Mange år i Brøndby – kunne ikke sige nej til AaB

John Møller forlod i september Brøndby IF. Efter mange år i Superliga-klubben har han fået et nyt job i AaB, hvilket han fortæller om her til Tipsbladet.



Næsten 12 år blev det til.

John Møller forlod efter sommeren var forbi Brøndby IF, hvor han havde haft flere forskellige roller i rekrutteringsafdelingen, senest som rekrutteringsansvarlig.

I stedet er han blevet sportschef i AaB.

– Jeg har haft mange gode år i Brøndby, hvor jeg har nydt at være og har haft en god og vigtig rolle i en storklub, men både den rolle og opgave, der nu ligger her i AaB, den synes jeg er så spændende, at det kunne jeg ikke sige nej til, siger han til Tipsbladet.

AaB har gennem de seneste år ikke været helt til at genkende som fodboldklub, og det er netop det projekt, der har tændt en ild hos John Møller.

– Vi skal forsøge at få AaB tilbage på sporet som den klub, alle kender. Historisk set er det en stor klub, alle kender, som spiller med i Superligaen, og som har et stærkt fundament omkring egen talentudvikling og et stærkt førstehold.

– For mig er det netop historikken, at man er en stor klub i dansk fodbold, og man har mesterskaber og pokaltitler, et stærkt akademi, hvor man hvert eneste år producerer spillere til førsteholdet. Så der er et fundament og en base, hvis vi vil give os selv lidt tid og få ro på klubben. Så kan vi dyrke de ting, vi historisk set har været gode til her i klubben.

Vil være hele Nordjyllands Hold

En nedrykning sætter sine spor, og det har også været tilfældet hos AaB.

Sæsonstarten var ikke perfekt efter mange udskiftninger på ledende poster, men resultaterne på banen er så småt ved at vende tilbage i takt med, at der skal etableres arbejdsro.

– Først og fremmest skal vi have ro på, vi skal have tid sammen. Vi er en del nye, inklusiv mig selv og cheftræneren Steffen Højer, samt en stor udskiftning i spillertruppen hen over sommeren. Så det er en række nye mennesker, der skal finde hinanden, så det primære lige nu er, at vi får tid til at arbejde på det, fortæller John Møller.

På transfermarkedet har man åbenlyst jagtet en skandinavisk identitet, og man må ikke undervurdere, at projektet har handlet om, at klubben skal finde tilbage til sine rødder.

– Det ligger os absolut på sinde. Vi vil gerne være Nordjyllands Hold og favne hele regionen. Jeg tror, måden vi gør det bedst på, er ved at være inkluderende og få en klub og et fodboldhold, folk kan kende og identificere sig med. Det tror jeg er afgørende for, at vi kan lykkes med det.

AaB er aktuelt placeret på en syvendeplads i 1. division, men kun fire point fra en oprykningsplads.






EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Viborg FF – Brøndby IF

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Præsenterer Thomas Franks afløser

For første gang siden 1999!

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London