Store navne takker af: Fire spillere forlader EfB

Esbjerg fB giver onsdag afskedsblomster til fire spillere, herunder Rodolph Austin og Joni Kauko. Én spiller med kontraktudløb er stadig uafklaret.



Denne sommer kommer til at bringe en større udskiftning i Esbjerg-truppen med sig. Ejerne har allerede varslet et væld et nye spillere og ikke mindst et farvel til flere af de gamle. Nu står det klart, at fire mand takker af.

Onsdag spiller EfB sæsonens sidste kamp mod FC Helsingør, og her vil klubben uddele blomster til anfører Rodolph Austin, den finske EM-spiller Joni Kauko, klubmanden Mathias Kristensen og lejesvenden Clinton Antwi.

– Vi tager afsked med nogle gode fyre og dygtige fodboldspillere, som hver især har bidraget med store oplevelser og gode præstationer for EfB. Vi takker dem alle for tiden tiden her og ønsker held og lykke fremover i deres videre karrierer, siger sportschef Jimmi Nagel Jacobsen, som i øvrigt selv er på vej videre til Brann i Bergen.

Især Austin og Kauko spillede nøgleroller i klubbens bronzemedaljer for bare to år siden, mens Kristensen har spillet i Esbjerg fB, siden han var 11 år gammel. Nu er han 24 og skal altså finde en ny klub for første gang som professionel.

Antwi har gennem denne sæson været udlejet fra FC Nordsjælland. Han bliver ikke tilbudt en permanent kontrakt, skriver klubben.

EfB oplyser desuden, at en anden lejesvend, Nicklas Struncks, fremtid er uafklaret. Han er lejet i FC Groningen.

Klubbens nye ejere sagde i sidste uge, at de forventer, at hente mindst syv-otte nye spillere til Esbjerg i løbet af det forestående transfervindue.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Overraskende skifte lurer

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

– Neestrup kan blive næste landstræner

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden