Det er ikke gået stille for sig i AC Horsens i indeværende sæson, som har budt på et ejerskifte, en fyring af en sportschef og nu også en fyring af cheftræner Joakim Persson efter 22 kampe.
Joakim Perssons fyring kunne klubben selv meddele onsdag aften, efter at AC Horsens har fået en dårlig start på 1. division i foråret og efter et stort nederlag til Sønderjyske i den forgangne spillerunde. Et nederlag, der efterlader AC Horsens på en skuffende ottendeplads i rækken.
– Jeg frygter et nyt Esbjerg.
Troels Bager Thøgersenkommentator, Tipsbladet
Og nu står AC Horsens i en svær situation, hvor klubben skal ud og finde en ny cheftræner.
Tommy “Kuglepen” Poulsen peger på Brøndby-assistent Martin Retov og Hillerød-cheftræner Christian Lønstrup som muligheder. Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen mener imidleritd, at AC Horsens kan få sit hyr med at overtale dem.
– Jeg ville dælme være bekymret, hvis jeg holdt med AC Horsens. Et hav af udskiftninger i truppen, en fyring af sportschefen i slutningen af transfervinduet, og nu en trænerfyring før sidste runde i grundspillet. Der skulle bestemt ske noget i AC Horsens efter nedrykningen, men jeg er alvorligt i tvivl om, hvorvidt de nye amerikanske ejere forstår, hvad de har med at gøre.
– Selve trænerskiftet er der intet at protestere over. Ja ud over, at det jo burde være ske i vinter, så en ny træner kunne få opstarten. Men man skal også sætte noget bedre i stedet, og Horsens kan ikke nødvendigvis bare vælge og vrage, som man selv vil.
– Hvorfor skulle Martin Retov eller Christian Lønstrup smide alt, de har i hænderne i Brøndby og Hillerød, og komme susende til sommer, når situationen er så uklar, som den er? For et år eller halvandet siden havde Horsens en fornuftig hånd, det har man ikke nu, siger han og kalder de amerikanske ejeres start “kaotisk”.
Troels Bager Thøgersen frygter, at AC Horsens bliver det næste Esbjerg fB, der under deres amerikanske ejere er havnet nede i 2. division. Flere af spillerne, der er hentet til klubben under det amerikanske ejerskab, har nemlig ikke slået til endnu.
– Jeg frygter et nyt Esbjerg. Nok ikke nu, for det vil trods alt kræve et kollaps af en anden verden, og at Næstved som næstsidst i 1. Division kommer i sving efter én sølle sejr i 21 runder. Men i de næste 12 til 18 måneder er det ikke urimeligt at frygte, hvis ikke Horsens får skruet en trup sammen, der er god nok til at rykke op fra 1. Division. Og det har man ikke nu, fortæller Thøgersen og tilføjer:
– Det er en decideret model for adskillige amerikanske ejere, der har købt sig ind i europæiske klubber i troen på, at de er langt dygtigere end nogle sløve europæere til at drive et sportshold. Og som det så viste sig i Esbjerg og Sønderjyske, har det ofte vist sig, at de amerikanske investorer overvurderer sig selv helt vildt og tilsvarende undervurderer niveauet i Europa, i dette tilfælde Danmark.
– Nu må ejerne og deres folk vise, at jeg og en masse andre kloge hoveder tager fejl af en kaotisk start, og at de har alle værktøjerne og ideerne til at gøre Horsens til en succes i Superligaen. Men hvis en trænerfyring fire runder inde i foråret er del af en gennemtænkt og veltilrettelagt strategi, skjuler de det godt,
AC Horsens skal i weekenden møde B.93 på udebane – og det bliver med vikarierende cheftræner Claus Troelsen som cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen