Afbryder forhandlinger: Har ny klub på plads

Superliga-stopper fortsætter ikke i den kongeblå trøje, selvom der har været forhandlinger klubben og spilleren imellem.



Kasper Enghardt har netop meddelt Lyngby Boldklub, at han har fundet en ny klub, og dermed står det klart, at den 29-årige Kasper Enghardt ikke fortsætter i Lyngby Boldklub i næste sæson.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Lyngby oplyser, at de og Kasper Enghardt var “for langt fra hinanden” i forhandlingerne om en forlængelse af den kontrakt, der udløber med udgangen af juni. I stedet skal forsvarsspilleren tilbage til FC Helsingør, for hvem han også spillede for i perioden 2011 til 2016.

– Det er klart, at en spiller med Enghardts niveau altid er interessant, men vores strategi er, at prioritere unge spillere fra vores dygtige akademi, og der er to af dem i Høholt og Panjeskovic på Enghardts plads, foruden Gregor og Tshiembe, fortæller Andreas Byder og fortsætter:

– Vi ville selvfølgelig gerne have beholdt Enghardt, men vi var desværre for langt fra hinanden i de forhandlinger, vi har haft. Vi vil gerne takke Enghardt for alt, men vi er også sikre på at, at vi har en trup, der er god nok til at rykke direkte tilbage i Superligaen igen, afslutter han.

Kasper Enghardt takker for sin tid i klubben, hvor han har været med til at kæmpe om nedrykning.

– Jeg vil gerne takke alle i og omkring klubben – spillere, trænere, ledelsen, kontoret og ikke mindst fansene. Jeg har haft en fantastisk tid i Lyngby, med en masse fede oplevelser og rigtig mange gode mennesker, som jeg har nydt at bruge min hverdag sammen med, og derfor har det heller ikke været nogen nem beslutning.

– Fansene har haft en kæmpe betydning for os spillere, hvor de altid har bakket os op i medgang og modgang. Det sætter jeg enorm stor pris på. Jeg håber alt det bedste for hele klubben, spillerne og fansene, fortæller den 29-årige midterforsvar i forbindelse med skiftet.

I FC Helsingør er man godt tilfreds med at få Superliga-erfaring ind i truppen.

– Vi har altid håbet på, at Kasper kunne vende tilbage en dag. Og nu, hvor han havde kontraktudløb, ville vi gøre alt for at det kunne lade sig gøre. Det er en kæmpe dag for klubben, at en af vores største profiler nogensinde har valgt at komme tilbage til FC Helsingør. Det er en kæmpe cadeau for hele projektet og den sportslige sektors ry, at vi er lykkedes med at tiltrække en Kasper Enghardt i sin bedste fodboldalder.

– Det har så også kunne lade sig gøre fordi vores bestyrelse bakker op om det arbejde vi udfører i den sportslige afdeling, og støtter os hele vejen. Vi er meget stolte og glade for at Kasper har valgt os, i hård konkurrence med andre klubber. Det er stort for både klubben og byen.

Kasper Enghardt har været i Lyngby Boldklub siden 2019, hvor han kom til fra Randers FC.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Nu klager FC Barcelona igen

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Harry Maguire ryger i skammekrogen

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vild med Brøndby-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bayern München – Real Madrid

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!