ØSTERBRO (Tipsbladet): B.93 har de seneste år været gennem en rivende udvikling.
På banen er klubben rykket fra 2. til 1.division og fastholdte sidste år sin position i landets næstbedste række. Sideløbende har B.93 været gennem et tilskuerboom uden sammenligning.
For få år siden var der blot et par 100 på lægterne, mens man nu til nogle hjemmekampe huser mere end 2.000 tilhængere. Et af de mest markante navne i den fortælling er cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, der har stået i spidsen for Østerbro-klubben i to år.
Men selvom han har leveret flotte resultater, så begynder han ikke at stikke snuden frem og ytre ønske om større adresser.
Det fortæller han i et stort interview med Tipsbladet på en solbeskinnet tirsdag med udsigt ud over tennisbanerne bag klubbens træningsanlæg.
– Jeg har i bund og grund ikke drømme og ambitioner om at skulle videre herfra. Jeg er sindssygt glad for at være her og have få muligheden for at komme hertil. Det er en fed klub at være i, og jeg har også lige forlænget med to år (til sommeren 2026, red.).
– Om jeg skal videre på et tidspunkt? Det kan sagtens ske. Jo bedre vores resultater bliver som klub og hold, jo mere profileret bliver klubben, spillerne og jeg. Det er mekanismerne, og så kan det være, at der kommer noget interesse. Men jeg har ikke som sådan en ambition om, at jeg skal prøve mig af i Superligaen eller i udlandet. Jeg tager det dag for dag, og hvis jeg gør mit job ordentligt, kan jeg stå inde for det, og så må vi se, hvor langt det rækker.
Selvom fynboen er ganske beskeden på egne vegne, så har der faktisk været henvendelser fra større adresser.
– I vinter var der en henvendelse til mig fra OB, men det var et job, som jeg ikke kunne se mig selv i på daværende tidspunkt. Jeg blev indkaldt til en samtale, men takkede pænt nej tak, for jeg synes ikke, det var attraktivt, siger han og fortsætter:
– Det var som anden assistent. Der skulle være en cheftræner, en assistent og en anden assistent, som skulle være dødbolds- og standardtræner. Det var det, der stod i den besked, jeg modtog fra Björn Wesström. Det takkede jeg pænt nej tak til.
I stedet ansatte fynboerne Mads Lyng, mens Søren Krogh blev udpeget som permanent cheftræner med Frank Hjortebjerg som sin højre hånd. Det var dog ikke nok til at redde fynboerne endnu en sæson i Superligaen, hvilket også fik konsekvenser for Hjortebjerg, der ikke længere er i OB.
– Det er jeg sindssyg ærgerlig over både på OB's vegne og som fynbo. Jeg synes, det er ærgerligt, at Fyn ikke har et Superliga-hold, og at det ikke er OB. Som klub er de gearet til at være i Superligaen, men det er klart, at der har været et stort kaos i nogle år, som har gjort, at de er endt her.
– Omvendt synes jeg også, det er fedt for NordicBet Ligaen, at der er et hold hernede, som kan være et flagskib i den næstbedste række. Det skærper interessen endnu mere, og vi så det også sidste år med AaB. OB er i mine øjne en lidt større klub målt på økonomi og også med mit eget personlige tilhørsforhold til dem, så det skaber mere bevågenhed omkring NordicBet Ligaen, hvilket er fedt.
Kim Engstrøm har som spiller repræsenteret OB, han bor et stenkast fra Ådalen og var ansat i klubben i knap seks år som U19-træner.
– Jeg har i hvert fald en kone, der ikke synes, at jeg skal være træner i OB. Hun synes ikke, det ville være fedt at komme på stadion og høre folk være utilfredse med mig som træner, da vi kender et hav af mennesker i Odense. I sidste ende vil det dog være et arbejde for mig, siger Kim Engstrøm med et smil om et fremtidigt comeback.
Interesseret i Kadrii og Zanka
Udover at passe trænergerningen i B.93, så har Kim Engstrøm også andre kasketter på, for der er nemlig et transfervindue i gang.
Her har man efter aftale solgt profilen Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem, mens man i sidste uge fik et rigtig god tilbud på Abdullah Iqbal, som man ikke kunne sige nej til. Profilafgangene gør også, at B.93 er i markedet.
– Indtil i fredags havde vi egentlig en forventning om, at vores fire stoppere var nok. Ruben (Minerba, red.) blev desværre skadet mod Hvidovre og er ude i nogle måneder. Så vi er gået fra fem stoppere til tre på bare en uge, så lige nu kigger vi på, om vi kan løse det internt i truppen, eller om vi skal finde noget eksternt, siger Kim Engstrøm.
Hvem det bliver, må stå hen i det uvisse, men der er da en Jores Okore med B.93-fortid ledig på markedet, men Kim Engstrøm fastslår, at det ikke er et tema lige nu. Til gengæld er andre tidligere B.93-spillere på blokken.
– Der render én rundt i Brentford, som vi gerne vil have hertil, men jeg tænker også, at der er en anden klub på Østerbro, som kunne bruge ham, siger Kim Engstrøm med reference til Mathias Zanka Jørgensen, der også er en del af netværket 93.Global, der har skudt millioner ind i B.93-projektet.
Lige nu peger det dog i retning af en retur til FC København for Zanka, men der er også andre profiler ledige på markedet. En af dem er Bashkim Kadrii, som Tipsbladet har fortalt, at B.93 har rettet henvendelse til.
Det bekræfter Kim Engstrøm.
– Der har også været skriverier om Bashkim, og vi har også budt ind på ham, men Bashkim er et sted, hvor han skal gøre op med sig selv, hvad han vil. Jo længere tid der går siden hans sidste turneringskamp, jo sværere bliver det også at komme tilbage. Men kommer han og banker på døren og gerne vil træne med, så tager vi stilling til.
Udover Kim Engstrøm er det i øjeblikket formand Lars Lüthjohan, der står for spillerindkøb i B.93. Sportsdirektør Martin Møller Jensen har søgt nye udfordringer, mens man i sidste uge ansatte Christian Engell som ny administrerende direktør.
LIVE
VM-LIVE: USA med stort tilbud
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage