Landsholdsbobler som ung: Kroppen hang ikke sammen

Philip Billing var en ranglet teenager, og hans ungdomstræner blev nødt til at bænke ham, fordi kroppen ikke kunne holde til at spille.



Mange kender nok det, at børn lige pludselig skyder i vejret og vokser 10 centimeter på en sommer. Det er dog de færreste, der vokser så pludseligt, at det både ødelægger deres koordination og tvinger dem fra fodboldbanen.

Det gjorde landsholdsbobleren og Bournemouth-spilleren Philip Billing dog. Da han var teenager, blev hans daværende træner i Esbjerg fB nødt til at tage ham af holdet i en periode.

– Han var faktisk god på bolden som helt ung. Så skete der det, da han var U14-15, at hans krop blev rykket fra hinanden, fordi han voksede så meget. Det betød, at han rent koordinativt slet ikke var med. Han var så ranglet som U15-spiller, at vi blev nødt til at lade ham starte ude ind i mellem, fordi hans krop ikke hang sammen, fortæller Lars Vind, der i dag er akademichef i EfB.

– På det tidspunkt, jeg var træner for ham, tog jeg nogle valg om, at han ikke skulle spille. Selvfølgelig i samarbejde med den sportslige ledelse. Det skulle han ikke, fordi den belastning ville give alt for mange skader for den krop, han havde.

Alligevel klarede Billing sig så godt gennem sine ungdomsår, at han blev solgt til Huddersfield Town, spillede Premier League og nåede det danske A-landshold. 

Nu er Billing et af de 11 tidligere talenter, som er kommet på Esbjerg fB’s “ungdomsdrømmehold”. Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

Læs mere om EfB’s hold og se kriterierne for udvælgelsen her.

EfB

Lars Vind har siden 2002 været ansat i Esbjerg fB. Han har stået i spidsen for både U15-, U17- og U19-holdene, været assistent på førsteholdet og er nu akademichef. Han har med andre ord oplevet alle EfB’s 11 drømmeholdsspillere på nærmeste hold.

Når han ser på holdet, slår det ham, hvor forskelligt de har nået toppen.

– Det, der er spændende i det, er at se de her mange forskellige karrierer og de forskellige skridt, som for den enkelte har været de rigtige valg, og hvor forskellige de her talenter har været på U15-niveau eksempelvis, siger han.

– Anders Dreyer og Jacob “Lungi” var i den grad det, man kan kalde future-spillere og var også på det danske future-landshold som U16-spillere. De er så vokset ind i den senere tid.

– Martin Braithwaite har altid været en spiller, som har spillet opad. Altså spillet med årgange, som var ældre, fra han kom ind i EfB fra en af vores samarbejdsklubber i Sædding-Guldager.

– En spiller som Kian Hansen var angriber, da jeg var U15-træner for ham, og faktisk en relativt kreativ type. Op igennem rækkerne røg han længere ned i kæderne. Jeg synes i den grad, han har været en profil i dansk fodbold som stopper.

– Det mest tankevækkende er jo, at Jonas Knudsen som sin absolutte spidskompetence altid har haft mentaliteten. Han havde helt klart som sit talent, at han ville det. Han kendte altid resultaterne af kampene. Jeg har aldrig oplevet en vinderindstilling som den, han havde. Det har helt klart været med til at bringe ham rigtig langt.

Fælles for alle de nævnte er, at de slog igennem på Esbjergs førstehold, før de søgte til udlandet. Bortset fra “Lungi” har de også været inde omkring A-landsholdet. Men Philip Billing har aldrig spillet for EfB’s seniorer.

Han rejste til Huddersfield, da han var 17, og det var ifølge Lars Vind det helt rigtige at gøre.

– Der var ikke så mange muskler på kroppen. Så det var det helt rigtige skridt for ham at tage tidligt til England og få bygget nogle muskler på den her fodboldkrop, som han allerede på det tidspunkt havde, siger akademichefen.

EfB
Selv om Philip Billing fik nogle flere muskler på kroppen i England, var han i sine tidlig år stadig en langlemmet spiller. Getty Images

Talentfuld trio
Lars Vind kalder det valgte Esbjerg-hold “megaspændende”. Han har været med til at forme flere af dem, og som akademichef har han et vist ansvar for, at talentfabrikkens samlebånd bliver ved med at køre.

Ifølge Vind er der også nogle talentfulde spillere på vej.

– Jeg tror på en Phun Mang. En U16-spiller, som pt. er med omkring vores førsteholdstrup. Han har god fart og spilintelligens, siger akademichefen.

Interviewet med Vind er foretaget 24. februar, og man må sige, at hans ord viser sig som profetiske. Dagen efter får Phun Mang debut for EfB’s førstehold som den yngste nogensinde.

Han er dog ikke den eneste, som Lars Vind har et godt øje til.

– En Malthe Kristensen, søn af Jesper Kristensen (tidligere landsholdsspiller, red.), kunne meget vel være et bud i midterforsvaret. Han er fysisk stærk på kroppen og god i dueller.

– En Zean Dalügge kan måske træde ind i det også. Han har meget power, fysik og kan score mål. Men det er måske de tre navne, som jeg lige vil nævne nu, og som jo alle sammen træner med vores førstehold relativt kontinuerligt.

Hvad sidstnævnte angår, har han desuden allerede fået otte kampe for førsteholdet. Der er stadig et stykke op til de 11 på Esbjergs ungdomsdrømmehold, men hvis snakken med Lars Vind fortæller noget, er det, at selv de bedste skal starte et sted.





Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes



LIVE

TransferLIVE: Brøndby afviser tocifret millionbud


Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Gylden chance for Roony Bardghji

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Tottenham præsenterer FC København-emne



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kan købes til spotpris

FC København har spændende hollænder på blokken

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

FC København bekræfter


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’



Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

FCK-emne skifter til PSV


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

FCM-spiller solgt – her er prisen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse



Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Brøndby ansætter teknisk direktør

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Tengstedt på plads i ny klub

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk



Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder