Horsens fik en trist start på forårssæsonen med et chokerende hjemmebanenederlag til FC Roskilde, og nu trækker uvejrsskyerne yderligere sammen over klubben.
For lige efter klokken et om natten mellem fredag og lørdag meddeler AC Horsens i en pressemeddelelse, at Martin Retov er stoppet som cheftræner i AC Horsens.
Det sker få timer efter, at AC Horsens vandt en dramatisk kamp i Vendsyssel FF med 4-3.
– Martin Retov er med øjeblikkelig virkning fratrådt som cheftræner for AC Horsens, lyder det i pressemeddelelsen fra klubben.
– Det er med dyb beklagelse, at Martin Retov ikke længere skal være cheftræner i AC Horsens. Vi vil gerne takke Martin Retov for hans hårde arbejde og indsats for klubben. Vi ønsker ham held og lykke i sin fremtidige trænerkarriere, lyder det videre i pressemeddelelsen fra klubben formand og hovedaktionær Bill Binnie.
– Vi ønsker at foretage denne ændring, fordi vi mener, at vores nuværende præstationer ikke matcher kvaliteten og potentialet i truppen, lyder det videre fra Bill Binnie.
Trænerskiftet kommer to kampe inde i forårssæsonen efter et ekstremt begivenhedsrigt år, hvor en stor del af spillertruppen er blevet udskiftet, og truppen generelt væsentligt forynget.
Horsens-fans protesterede til hjemmekampen mod FC Roskilde mod sportsdirektør Esben Hansen, og som Tipsbladet afslørede i december, var fyringen af assistenttræneren Jimmy Brinksby mod Martin Retovs vilje.
Horsens er med sejren over Vendsyssel FF på 34 point sammen med Esbjerg fB. FC Fredericia på andenpladsen har 37 point, mens OB er yderligere ni point foran.
Esben Hansen har tidligere i et stort interview med Tipsbladet fortalt om Horsens’ strategi og tilgang til transfermarkedet. Læs det interview her.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT