Kaotisk sæson: Jeg frygter et nyt Esbjerg

Tipsbladets kommentator frygter, at AC Horsens er på vej ned ad samme vej, som Esbjerg fB har været på.



Det er ikke gået stille for sig i AC Horsens i indeværende sæson, som har budt på et ejerskifte, en fyring af en sportschef og nu også en fyring af cheftræner Joakim Persson efter 22 kampe.

Joakim Perssons fyring kunne klubben selv meddele onsdag aften, efter at AC Horsens har fået en dårlig start på 1. division i foråret og efter et stort nederlag til Sønderjyske i den forgangne spillerunde. Et nederlag, der efterlader AC Horsens på en skuffende ottendeplads i rækken.

– Jeg frygter et nyt Esbjerg.

Troels Bager Thøgersen
kommentator, Tipsbladet

Og nu står AC Horsens i en svær situation, hvor klubben skal ud og finde en ny cheftræner.

Tommy “Kuglepen” Poulsen peger på Brøndby-assistent Martin Retov og Hillerød-cheftræner Christian Lønstrup som muligheder. Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen mener imidleritd, at AC Horsens kan få sit hyr med at overtale dem.

– Jeg ville dælme være bekymret, hvis jeg holdt med AC Horsens. Et hav af udskiftninger i truppen, en fyring af sportschefen i slutningen af transfervinduet, og nu en trænerfyring før sidste runde i grundspillet. Der skulle bestemt ske noget i AC Horsens efter nedrykningen, men jeg er alvorligt i tvivl om, hvorvidt de nye amerikanske ejere forstår, hvad de har med at gøre.

– Selve trænerskiftet er der intet at protestere over. Ja ud over, at det jo burde være ske i vinter, så en ny træner kunne få opstarten. Men man skal også sætte noget bedre i stedet, og Horsens kan ikke nødvendigvis bare vælge og vrage, som man selv vil.

– Hvorfor skulle Martin Retov eller Christian Lønstrup smide alt, de har i hænderne i Brøndby og Hillerød, og komme susende til sommer, når situationen er så uklar, som den er? For et år eller halvandet siden havde Horsens en fornuftig hånd, det har man ikke nu, siger han og kalder de amerikanske ejeres start “kaotisk”. 

Troels Bager Thøgersen frygter, at AC Horsens bliver det næste Esbjerg fB, der under deres amerikanske ejere er havnet nede i 2. division. Flere af spillerne, der er hentet til klubben under det amerikanske ejerskab, har nemlig ikke slået til endnu. 

– Jeg frygter et nyt Esbjerg. Nok ikke nu, for det vil trods alt kræve et kollaps af en anden verden, og at Næstved som næstsidst i 1. Division kommer i sving efter én sølle sejr i 21 runder. Men i de næste 12 til 18 måneder er det ikke urimeligt at frygte, hvis ikke Horsens får skruet en trup sammen, der er god nok til at rykke op fra 1. Division. Og det har man ikke nu, fortæller Thøgersen og tilføjer:

– Det er en decideret model for adskillige amerikanske ejere, der har købt sig ind i europæiske klubber i troen på, at de er langt dygtigere end nogle sløve europæere til at drive et sportshold. Og som det så viste sig i Esbjerg og Sønderjyske, har det ofte vist sig, at de amerikanske investorer overvurderer sig selv helt vildt og tilsvarende undervurderer niveauet i Europa, i dette tilfælde Danmark.

– Nu må ejerne og deres folk vise, at jeg og en masse andre kloge hoveder tager fejl af en kaotisk start, og at de har alle værktøjerne og ideerne til at gøre Horsens til en succes i Superligaen. Men hvis en trænerfyring fire runder inde i foråret er del af en gennemtænkt og veltilrettelagt strategi, skjuler de det godt,

AC Horsens skal i weekenden møde B.93 på udebane – og det bliver med vikarierende cheftræner Claus Troelsen som cheftræner. 







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe stjerne besøger København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Tjekkiet – Danmark

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup