Perfekt debut for David Nielsen

David Nielsen fik lørdag en sejr i sin første kamp som træner for AC Horsens, som nu er tættere på oprykning.



David Nielsen har overtaget trænertjansen i AC Horsens efter fyringen af Martin Retov, og lørdag fik han en forrygende begyndelse på sin nye tilværelse.

På udebane førte den karismatiske skagbo sine tropper til en overbevisende 3-1-sejr over Hobro IK i landets næstbedste række.

Dermed er AC Horsens igen helt oppe at snuse til oprykningspladserne. Ved vinterpausen var klubben ellers seks point efter FC Fredericia, som længe har indtaget andenpladsen.

Men Fredericia har med tre nederlag i træk fået en horribel indledning på foråret, og AC Horsens er nu på pointmæssig omgangshøjde. Det samme kan Esbjerg fB komme, hvis vestjyderne søndag slår Hvidovre IF.

I lørdagens opgør skulle David Nielsen blot vente ti sekunder, før han kunne juble. Hobro smed bolden væk omgående efter at have givet den op, og da Sebastian Pingel efter et dybdeløb fik bolden i feltet, scorede han til 1-0.

Hobro kom sig over chokket og scorede efter 27 minutter et flot mål. Med et eksplosivt træk kom Richmond Gyamfi til baglinjen, hvorfra han lagde bolden ind foran mål.

Der stod Søren Andreasen klar, og han sparkede bolden forbi Matej Delac, som har været omdrejningspunkt for den måske største ændring i AC Horsens, siden David Nielsen tog over.

Kroaten er nemlig tilbage som førstemålmand hos østjyderne, som ellers havde hentet Filip Djukic i Hvidovre IF og gjort ham til førstemålmand. Delac har desuden fået anførerbindet tilbage.

Og Delac lukkede ikke flere mål ind lørdag eftermiddag. Til gengæld scorede Horsens to gange yderligere.

Med en følt aflevering efter godt en halv time sendte Emil Frederiksen bolden ind i feltet til Sanders Ngabo, som tog den stille og roligt ned og sparkede den i nettet.

Samme Ngabo var på pletten efter 51 minutter, og denne gang tog han chancen fra distancen. Med en rigtig god afslutning drejede han bolden i mål fra hjørnet af feltet.

/ritzau/





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Historien taler for norsk triumf 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Mexico – England