Horsens fik en trist start på forårssæsonen med et chokerende hjemmebanenederlag til FC Roskilde, og nu trækker uvejrsskyerne yderligere sammen over klubben.
For lige efter klokken et om natten mellem fredag og lørdag meddeler AC Horsens i en pressemeddelelse, at Martin Retov er stoppet som cheftræner i AC Horsens.
Det sker få timer efter, at AC Horsens vandt en dramatisk kamp i Vendsyssel FF med 4-3.
– Martin Retov er med øjeblikkelig virkning fratrådt som cheftræner for AC Horsens, lyder det i pressemeddelelsen fra klubben.
– Det er med dyb beklagelse, at Martin Retov ikke længere skal være cheftræner i AC Horsens. Vi vil gerne takke Martin Retov for hans hårde arbejde og indsats for klubben. Vi ønsker ham held og lykke i sin fremtidige trænerkarriere, lyder det videre i pressemeddelelsen fra klubben formand og hovedaktionær Bill Binnie.
– Vi ønsker at foretage denne ændring, fordi vi mener, at vores nuværende præstationer ikke matcher kvaliteten og potentialet i truppen, lyder det videre fra Bill Binnie.
Trænerskiftet kommer to kampe inde i forårssæsonen efter et ekstremt begivenhedsrigt år, hvor en stor del af spillertruppen er blevet udskiftet, og truppen generelt væsentligt forynget.
Horsens-fans protesterede til hjemmekampen mod FC Roskilde mod sportsdirektør Esben Hansen, og som Tipsbladet afslørede i december, var fyringen af assistenttræneren Jimmy Brinksby mod Martin Retovs vilje.
Horsens er med sejren over Vendsyssel FF på 34 point sammen med Esbjerg fB. FC Fredericia på andenpladsen har 37 point, mens OB er yderligere ni point foran.
Esben Hansen har tidligere i et stort interview med Tipsbladet fortalt om Horsens’ strategi og tilgang til transfermarkedet. Læs det interview her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
MEDIE