Silkeborg-talent og musiker tilbage efter 600 dages skadeshelvede

Silkeborg IF’s Magnus Mattsson er atter at finde på træningsbanen, efter at have siddet ude i halvandet år.



For omkring et års tid siden sprang korsbåndet hos Magnus Mattsson under en simpel øvelse på træningsbanerne ved Jysk Park.

På det tidspunkt havde han i forvejen siddet ude i et halvt år tid med en skade.

Nu er der heldigvis lys for enden af tunnellen for den talentfulde kreatør, der er tilbage på træningsbanen.

Læs også:Officielt: Bundesliga-klub udlejer dansk U21-landsholdsspiller

– Det har fandme været lang tid. Det er næsten 600 dage, at jeg ikke har spillet en fodboldkamp, så det har været lang tid undervejs, fortæller Magnus Mattsson til klubbens hjemmeside.

Fredag trænede han sammen med U19-holdet, men selvom træningen foregik på de samme baner, hvor det gik galt for et år siden, så var Mattsson fuldt ud med i træningen.

– Når man er ude i så lang tid, så er man nervøs for knæet, og føler lidt, at det går i stykker så nemt. Men det gør det ikke, og det er derfor, at jeg skal have en masse træninger, så jeg får nogle gode oplevelser med det.

Læs også:Avis: Silkeborg IF har afvist millionbud fra Rusland

Magnus Mattson har i sin pause haft mere tid en sædvanligt til at lege med sin anden passion, som er musik. Her producerer han under kunstnernavnet Dream86 blandt andet musik til amerikanske kunstnere.

Det til trods ser midtbanespilleren med de 44 førsteholdkampe på cv’et frem mod næste sæson, hvor Silkeborg er at finde i den næstebedste række, NordicBet Ligaen.

– Jeg glæder mig helt vildt meget. Jeg har bare en helt vild sult for at komme tilbage og bevise, at jeg er den gamle Magnus Mattsson og bedre end det.

– Jeg håber at kunne være fuldt ud med på mandag, og få nogle gode oplevelser. For mig er det ikke så vigtigt, om jeg kommer til at spille den første kamp eller den anden. Jeg har været ude i halvandet år nu, så en uge eller 14 dage mere, det er ikke så vigtigt for mig. Det vigtigste er, at jeg kommer tilbage, og føler at jeg er på vej til at være 100 procent igen, lyder det afsluttende.

Læs også:OB-træner ser tilbage på lang sæson: Jeg har svært ved at finde det rette ord
Læs også:Officielt: Filip Lesniak færdig i Danmark – klar for ny klub
Læs også:SIF overvejer FC Midtjylland-angriber: En stærk spiller






LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League