Ny Fredericia-nedtur: Hvidovre rykker over stregen

Hvidovre IF vandt torsdag aften 2-1 over FC Fredericia efter to tidlige scoringer.



FC Fredericia led forleden et skæbnesvangert nederlag til Vejle, hvorfor oprykning til Superligaen efterhånden ligner en umulighed. Ikke desto mindre skulle man forsøge at rejse sig torsdag aften mod Hvidovre IF, som omvendt kæmper for at blive i NordicBet Ligaen.

Missionen fik dog en skidt begyndelse.

For efter 14 minutter blev et indkast smidt ind i Fredericia-feltet, og her kunne Daniel Stenderup stige til vejrs og stange Hvidovre i front.

0-2 til Hvidovre blev det også blot to minutter senere, da Nicklas Bjerre Schmidt splittede Fredericia-forsvaret ad med en skarp aflevering i dybden til Lirim Qamili, som kunne trille bolden gennem benene på keeper Alexander Nybo.

Læs også:Ajeti: Fik nogle tilbud inden Vejle, jeg skulle havde sagt ja til

Efterhånden som halvlegen skred frem, fik hjemmeholdet imidlertid spillet sig bedre med i opgøret, og 39 minutter inde i opgøret kom reduceringen.

Anders Holvad slog et skarpt indlæg ind i panden på Steven Enna, og hovedstødet fra angriberen kunne Hvidovre-keeper Filip Djukic ikke afværge. 1-2.

1-2 var også stillingen ved pausefløjt.

Udligningen var ikke langt fra at falde få minutter inde i anden halvleg, hvor et indlæg fra Holvad igen var ved at sætte Enna op til scoring. Denne gang kom Djukic dog fint ud af sit mål, således at angriberen ikke kunne passere ham.

Efter 54 minutter troede Fredericia-lejren, at 2-2-scoringen var i kommet i hus, da Agon Mucolli først sparkede på overliggeren, inden Enna fik prikket bolden over stregen. Enna havde bare befundet sig i offside-position, da Mucolli trykkede på kassen, så scoringen blev annulleret.

I stedet kunne Nicolaj Agger have gjort det til 1-3 i det 79. minut, men denne gang diskede Nybo op med en stærk redning.

Flere scoringer blev der imidlertid ikke lavet, hvorfor Jonas Dals mandskab taber for tredje kamp i streg. Med sejren rykker Hvidovre derimod over nedrykningsstregen.

Læs også:Viborg fejler mod Næstved: Magtede ikke at skabe spænding i 1. division
Læs også:Nedrykning truer Nykøbing efter afklapsning
Læs også:Roskilde tættere på nedrykning efter nederlag





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport