Silkeborg-talent og musiker tilbage efter 600 dages skadeshelvede

Silkeborg IF’s Magnus Mattsson er atter at finde på træningsbanen, efter at have siddet ude i halvandet år.



For omkring et års tid siden sprang korsbåndet hos Magnus Mattsson under en simpel øvelse på træningsbanerne ved Jysk Park.

På det tidspunkt havde han i forvejen siddet ude i et halvt år tid med en skade.

Nu er der heldigvis lys for enden af tunnellen for den talentfulde kreatør, der er tilbage på træningsbanen.

Læs også:Officielt: Bundesliga-klub udlejer dansk U21-landsholdsspiller

– Det har fandme været lang tid. Det er næsten 600 dage, at jeg ikke har spillet en fodboldkamp, så det har været lang tid undervejs, fortæller Magnus Mattsson til klubbens hjemmeside.

Fredag trænede han sammen med U19-holdet, men selvom træningen foregik på de samme baner, hvor det gik galt for et år siden, så var Mattsson fuldt ud med i træningen.

– Når man er ude i så lang tid, så er man nervøs for knæet, og føler lidt, at det går i stykker så nemt. Men det gør det ikke, og det er derfor, at jeg skal have en masse træninger, så jeg får nogle gode oplevelser med det.

Læs også:Avis: Silkeborg IF har afvist millionbud fra Rusland

Magnus Mattson har i sin pause haft mere tid en sædvanligt til at lege med sin anden passion, som er musik. Her producerer han under kunstnernavnet Dream86 blandt andet musik til amerikanske kunstnere.

Det til trods ser midtbanespilleren med de 44 førsteholdkampe på cv’et frem mod næste sæson, hvor Silkeborg er at finde i den næstebedste række, NordicBet Ligaen.

– Jeg glæder mig helt vildt meget. Jeg har bare en helt vild sult for at komme tilbage og bevise, at jeg er den gamle Magnus Mattsson og bedre end det.

– Jeg håber at kunne være fuldt ud med på mandag, og få nogle gode oplevelser. For mig er det ikke så vigtigt, om jeg kommer til at spille den første kamp eller den anden. Jeg har været ude i halvandet år nu, så en uge eller 14 dage mere, det er ikke så vigtigt for mig. Det vigtigste er, at jeg kommer tilbage, og føler at jeg er på vej til at være 100 procent igen, lyder det afsluttende.

Læs også:OB-træner ser tilbage på lang sæson: Jeg har svært ved at finde det rette ord
Læs også:Officielt: Filip Lesniak færdig i Danmark – klar for ny klub
Læs også:SIF overvejer FC Midtjylland-angriber: En stærk spiller




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De lurer på Vejle-profil

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark