Kasper Enghardt har netop meddelt Lyngby Boldklub, at han har fundet en ny klub, og dermed står det klart, at den 29-årige Kasper Enghardt ikke fortsætter i Lyngby Boldklub i næste sæson.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Lyngby oplyser, at de og Kasper Enghardt var “for langt fra hinanden” i forhandlingerne om en forlængelse af den kontrakt, der udløber med udgangen af juni. I stedet skal forsvarsspilleren tilbage til FC Helsingør, for hvem han også spillede for i perioden 2011 til 2016.
– Det er klart, at en spiller med Enghardts niveau altid er interessant, men vores strategi er, at prioritere unge spillere fra vores dygtige akademi, og der er to af dem i Høholt og Panjeskovic på Enghardts plads, foruden Gregor og Tshiembe, fortæller Andreas Byder og fortsætter:
– Vi ville selvfølgelig gerne have beholdt Enghardt, men vi var desværre for langt fra hinanden i de forhandlinger, vi har haft. Vi vil gerne takke Enghardt for alt, men vi er også sikre på at, at vi har en trup, der er god nok til at rykke direkte tilbage i Superligaen igen, afslutter han.
Kasper Enghardt takker for sin tid i klubben, hvor han har været med til at kæmpe om nedrykning.
– Jeg vil gerne takke alle i og omkring klubben – spillere, trænere, ledelsen, kontoret og ikke mindst fansene. Jeg har haft en fantastisk tid i Lyngby, med en masse fede oplevelser og rigtig mange gode mennesker, som jeg har nydt at bruge min hverdag sammen med, og derfor har det heller ikke været nogen nem beslutning.
– Fansene har haft en kæmpe betydning for os spillere, hvor de altid har bakket os op i medgang og modgang. Det sætter jeg enorm stor pris på. Jeg håber alt det bedste for hele klubben, spillerne og fansene, fortæller den 29-årige midterforsvar i forbindelse med skiftet.
I FC Helsingør er man godt tilfreds med at få Superliga-erfaring ind i truppen.
– Vi har altid håbet på, at Kasper kunne vende tilbage en dag. Og nu, hvor han havde kontraktudløb, ville vi gøre alt for at det kunne lade sig gøre. Det er en kæmpe dag for klubben, at en af vores største profiler nogensinde har valgt at komme tilbage til FC Helsingør. Det er en kæmpe cadeau for hele projektet og den sportslige sektors ry, at vi er lykkedes med at tiltrække en Kasper Enghardt i sin bedste fodboldalder.
– Det har så også kunne lade sig gøre fordi vores bestyrelse bakker op om det arbejde vi udfører i den sportslige afdeling, og støtter os hele vejen. Vi er meget stolte og glade for at Kasper har valgt os, i hård konkurrence med andre klubber. Det er stort for både klubben og byen.
Kasper Enghardt har været i Lyngby Boldklub siden 2019, hvor han kom til fra Randers FC.
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
NYHEDER
Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
HELT VILDT
Udvist to gange på 16 minutter
TOPNYHED
Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Flere Brøndby-spillere ude med skader
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
NYHEDER
Freder Superliga-boss
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
MEDIE
Kan erstatte brandvarm dansker
NYHEDER
Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
NYHEDER
Ingen bud på Brian Riemer
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Sammenligner stjerne med Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef
NYHEDER
Dansk stjerne bekymret – VM i fare?
TOPNYHED
Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten
MEDIE
Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året
NYHEDER
Rystet efter nederlag
NYHEDER
Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar
DAGENS SPILFORSLAG
Lazio puffer til skævt tårn i Pisa
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant