,

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Mange kan ikke kende forskel på moderklubben Hvidovre IF og Hvidovre Fodbold A/S, hvilket har skabt store misforståelser i form af et samarbejde med FC København.



FC København offentliggjorde onsdag, at de indgik et samarbejde med Hvidovre IF.

Et strategisk samarbejde i børnefodbolden, men mange har misforstået historien og fået en fjer til at blive til fem høns.

Derfor har Hvidovre Fodbold A/S, der er den professionelle afdeling i 1. divisionsklubben, udsendt en pressemeddelelse, der præciserer, at de ikke har indgået noget samarbejde med de forsvarende danske mestre.

Siden offentliggørelsen af gårsdagens historie er de blevet kimet ned i Vestegnsklubben med spørgsmål vedrørende samarbejdet.

– Vi bliver nødt til at reagere på det, siger direktør for Hvidovre Fodbold A/S, Bo Tue Knudsen, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er nødvendigt at skrive ud, fordi der var nogle overskrifter i Ekstra Bladet om, at vi var blevet samarbejdsklub med FCK. Der har også været noget på Bold. Derfor får vi en masse henvendelser fra fans og sponsorer, der spørger ‘hvad er det for noget, har I lavet et samarbejde med FCK?’.

– Derfor ønskede vi bare at præcisere, at det er vores forening, der ikke har noget med os at gøre. De har lavet et samarbejde med FCK, som de faktisk har haft de seneste seks år. Det er efterladenskaberne af det, man kaldte topcentre, hvor 9- til 12-årige børn træner i nogle centre, hvor det ene lå i FCK. Det samarbejde har man stadigvæk kørende den vej rundt. Så det er bare for at sige, at vi intet samarbejde har med FCKs professionelle afdeling fra vores, slår Bo Tue Knudsen fast.

Det handler kun om børnefodbold

Samtidigt fortæller han også, at det ikke er en kritik af de omtalte mediers overskrifter, men at mange måske ikke læser i dybden på historierne.

Derfor skal det lige slås fast en sidste gang for Prins Knud, hvad det hele handler om.

– Hvidovre Fodbold A/S er den professionelle afdeling, det er os, der kan skrive kontrakter. Det kan vi gøre, fra spillerne er 15 år gamle. Vi har vores akademi, som vi kører sammen med vores breddeklub, men det har intet med FCK at gøre.

– I DBU-regi er det delt op, hvor man har børnefodbold og et akademi, der er mere elitepræget. Dette samarbejde, der bliver omtalt, handler kun om børnefodbold i alderen 9 til 12 år. Akademiet starter fra U13 og opefter, og her er der intet samarbejde, understreger direktøren.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Steve Cooper skifter tre mand

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’