Horsens fik en trist start på forårssæsonen med et chokerende hjemmebanenederlag til FC Roskilde, og nu trækker uvejrsskyerne yderligere sammen over klubben.
For lige efter klokken et om natten mellem fredag og lørdag meddeler AC Horsens i en pressemeddelelse, at Martin Retov er stoppet som cheftræner i AC Horsens.
Det sker få timer efter, at AC Horsens vandt en dramatisk kamp i Vendsyssel FF med 4-3.
– Martin Retov er med øjeblikkelig virkning fratrådt som cheftræner for AC Horsens, lyder det i pressemeddelelsen fra klubben.
– Det er med dyb beklagelse, at Martin Retov ikke længere skal være cheftræner i AC Horsens. Vi vil gerne takke Martin Retov for hans hårde arbejde og indsats for klubben. Vi ønsker ham held og lykke i sin fremtidige trænerkarriere, lyder det videre i pressemeddelelsen fra klubben formand og hovedaktionær Bill Binnie.
– Vi ønsker at foretage denne ændring, fordi vi mener, at vores nuværende præstationer ikke matcher kvaliteten og potentialet i truppen, lyder det videre fra Bill Binnie.
Trænerskiftet kommer to kampe inde i forårssæsonen efter et ekstremt begivenhedsrigt år, hvor en stor del af spillertruppen er blevet udskiftet, og truppen generelt væsentligt forynget.
Horsens-fans protesterede til hjemmekampen mod FC Roskilde mod sportsdirektør Esben Hansen, og som Tipsbladet afslørede i december, var fyringen af assistenttræneren Jimmy Brinksby mod Martin Retovs vilje.
Horsens er med sejren over Vendsyssel FF på 34 point sammen med Esbjerg fB. FC Fredericia på andenpladsen har 37 point, mens OB er yderligere ni point foran.
Esben Hansen har tidligere i et stort interview med Tipsbladet fortalt om Horsens’ strategi og tilgang til transfermarkedet. Læs det interview her.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT