Ny Fredericia-nedtur: Hvidovre rykker over stregen

Hvidovre IF vandt torsdag aften 2-1 over FC Fredericia efter to tidlige scoringer.



FC Fredericia led forleden et skæbnesvangert nederlag til Vejle, hvorfor oprykning til Superligaen efterhånden ligner en umulighed. Ikke desto mindre skulle man forsøge at rejse sig torsdag aften mod Hvidovre IF, som omvendt kæmper for at blive i NordicBet Ligaen.

Missionen fik dog en skidt begyndelse.

For efter 14 minutter blev et indkast smidt ind i Fredericia-feltet, og her kunne Daniel Stenderup stige til vejrs og stange Hvidovre i front.

0-2 til Hvidovre blev det også blot to minutter senere, da Nicklas Bjerre Schmidt splittede Fredericia-forsvaret ad med en skarp aflevering i dybden til Lirim Qamili, som kunne trille bolden gennem benene på keeper Alexander Nybo.

Læs også:Ajeti: Fik nogle tilbud inden Vejle, jeg skulle havde sagt ja til

Efterhånden som halvlegen skred frem, fik hjemmeholdet imidlertid spillet sig bedre med i opgøret, og 39 minutter inde i opgøret kom reduceringen.

Anders Holvad slog et skarpt indlæg ind i panden på Steven Enna, og hovedstødet fra angriberen kunne Hvidovre-keeper Filip Djukic ikke afværge. 1-2.

1-2 var også stillingen ved pausefløjt.

Udligningen var ikke langt fra at falde få minutter inde i anden halvleg, hvor et indlæg fra Holvad igen var ved at sætte Enna op til scoring. Denne gang kom Djukic dog fint ud af sit mål, således at angriberen ikke kunne passere ham.

Efter 54 minutter troede Fredericia-lejren, at 2-2-scoringen var i kommet i hus, da Agon Mucolli først sparkede på overliggeren, inden Enna fik prikket bolden over stregen. Enna havde bare befundet sig i offside-position, da Mucolli trykkede på kassen, så scoringen blev annulleret.

I stedet kunne Nicolaj Agger have gjort det til 1-3 i det 79. minut, men denne gang diskede Nybo op med en stærk redning.

Flere scoringer blev der imidlertid ikke lavet, hvorfor Jonas Dals mandskab taber for tredje kamp i streg. Med sejren rykker Hvidovre derimod over nedrykningsstregen.

Læs også:Viborg fejler mod Næstved: Magtede ikke at skabe spænding i 1. division
Læs også:Nedrykning truer Nykøbing efter afklapsning
Læs også:Roskilde tættere på nedrykning efter nederlag




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Topboss sviner Barça til

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham