Efterårssæsonen i NordicBet Ligaen er gået på hæld, og nu begynder forberedelserne frem mod transfervinduet i januar.
Det er også tilfældet for B.93, men Østerbro-klubben forventer ikke at have den store tegnebog fremme.
Det fortæller klubbens formand, Lars Lüthjohan Jensen, til Tipsbladet.
– Vi kigger egentlig ind i et roligt transfervindue. Jeg synes, vi fik nogle rigtig gode og unge spillere ind i Julius Voldby og Ole Jakobsen. Vi fik Emeka (Nnamani, red.) i januar, som desværre var skadet hele foråret, så han skulle spilles ind.
– Vi har fået (Sebastian) Koch ind, som var skadet til at starte med, men begyndte at spille mod afslutningen af efteråret. Vi har tålmodighed med vores nye spillere og kan se, at relationerne forbedres fra dag til dag, så vi er egentlig ret godt tilfredse.
Heller ikke på ud-siden forventer Lars Lüthjohan Jensen stor aktivitet.
– Vi har ikke planer om at sælge nogle spillere, siger Lars Lüthjohan kortfattet, der dog erkender, at man aldrig kan vide, hvad der sker i fodboldverdenen.
Positiv dialog med Nicolaj Thomsen
B.93 har dog også nogle situationer i klubben, som kræver afklaring. En af dem er Jores Okore, som man tidligere på efteråret lavede en kort kontrakt med frem til udgangen af 2024.
– Jeg vil helst ikke udtale mig om enkelte spillere i forhold til forlængelser. Vi skal nok melde ud, så snart der er noget. Mange gange er det lige så meget op til spilleren, som det er op til os, siger han og nævner, at der ikke på nuværende tidspunkt er en afklaring omkring midtstopperen.
Kigger man et halvt år længere frem står en af klubbens største profiler Nicolaj Thomsen med kontraktudløb.
– Vi taler med Thomsen, og jeg tror, han bliver hos os rigtig længe. Vi skal lige have rundet sæsonen af, og så taler vi med alle spillerne.
Tipsbladet har også i august talt med Nicolaj Thomsen, der er meget åben for at fortsætte.
– Hvis de har lyst, vil jeg rigtig gerne forlænge og tage nogle flere år. I den her klub er der en mere overordnet plan med nogle af os, der bidrager med noget i forhold til branding og tingene omkring klubben. Jeg føler også, jeg kan bidrage med flere ting på det her plan.
Dermed tyder meget på, at man blot skal have klinket det sidste, før midtbanespilleren kan tegne en ny kontrakt med NordicBet Liga-klubben, der i foråret genhuses på Sundby Idrætspark. Østerbro Stadion skal nemlig renoveres, så det lever op til kravene om at kunne spille i 1. division. Indtil nu har B.93 haft dispensation om at spille sine hjemmekampe på Østerbro.

Formand dobbeltjobber
I sommer sagde B.93 farvel til sportsdirektør Martin Møller Jensen, men ham har man endnu ikke fundet en afløser for.
Lars Lüthjohan Jensen har overtaget flere af hans arbejdsopgaver midlertidigt, men det er ikke planen, at det skal være sådan for evigt.
– Vi leder ikke som sådan efter en sportschef, men vi leder efter en rekrutteringschef. En sportschef vil have en overordnet rolle i forhold til trænerteamet, men der overlader vi de ting meget mere til vores trænerteam. Men vi mangler én til rekruttering.
Men man leder altså efter den rette kandidat, der kan påtage sig nogle af opgaverne, som Lars Lüthjohan Jensen lige nu står for.
– Jeg håndterer agenter og forhandlingerne med dem, og skal vi have nye spillere ind, drøfter jeg det med trænerteamet.
Derudover står Lars Lüthjohan Jensen også for at evaluere på efteråret, som overordnet har været tilfredsstillende.
– Vi solgte nogle profiler i sommer, og på den baggrund er vi egentlig tilfredse. Man kan vælge at kigge alene på resultaterne, men vi kigger nok mere på, hvordan vi spiller og på, om vi rykker os fra kamp til kamp.
– Det er ikke nogen overraskelse for os, at vi ligger i den nederste halvdel af tabellen. På et tidspunkt lå vi til at komme med i top 6, men så har resultaterne ikke lige flasket sig.
B.93 overvintrer på NordicBet Ligaens 10.-plads og har en klar ambition om at forblive i Danmarks næstbedste række ved sæsonens afslutning.
LIVE
LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Michael Carrick bliver i Manchester United
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED