Jalal har tunesiske rødder: Jeg drømmer om landsholdsfodbold

Koldings Sami Jalal håber på at kunne spille landsholdsfodbold i fremtiden.



Sami Jalal er en af de helt store profiler i Kolding IF, som lørdag tager imod FC København i kvartfinalerne i pokalturneringen.

Wingbacken har spillet en stor rolle i, at 1. divisionsholdet kun har lukket 12 mål ind i den næstbedste række og er kommet så langt i pokalturneringen, og hans gode spil er ikke gået ubemærket hen i Tunesien, hvor han også har rødder.

Således er tunesiske medier begyndt at skrive om den dansk-tunesisk-marokkanske spiller, som på nuværende tidspunkt ikke tænker over, hvilket landshold han helst vil repræsentere, hvis det skulle blive aktuelt.

“Jeg drømmer om at komme til at spille A-landsholdsfodbold på et tidspunkt, og jeg tror på, at jeg er og bliver dygtig nok til det i fremtiden, siger Sami Jalal, der glæder sig over det fokus, der er kommet på ham på det seneste.

“Det er selvfølgelig rart at blive set på af de medier, og det er et dejligt skulderklap at få den anerkendelse, forklarer han uden at ville lukke døre til hverken Tunesien, Marokko eller Danmark.

“Jeg drømmer om A-landsholdsfodbold, men er stadig åben for, hvad der kommer af muligheder og ser mig selv i en position, hvor jeg på nuværende tidspunkt kan gøre en forskel på de forskellige U-landshold.

“At blive en landsholdsspiller og at komme til udlandet er mine store drømme. Først handler det om, at jeg skal udvikle mig i Kolding og være med til at flytte klubben den rigtige vej, men jeg har store ambitioner og er klar til at arbejde stenhårdt for at nå mine mål i fremtiden, pointerer han.

Første salg nogensinde

Sami Jalal blev i sommer den første spiller, som FA 2000 nogensinde havde solgt, og han er bare fortsat den flotte udvikling siden skiftet til den højere hylde.

“Jeg havde en virkelig god tid i FA 2000. Dét, at jeg nu er kommet til Kolding og kan accelerere min udvikling endnu mere, er jeg glad for, siger han og fortsætter:

“Lige nu er jeg virkelig glad for, hvor jeg er og har masser at lære endnu. Jeg arbejder hårdt hver dag for, at jeg kan lægge endnu flere lag på mit spil.

I de næste to kampe mod FC København vil han få en stor indikation på, hvor langt han er kommet.





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Spændende melding

Holland – Marokko

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner