Kasper Enghardt har netop meddelt Lyngby Boldklub, at han har fundet en ny klub, og dermed står det klart, at den 29-årige Kasper Enghardt ikke fortsætter i Lyngby Boldklub i næste sæson.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Lyngby oplyser, at de og Kasper Enghardt var “for langt fra hinanden” i forhandlingerne om en forlængelse af den kontrakt, der udløber med udgangen af juni. I stedet skal forsvarsspilleren tilbage til FC Helsingør, for hvem han også spillede for i perioden 2011 til 2016.
– Det er klart, at en spiller med Enghardts niveau altid er interessant, men vores strategi er, at prioritere unge spillere fra vores dygtige akademi, og der er to af dem i Høholt og Panjeskovic på Enghardts plads, foruden Gregor og Tshiembe, fortæller Andreas Byder og fortsætter:
– Vi ville selvfølgelig gerne have beholdt Enghardt, men vi var desværre for langt fra hinanden i de forhandlinger, vi har haft. Vi vil gerne takke Enghardt for alt, men vi er også sikre på at, at vi har en trup, der er god nok til at rykke direkte tilbage i Superligaen igen, afslutter han.
Kasper Enghardt takker for sin tid i klubben, hvor han har været med til at kæmpe om nedrykning.
– Jeg vil gerne takke alle i og omkring klubben – spillere, trænere, ledelsen, kontoret og ikke mindst fansene. Jeg har haft en fantastisk tid i Lyngby, med en masse fede oplevelser og rigtig mange gode mennesker, som jeg har nydt at bruge min hverdag sammen med, og derfor har det heller ikke været nogen nem beslutning.
– Fansene har haft en kæmpe betydning for os spillere, hvor de altid har bakket os op i medgang og modgang. Det sætter jeg enorm stor pris på. Jeg håber alt det bedste for hele klubben, spillerne og fansene, fortæller den 29-årige midterforsvar i forbindelse med skiftet.
I FC Helsingør er man godt tilfreds med at få Superliga-erfaring ind i truppen.
– Vi har altid håbet på, at Kasper kunne vende tilbage en dag. Og nu, hvor han havde kontraktudløb, ville vi gøre alt for at det kunne lade sig gøre. Det er en kæmpe dag for klubben, at en af vores største profiler nogensinde har valgt at komme tilbage til FC Helsingør. Det er en kæmpe cadeau for hele projektet og den sportslige sektors ry, at vi er lykkedes med at tiltrække en Kasper Enghardt i sin bedste fodboldalder.
– Det har så også kunne lade sig gøre fordi vores bestyrelse bakker op om det arbejde vi udfører i den sportslige afdeling, og støtter os hele vejen. Vi er meget stolte og glade for at Kasper har valgt os, i hård konkurrence med andre klubber. Det er stort for både klubben og byen.
Kasper Enghardt har været i Lyngby Boldklub siden 2019, hvor han kom til fra Randers FC.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED