaktionær Bill Binnie.

– Vi ønsker at foretage denne ændring, fordi vi mener, at vores nuværende præstationer ikke matcher kvaliteten og potentialet i truppen, lyder det videre fra Bill Binnie.

Trænerskiftet kommer to kampe inde i forårssæsonen efter et ekstremt begivenhedsrigt år, hvor en stor del af spillertruppen er blevet udskiftet, og truppen generelt væsentligt forynget.

Horsens-fans protesterede til hjemmekampen mod FC Roskilde mod sportsdirektør Esben Hansen, og som Tipsbladet afslørede i december, var fyringen af assistenttræneren Jimmy Brinksby mod Martin Retovs vilje.

Horsens er med sejren over Vendsyssel FF på 34 point sammen med Esbjerg fB. FC Fredericia på andenpladsen har 37 point, mens OB er yderligere ni point foran.

Esben Hansen har tidligere i et stort interview med Tipsbladet fortalt om Horsens’ strategi og tilgang til transfermarkedet. Læs det interview her.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen