Afbryder forhandlinger: Har ny klub på plads

Superliga-stopper fortsætter ikke i den kongeblå trøje, selvom der har været forhandlinger klubben og spilleren imellem.



Kasper Enghardt har netop meddelt Lyngby Boldklub, at han har fundet en ny klub, og dermed står det klart, at den 29-årige Kasper Enghardt ikke fortsætter i Lyngby Boldklub i næste sæson.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Lyngby oplyser, at de og Kasper Enghardt var “for langt fra hinanden” i forhandlingerne om en forlængelse af den kontrakt, der udløber med udgangen af juni. I stedet skal forsvarsspilleren tilbage til FC Helsingør, for hvem han også spillede for i perioden 2011 til 2016.

– Det er klart, at en spiller med Enghardts niveau altid er interessant, men vores strategi er, at prioritere unge spillere fra vores dygtige akademi, og der er to af dem i Høholt og Panjeskovic på Enghardts plads, foruden Gregor og Tshiembe, fortæller Andreas Byder og fortsætter:

– Vi ville selvfølgelig gerne have beholdt Enghardt, men vi var desværre for langt fra hinanden i de forhandlinger, vi har haft. Vi vil gerne takke Enghardt for alt, men vi er også sikre på at, at vi har en trup, der er god nok til at rykke direkte tilbage i Superligaen igen, afslutter han.

Kasper Enghardt takker for sin tid i klubben, hvor han har været med til at kæmpe om nedrykning.

– Jeg vil gerne takke alle i og omkring klubben – spillere, trænere, ledelsen, kontoret og ikke mindst fansene. Jeg har haft en fantastisk tid i Lyngby, med en masse fede oplevelser og rigtig mange gode mennesker, som jeg har nydt at bruge min hverdag sammen med, og derfor har det heller ikke været nogen nem beslutning.

– Fansene har haft en kæmpe betydning for os spillere, hvor de altid har bakket os op i medgang og modgang. Det sætter jeg enorm stor pris på. Jeg håber alt det bedste for hele klubben, spillerne og fansene, fortæller den 29-årige midterforsvar i forbindelse med skiftet.

I FC Helsingør er man godt tilfreds med at få Superliga-erfaring ind i truppen.

– Vi har altid håbet på, at Kasper kunne vende tilbage en dag. Og nu, hvor han havde kontraktudløb, ville vi gøre alt for at det kunne lade sig gøre. Det er en kæmpe dag for klubben, at en af vores største profiler nogensinde har valgt at komme tilbage til FC Helsingør. Det er en kæmpe cadeau for hele projektet og den sportslige sektors ry, at vi er lykkedes med at tiltrække en Kasper Enghardt i sin bedste fodboldalder.

– Det har så også kunne lade sig gøre fordi vores bestyrelse bakker op om det arbejde vi udfører i den sportslige afdeling, og støtter os hele vejen. Vi er meget stolte og glade for at Kasper har valgt os, i hård konkurrence med andre klubber. Det er stort for både klubben og byen.

Kasper Enghardt har været i Lyngby Boldklub siden 2019, hvor han kom til fra Randers FC.





Massive rygter om dansk landsholdsstjerne


Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Slagter Slot: Alt er galt!

Udvist to gange på 16 minutter

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

AGF videre efter stort pokaldrama

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Flere Brøndby-spillere ude med skader

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Freder Superliga-boss

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Kan erstatte brandvarm dansker

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

‘Nærmest et karaktermord’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Thomas Frank besøger dansk klub

Ingen bud på Brian Riemer

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Dansk stjerne bekymret – VM i fare?

Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten

Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året

Rystet efter nederlag

Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Skuffer fælt