Horsens fik en trist start på forårssæsonen med et chokerende hjemmebanenederlag til FC Roskilde, og nu trækker uvejrsskyerne yderligere sammen over klubben.
For lige efter klokken et om natten mellem fredag og lørdag meddeler AC Horsens i en pressemeddelelse, at Martin Retov er stoppet som cheftræner i AC Horsens.
Det sker få timer efter, at AC Horsens vandt en dramatisk kamp i Vendsyssel FF med 4-3.
– Martin Retov er med øjeblikkelig virkning fratrådt som cheftræner for AC Horsens, lyder det i pressemeddelelsen fra klubben.
– Det er med dyb beklagelse, at Martin Retov ikke længere skal være cheftræner i AC Horsens. Vi vil gerne takke Martin Retov for hans hårde arbejde og indsats for klubben. Vi ønsker ham held og lykke i sin fremtidige trænerkarriere, lyder det videre i pressemeddelelsen fra klubben formand og hovedaktionær Bill Binnie.
– Vi ønsker at foretage denne ændring, fordi vi mener, at vores nuværende præstationer ikke matcher kvaliteten og potentialet i truppen, lyder det videre fra Bill Binnie.
Trænerskiftet kommer to kampe inde i forårssæsonen efter et ekstremt begivenhedsrigt år, hvor en stor del af spillertruppen er blevet udskiftet, og truppen generelt væsentligt forynget.
Horsens-fans protesterede til hjemmekampen mod FC Roskilde mod sportsdirektør Esben Hansen, og som Tipsbladet afslørede i december, var fyringen af assistenttræneren Jimmy Brinksby mod Martin Retovs vilje.
Horsens er med sejren over Vendsyssel FF på 34 point sammen med Esbjerg fB. FC Fredericia på andenpladsen har 37 point, mens OB er yderligere ni point foran.
Esben Hansen har tidligere i et stort interview med Tipsbladet fortalt om Horsens’ strategi og tilgang til transfermarkedet. Læs det interview her.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
NYHEDER