David Nielsen har overtaget trænertjansen i AC Horsens efter fyringen af Martin Retov, og lørdag fik han en forrygende begyndelse på sin nye tilværelse.
På udebane førte den karismatiske skagbo sine tropper til en overbevisende 3-1-sejr over Hobro IK i landets næstbedste række.
Dermed er AC Horsens igen helt oppe at snuse til oprykningspladserne. Ved vinterpausen var klubben ellers seks point efter FC Fredericia, som længe har indtaget andenpladsen.
Men Fredericia har med tre nederlag i træk fået en horribel indledning på foråret, og AC Horsens er nu på pointmæssig omgangshøjde. Det samme kan Esbjerg fB komme, hvis vestjyderne søndag slår Hvidovre IF.
I lørdagens opgør skulle David Nielsen blot vente ti sekunder, før han kunne juble. Hobro smed bolden væk omgående efter at have givet den op, og da Sebastian Pingel efter et dybdeløb fik bolden i feltet, scorede han til 1-0.
Hobro kom sig over chokket og scorede efter 27 minutter et flot mål. Med et eksplosivt træk kom Richmond Gyamfi til baglinjen, hvorfra han lagde bolden ind foran mål.
Der stod Søren Andreasen klar, og han sparkede bolden forbi Matej Delac, som har været omdrejningspunkt for den måske største ændring i AC Horsens, siden David Nielsen tog over.
Kroaten er nemlig tilbage som førstemålmand hos østjyderne, som ellers havde hentet Filip Djukic i Hvidovre IF og gjort ham til førstemålmand. Delac har desuden fået anførerbindet tilbage.
Og Delac lukkede ikke flere mål ind lørdag eftermiddag. Til gengæld scorede Horsens to gange yderligere.
Med en følt aflevering efter godt en halv time sendte Emil Frederiksen bolden ind i feltet til Sanders Ngabo, som tog den stille og roligt ned og sparkede den i nettet.
Samme Ngabo var på pletten efter 51 minutter, og denne gang tog han chancen fra distancen. Med en rigtig god afslutning drejede han bolden i mål fra hjørnet af feltet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
INTERVIEW