David Nielsen har overtaget trænertjansen i AC Horsens efter fyringen af Martin Retov, og lørdag fik han en forrygende begyndelse på sin nye tilværelse.
På udebane førte den karismatiske skagbo sine tropper til en overbevisende 3-1-sejr over Hobro IK i landets næstbedste række.
Dermed er AC Horsens igen helt oppe at snuse til oprykningspladserne. Ved vinterpausen var klubben ellers seks point efter FC Fredericia, som længe har indtaget andenpladsen.
Men Fredericia har med tre nederlag i træk fået en horribel indledning på foråret, og AC Horsens er nu på pointmæssig omgangshøjde. Det samme kan Esbjerg fB komme, hvis vestjyderne søndag slår Hvidovre IF.
I lørdagens opgør skulle David Nielsen blot vente ti sekunder, før han kunne juble. Hobro smed bolden væk omgående efter at have givet den op, og da Sebastian Pingel efter et dybdeløb fik bolden i feltet, scorede han til 1-0.
Hobro kom sig over chokket og scorede efter 27 minutter et flot mål. Med et eksplosivt træk kom Richmond Gyamfi til baglinjen, hvorfra han lagde bolden ind foran mål.
Der stod Søren Andreasen klar, og han sparkede bolden forbi Matej Delac, som har været omdrejningspunkt for den måske største ændring i AC Horsens, siden David Nielsen tog over.
Kroaten er nemlig tilbage som førstemålmand hos østjyderne, som ellers havde hentet Filip Djukic i Hvidovre IF og gjort ham til førstemålmand. Delac har desuden fået anførerbindet tilbage.
Og Delac lukkede ikke flere mål ind lørdag eftermiddag. Til gengæld scorede Horsens to gange yderligere.
Med en følt aflevering efter godt en halv time sendte Emil Frederiksen bolden ind i feltet til Sanders Ngabo, som tog den stille og roligt ned og sparkede den i nettet.
Samme Ngabo var på pletten efter 51 minutter, og denne gang tog han chancen fra distancen. Med en rigtig god afslutning drejede han bolden i mål fra hjørnet af feltet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
NYHEDER
Harry Maguire i chok
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT