Ny Fredericia-nedtur: Hvidovre rykker over stregen

Hvidovre IF vandt torsdag aften 2-1 over FC Fredericia efter to tidlige scoringer.



FC Fredericia led forleden et skæbnesvangert nederlag til Vejle, hvorfor oprykning til Superligaen efterhånden ligner en umulighed. Ikke desto mindre skulle man forsøge at rejse sig torsdag aften mod Hvidovre IF, som omvendt kæmper for at blive i NordicBet Ligaen.

Missionen fik dog en skidt begyndelse.

For efter 14 minutter blev et indkast smidt ind i Fredericia-feltet, og her kunne Daniel Stenderup stige til vejrs og stange Hvidovre i front.

0-2 til Hvidovre blev det også blot to minutter senere, da Nicklas Bjerre Schmidt splittede Fredericia-forsvaret ad med en skarp aflevering i dybden til Lirim Qamili, som kunne trille bolden gennem benene på keeper Alexander Nybo.

Læs også:Ajeti: Fik nogle tilbud inden Vejle, jeg skulle havde sagt ja til

Efterhånden som halvlegen skred frem, fik hjemmeholdet imidlertid spillet sig bedre med i opgøret, og 39 minutter inde i opgøret kom reduceringen.

Anders Holvad slog et skarpt indlæg ind i panden på Steven Enna, og hovedstødet fra angriberen kunne Hvidovre-keeper Filip Djukic ikke afværge. 1-2.

1-2 var også stillingen ved pausefløjt.

Udligningen var ikke langt fra at falde få minutter inde i anden halvleg, hvor et indlæg fra Holvad igen var ved at sætte Enna op til scoring. Denne gang kom Djukic dog fint ud af sit mål, således at angriberen ikke kunne passere ham.

Efter 54 minutter troede Fredericia-lejren, at 2-2-scoringen var i kommet i hus, da Agon Mucolli først sparkede på overliggeren, inden Enna fik prikket bolden over stregen. Enna havde bare befundet sig i offside-position, da Mucolli trykkede på kassen, så scoringen blev annulleret.

I stedet kunne Nicolaj Agger have gjort det til 1-3 i det 79. minut, men denne gang diskede Nybo op med en stærk redning.

Flere scoringer blev der imidlertid ikke lavet, hvorfor Jonas Dals mandskab taber for tredje kamp i streg. Med sejren rykker Hvidovre derimod over nedrykningsstregen.

Læs også:Viborg fejler mod Næstved: Magtede ikke at skabe spænding i 1. division
Læs også:Nedrykning truer Nykøbing efter afklapsning
Læs også:Roskilde tættere på nedrykning efter nederlag




TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Brøler sender Mexico videre

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Vil klage over VM-forhold



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid