Efterårssæsonen i NordicBet Ligaen er gået på hæld, og nu begynder forberedelserne frem mod transfervinduet i januar.
Det er også tilfældet for B.93, men Østerbro-klubben forventer ikke at have den store tegnebog fremme.
Det fortæller klubbens formand, Lars Lüthjohan Jensen, til Tipsbladet.
– Vi kigger egentlig ind i et roligt transfervindue. Jeg synes, vi fik nogle rigtig gode og unge spillere ind i Julius Voldby og Ole Jakobsen. Vi fik Emeka (Nnamani, red.) i januar, som desværre var skadet hele foråret, så han skulle spilles ind.
– Vi har fået (Sebastian) Koch ind, som var skadet til at starte med, men begyndte at spille mod afslutningen af efteråret. Vi har tålmodighed med vores nye spillere og kan se, at relationerne forbedres fra dag til dag, så vi er egentlig ret godt tilfredse.
Heller ikke på ud-siden forventer Lars Lüthjohan Jensen stor aktivitet.
– Vi har ikke planer om at sælge nogle spillere, siger Lars Lüthjohan kortfattet, der dog erkender, at man aldrig kan vide, hvad der sker i fodboldverdenen.
Positiv dialog med Nicolaj Thomsen
B.93 har dog også nogle situationer i klubben, som kræver afklaring. En af dem er Jores Okore, som man tidligere på efteråret lavede en kort kontrakt med frem til udgangen af 2024.
– Jeg vil helst ikke udtale mig om enkelte spillere i forhold til forlængelser. Vi skal nok melde ud, så snart der er noget. Mange gange er det lige så meget op til spilleren, som det er op til os, siger han og nævner, at der ikke på nuværende tidspunkt er en afklaring omkring midtstopperen.
Kigger man et halvt år længere frem står en af klubbens største profiler Nicolaj Thomsen med kontraktudløb.
– Vi taler med Thomsen, og jeg tror, han bliver hos os rigtig længe. Vi skal lige have rundet sæsonen af, og så taler vi med alle spillerne.
Tipsbladet har også i august talt med Nicolaj Thomsen, der er meget åben for at fortsætte.
– Hvis de har lyst, vil jeg rigtig gerne forlænge og tage nogle flere år. I den her klub er der en mere overordnet plan med nogle af os, der bidrager med noget i forhold til branding og tingene omkring klubben. Jeg føler også, jeg kan bidrage med flere ting på det her plan.
Dermed tyder meget på, at man blot skal have klinket det sidste, før midtbanespilleren kan tegne en ny kontrakt med NordicBet Liga-klubben, der i foråret genhuses på Sundby Idrætspark. Østerbro Stadion skal nemlig renoveres, så det lever op til kravene om at kunne spille i 1. division. Indtil nu har B.93 haft dispensation om at spille sine hjemmekampe på Østerbro.

Formand dobbeltjobber
I sommer sagde B.93 farvel til sportsdirektør Martin Møller Jensen, men ham har man endnu ikke fundet en afløser for.
Lars Lüthjohan Jensen har overtaget flere af hans arbejdsopgaver midlertidigt, men det er ikke planen, at det skal være sådan for evigt.
– Vi leder ikke som sådan efter en sportschef, men vi leder efter en rekrutteringschef. En sportschef vil have en overordnet rolle i forhold til trænerteamet, men der overlader vi de ting meget mere til vores trænerteam. Men vi mangler én til rekruttering.
Men man leder altså efter den rette kandidat, der kan påtage sig nogle af opgaverne, som Lars Lüthjohan Jensen lige nu står for.
– Jeg håndterer agenter og forhandlingerne med dem, og skal vi have nye spillere ind, drøfter jeg det med trænerteamet.
Derudover står Lars Lüthjohan Jensen også for at evaluere på efteråret, som overordnet har været tilfredsstillende.
– Vi solgte nogle profiler i sommer, og på den baggrund er vi egentlig tilfredse. Man kan vælge at kigge alene på resultaterne, men vi kigger nok mere på, hvordan vi spiller og på, om vi rykker os fra kamp til kamp.
– Det er ikke nogen overraskelse for os, at vi ligger i den nederste halvdel af tabellen. På et tidspunkt lå vi til at komme med i top 6, men så har resultaterne ikke lige flasket sig.
B.93 overvintrer på NordicBet Ligaens 10.-plads og har en klar ambition om at forblive i Danmarks næstbedste række ved sæsonens afslutning.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner