Kaotisk sæson: Jeg frygter et nyt Esbjerg

Tipsbladets kommentator frygter, at AC Horsens er på vej ned ad samme vej, som Esbjerg fB har været på.



Det er ikke gået stille for sig i AC Horsens i indeværende sæson, som har budt på et ejerskifte, en fyring af en sportschef og nu også en fyring af cheftræner Joakim Persson efter 22 kampe.

Joakim Perssons fyring kunne klubben selv meddele onsdag aften, efter at AC Horsens har fået en dårlig start på 1. division i foråret og efter et stort nederlag til Sønderjyske i den forgangne spillerunde. Et nederlag, der efterlader AC Horsens på en skuffende ottendeplads i rækken.

– Jeg frygter et nyt Esbjerg.

Troels Bager Thøgersen
kommentator, Tipsbladet

Og nu står AC Horsens i en svær situation, hvor klubben skal ud og finde en ny cheftræner.

Tommy “Kuglepen” Poulsen peger på Brøndby-assistent Martin Retov og Hillerød-cheftræner Christian Lønstrup som muligheder. Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen mener imidleritd, at AC Horsens kan få sit hyr med at overtale dem.

– Jeg ville dælme være bekymret, hvis jeg holdt med AC Horsens. Et hav af udskiftninger i truppen, en fyring af sportschefen i slutningen af transfervinduet, og nu en trænerfyring før sidste runde i grundspillet. Der skulle bestemt ske noget i AC Horsens efter nedrykningen, men jeg er alvorligt i tvivl om, hvorvidt de nye amerikanske ejere forstår, hvad de har med at gøre.

– Selve trænerskiftet er der intet at protestere over. Ja ud over, at det jo burde være ske i vinter, så en ny træner kunne få opstarten. Men man skal også sætte noget bedre i stedet, og Horsens kan ikke nødvendigvis bare vælge og vrage, som man selv vil.

– Hvorfor skulle Martin Retov eller Christian Lønstrup smide alt, de har i hænderne i Brøndby og Hillerød, og komme susende til sommer, når situationen er så uklar, som den er? For et år eller halvandet siden havde Horsens en fornuftig hånd, det har man ikke nu, siger han og kalder de amerikanske ejeres start “kaotisk”. 

Troels Bager Thøgersen frygter, at AC Horsens bliver det næste Esbjerg fB, der under deres amerikanske ejere er havnet nede i 2. division. Flere af spillerne, der er hentet til klubben under det amerikanske ejerskab, har nemlig ikke slået til endnu. 

– Jeg frygter et nyt Esbjerg. Nok ikke nu, for det vil trods alt kræve et kollaps af en anden verden, og at Næstved som næstsidst i 1. Division kommer i sving efter én sølle sejr i 21 runder. Men i de næste 12 til 18 måneder er det ikke urimeligt at frygte, hvis ikke Horsens får skruet en trup sammen, der er god nok til at rykke op fra 1. Division. Og det har man ikke nu, fortæller Thøgersen og tilføjer:

– Det er en decideret model for adskillige amerikanske ejere, der har købt sig ind i europæiske klubber i troen på, at de er langt dygtigere end nogle sløve europæere til at drive et sportshold. Og som det så viste sig i Esbjerg og Sønderjyske, har det ofte vist sig, at de amerikanske investorer overvurderer sig selv helt vildt og tilsvarende undervurderer niveauet i Europa, i dette tilfælde Danmark.

– Nu må ejerne og deres folk vise, at jeg og en masse andre kloge hoveder tager fejl af en kaotisk start, og at de har alle værktøjerne og ideerne til at gøre Horsens til en succes i Superligaen. Men hvis en trænerfyring fire runder inde i foråret er del af en gennemtænkt og veltilrettelagt strategi, skjuler de det godt,

AC Horsens skal i weekenden møde B.93 på udebane – og det bliver med vikarierende cheftræner Claus Troelsen som cheftræner. 





LIVE

LIVE: FC København melder udsolgt

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brøndby får stor bøde

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

‘FC København var en mulighed’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danske stjerner kan være fortid

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!