I dialog med Nicolaj Thomsen

Nicolaj Thomsen har kontraktudløb efter denne sæson, men meget peger i retning af, at det bliver til flere år på Østerbro.



Efterårssæsonen i NordicBet Ligaen er gået på hæld, og nu begynder forberedelserne frem mod transfervinduet i januar.

Det er også tilfældet for B.93, men Østerbro-klubben forventer ikke at have den store tegnebog fremme.

Det fortæller klubbens formand, Lars Lüthjohan Jensen, til Tipsbladet.

– Vi kigger egentlig ind i et roligt transfervindue. Jeg synes, vi fik nogle rigtig gode og unge spillere ind i Julius Voldby og Ole Jakobsen. Vi fik Emeka (Nnamani, red.) i januar, som desværre var skadet hele foråret, så han skulle spilles ind.

– Vi har fået (Sebastian) Koch ind, som var skadet til at starte med, men begyndte at spille mod afslutningen af efteråret. Vi har tålmodighed med vores nye spillere og kan se, at relationerne forbedres fra dag til dag, så vi er egentlig ret godt tilfredse.

Heller ikke på ud-siden forventer Lars Lüthjohan Jensen stor aktivitet.

– Vi har ikke planer om at sælge nogle spillere, siger Lars Lüthjohan kortfattet, der dog erkender, at man aldrig kan vide, hvad der sker i fodboldverdenen.

Positiv dialog med Nicolaj Thomsen

B.93 har dog også nogle situationer i klubben, som kræver afklaring. En af dem er Jores Okore, som man tidligere på efteråret lavede en kort kontrakt med frem til udgangen af 2024.

– Jeg vil helst ikke udtale mig om enkelte spillere i forhold til forlængelser. Vi skal nok melde ud, så snart der er noget. Mange gange er det lige så meget op til spilleren, som det er op til os, siger han og nævner, at der ikke på nuværende tidspunkt er en afklaring omkring midtstopperen.

Kigger man et halvt år længere frem står en af klubbens største profiler Nicolaj Thomsen med kontraktudløb.

– Vi taler med Thomsen, og jeg tror, han bliver hos os rigtig længe. Vi skal lige have rundet sæsonen af, og så taler vi med alle spillerne.

Tipsbladet har også i august talt med Nicolaj Thomsen, der er meget åben for at fortsætte.

– Hvis de har lyst, vil jeg rigtig gerne forlænge og tage nogle flere år. I den her klub er der en mere overordnet plan med nogle af os, der bidrager med noget i forhold til branding og tingene omkring klubben. Jeg føler også, jeg kan bidrage med flere ting på det her plan.

Dermed tyder meget på, at man blot skal have klinket det sidste, før midtbanespilleren kan tegne en ny kontrakt med NordicBet Liga-klubben, der i foråret genhuses på Sundby Idrætspark. Østerbro Stadion skal nemlig renoveres, så det lever op til kravene om at kunne spille i 1. division. Indtil nu har B.93 haft dispensation om at spille sine hjemmekampe på Østerbro.

264641
Nicolaj Thomsen kom til B.93 i sommeren 2022 og forlængede sidste år sin aftale frem til sommeren 2025. Foto: Christian Midtgaard/B.93.
Formand dobbeltjobber

I sommer sagde B.93 farvel til sportsdirektør Martin Møller Jensen, men ham har man endnu ikke fundet en afløser for.

Lars Lüthjohan Jensen har overtaget flere af hans arbejdsopgaver midlertidigt, men det er ikke planen, at det skal være sådan for evigt.

– Vi leder ikke som sådan efter en sportschef, men vi leder efter en rekrutteringschef. En sportschef vil have en overordnet rolle i forhold til trænerteamet, men der overlader vi de ting meget mere til vores trænerteam. Men vi mangler én til rekruttering.

Men man leder altså efter den rette kandidat, der kan påtage sig nogle af opgaverne, som Lars Lüthjohan Jensen lige nu står for.

– Jeg håndterer agenter og forhandlingerne med dem, og skal vi have nye spillere ind, drøfter jeg det med trænerteamet.

Derudover står Lars Lüthjohan Jensen også for at evaluere på efteråret, som overordnet har været tilfredsstillende.

– Vi solgte nogle profiler i sommer, og på den baggrund er vi egentlig tilfredse. Man kan vælge at kigge alene på resultaterne, men vi kigger nok mere på, hvordan vi spiller og på, om vi rykker os fra kamp til kamp.

– Det er ikke nogen overraskelse for os, at vi ligger i den nederste halvdel af tabellen. På et tidspunkt lå vi til at komme med i top 6, men så har resultaterne ikke lige flasket sig.

B.93 overvintrer på NordicBet Ligaens 10.-plads og har en klar ambition om at forblive i Danmarks næstbedste række ved sæsonens afslutning.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Inter skuffer stort mod Torino

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC København – Vejle Boldklub

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League