Silkeborg-talent og musiker tilbage efter 600 dages skadeshelvede

Silkeborg IF’s Magnus Mattsson er atter at finde på træningsbanen, efter at have siddet ude i halvandet år.



For omkring et års tid siden sprang korsbåndet hos Magnus Mattsson under en simpel øvelse på træningsbanerne ved Jysk Park.

På det tidspunkt havde han i forvejen siddet ude i et halvt år tid med en skade.

Nu er der heldigvis lys for enden af tunnellen for den talentfulde kreatør, der er tilbage på træningsbanen.

Læs også:Officielt: Bundesliga-klub udlejer dansk U21-landsholdsspiller

– Det har fandme været lang tid. Det er næsten 600 dage, at jeg ikke har spillet en fodboldkamp, så det har været lang tid undervejs, fortæller Magnus Mattsson til klubbens hjemmeside.

Fredag trænede han sammen med U19-holdet, men selvom træningen foregik på de samme baner, hvor det gik galt for et år siden, så var Mattsson fuldt ud med i træningen.

– Når man er ude i så lang tid, så er man nervøs for knæet, og føler lidt, at det går i stykker så nemt. Men det gør det ikke, og det er derfor, at jeg skal have en masse træninger, så jeg får nogle gode oplevelser med det.

Læs også:Avis: Silkeborg IF har afvist millionbud fra Rusland

Magnus Mattson har i sin pause haft mere tid en sædvanligt til at lege med sin anden passion, som er musik. Her producerer han under kunstnernavnet Dream86 blandt andet musik til amerikanske kunstnere.

Det til trods ser midtbanespilleren med de 44 førsteholdkampe på cv’et frem mod næste sæson, hvor Silkeborg er at finde i den næstebedste række, NordicBet Ligaen.

– Jeg glæder mig helt vildt meget. Jeg har bare en helt vild sult for at komme tilbage og bevise, at jeg er den gamle Magnus Mattsson og bedre end det.

– Jeg håber at kunne være fuldt ud med på mandag, og få nogle gode oplevelser. For mig er det ikke så vigtigt, om jeg kommer til at spille den første kamp eller den anden. Jeg har været ude i halvandet år nu, så en uge eller 14 dage mere, det er ikke så vigtigt for mig. Det vigtigste er, at jeg kommer tilbage, og føler at jeg er på vej til at være 100 procent igen, lyder det afsluttende.

Læs også:OB-træner ser tilbage på lang sæson: Jeg har svært ved at finde det rette ord
Læs også:Officielt: Filip Lesniak færdig i Danmark – klar for ny klub
Læs også:SIF overvejer FC Midtjylland-angriber: En stærk spiller




Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

PSG – Arsenal