For omkring et års tid siden sprang korsbåndet hos Magnus Mattsson under en simpel øvelse på træningsbanerne ved Jysk Park.
På det tidspunkt havde han i forvejen siddet ude i et halvt år tid med en skade.
Nu er der heldigvis lys for enden af tunnellen for den talentfulde kreatør, der er tilbage på træningsbanen.
Læs også:Officielt: Bundesliga-klub udlejer dansk U21-landsholdsspiller
– Det har fandme været lang tid. Det er næsten 600 dage, at jeg ikke har spillet en fodboldkamp, så det har været lang tid undervejs, fortæller Magnus Mattsson til klubbens hjemmeside.
Fredag trænede han sammen med U19-holdet, men selvom træningen foregik på de samme baner, hvor det gik galt for et år siden, så var Mattsson fuldt ud med i træningen.
– Når man er ude i så lang tid, så er man nervøs for knæet, og føler lidt, at det går i stykker så nemt. Men det gør det ikke, og det er derfor, at jeg skal have en masse træninger, så jeg får nogle gode oplevelser med det.
Læs også:Avis: Silkeborg IF har afvist millionbud fra Rusland
Magnus Mattson har i sin pause haft mere tid en sædvanligt til at lege med sin anden passion, som er musik. Her producerer han under kunstnernavnet Dream86 blandt andet musik til amerikanske kunstnere.
Det til trods ser midtbanespilleren med de 44 førsteholdkampe på cv’et frem mod næste sæson, hvor Silkeborg er at finde i den næstebedste række, NordicBet Ligaen.
– Jeg glæder mig helt vildt meget. Jeg har bare en helt vild sult for at komme tilbage og bevise, at jeg er den gamle Magnus Mattsson og bedre end det.
– Jeg håber at kunne være fuldt ud med på mandag, og få nogle gode oplevelser. For mig er det ikke så vigtigt, om jeg kommer til at spille den første kamp eller den anden. Jeg har været ude i halvandet år nu, så en uge eller 14 dage mere, det er ikke så vigtigt for mig. Det vigtigste er, at jeg kommer tilbage, og føler at jeg er på vej til at være 100 procent igen, lyder det afsluttende.
Læs også:OB-træner ser tilbage på lang sæson: Jeg har svært ved at finde det rette ord
Læs også:Officielt: Filip Lesniak færdig i Danmark – klar for ny klub
Læs også:SIF overvejer FC Midtjylland-angriber: En stærk spiller
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tunesien – Holland
