Man kan anskue OB’s sæson fra flere forskellige perspektiver. Eksempelvis at holdet gik syv måneder uden at vinde, og at det var helt nede at suge grundvand, efter det havde tabt 6-0 til bundproppen Silkeborg IF.
Man kan også tage ja-hatten på og fokusere på, at OB kun endte én placering fra målsætningen, at holdet var tæt på at kvalificere sig til europæisk fodbold, og at flere unge spillere har slået igennem.
Cheftræner Jakob Michelsen har øje for både det sure og det søde, og det gør, at han har svært ved at rubricere den sæson, der sluttede onsdag aften med 2-1-nederlaget i Århus. Det har hverken været lort eller lagkage.
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
– Det er vel okay. Jeg har lidt svært ved at finde det rigtige ord for vores sæson, for det har været som en rutsjebane. Der har været op- og nedture, og den har båret præg af manglende stabilitet. Den officielle målsætning hed top 6, og det lykkedes vi ikke med. Omvendt har vi fået sluset en masse spillere ind, og når man så ender som nummer syv og for andet år i træk er én kamp fra at komme ud og spille i Europa, så er det vel okay, siger Michelsen.
Ét ord går dog igen og igen, når OB-træneren taler om sæsonen.
– Det har været en lang sæson, ikke mindst mentalt. Især når man ikke vinder fodboldkampe, er det træls, at der både kommer en vinterpause og en coronapause. Så begynder det lige pludselig at være mange måneder, hvor man ikke vandt en fodboldkamp, siger han.
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
OB vandt ikke fra begyndelsen af november til begyndelsen af juni. Det var “kun” ti kampe, men de to kamppauser betød, at holdet måtte vente længe på at få rette op på den dårlige stime.
– Det har været en lang sæson, som så har været ekstra lang i år. På det her tidspunkt sidste år gik vi ind i runde tre. Ikke mindst mentalt har den været lang. Også med den uvished, der var under hjemsendelsen. Vi var hjemsendt i syv-otte uger, hvor vi ikke havde kontakt med hinanden. Og så en meget intensiv periode her bagefter, siger Michelsen om de 13 kampe på to måneder.
Nu glæder sig til en pause uden uvished: OB begynder næste sæson hjemme mod FC København den 13. september.
– I næsten sæson skal vi se, om vi kan stille med nogenlunde samme hold bare en gang imellem. Det gør jo, at der kommer nogle af de berømte automatismer ind i spillet. Men nu skal vi på en fortjent ferie, og så skal vi ind med ny energi, siger Jakob Michelsen.
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Superliga-bold helt frem til jul – men ingen Boxing Day
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
