En elegant tier. En midtstopper, der er stærk i sine pasninger. En otter der ikke er bleg for at stryge om sig med gode og stærke afleveringer.
Tilsat et lag tysk struktur. Det er en stor del af opskriften på det DNA, der gerne skal definere Lyngby.
Sådan lyder det fra klubbens to cheftrænere, Andreas Bjelland og Mikkel Jespersen, i podcasten Transferguru, der bliver produceret af Podimo og Tipsbladet.
Herefter bliver trænerduoen af værten Peter Hjulmand spurgt til Kim Aabech, der spillede i Lyngby fra 2004 til 2013, inden han skiftede til FC Nordsjælland.
For ville han kunne komme på Lyngby-holdet i dag? Her er svaret klart fra Andreas Bjelland, der selv stoppede sin aktive karriere som fodboldspiller i januar 2025. Intet er nemlig helt firkantet og låst fast.
– Jeg kender jo Kim lidt og har spillet med ham. Ja, ham ville jeg altid finde plads til, siger han.
Også selvom han ‘ikke præsterede på løbetest og kunne lide at feste lidt’, som værten formulerer det i sit opfølgende spørgsmål.
– Ja, du skal have noget kant. Alle er jo forskellige som spillere. Vi vil jo også have en lille skævvridning i forhold til, om vi spiller med ham, eller vi spiller med ham i forhold til de ting, vi gerne vil. Men Kim Aabech og hans charme, hjerte og venstrefod vil du altid kunne finde plads til et eller andet sted, siger Andreas Bjelland.
Og Mikkel Jespersen er enig. Han kender Kim Aabech fra deres fælles tid i Horsens, og han understreger, at den tidligere Lyngby-bomber bare kan noget særligt.
– Jeg er helt sikker på, at fodbold har også rykket sig fra den tid til nu – især på løbetal og professionalisme. Jeg tror helt sikkert også, Kims eget fysiske præstationsniveau også er rykket på den måde, og så kunne han jo nogle ting med bolden, som man ikke kan lære fodboldspillere. Dem vil man altid finde plads til, fordi det handler jo om at lave mål, og det er det sværeste i fodbold – at kreere chancer og lave mål, og det kunne han bare på et højt niveau, lyder det.
Efter at have spillet i FC Nordsjælland skiftede Kim Aabech til AGF i 2014. Her spillede han indtil 2016, hvor turen netop gik til AC Horsens, inden han i 2017 skiftede til Hvidovre.
Her spillede han indtil 2022, hvorefter han tog til FC Gladsaxe, Avarta, GVI og til sidst FC Gladsaxe igen.

EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL