Der er mange ting, der ikke er gået efter hensigten i AaB de seneste par sæsoner. Én af smutterne er Aleksandar Trajkovski.
Nordjyderne lejede offensivspilleren i Mallorca i sommeren 2021, dengang AaB stadig var en Superliga-klub, og Trajkovski er ét af de største navne i Nordmakedonien. Da han ankom til AaB, var det blandt andet med Serie A og La Liga-kampe på CV'et, så der var noget at binde forventningerne op på.
Aleksandar Trajkovski blev imidlertid en kæmpe fiasko i AaB, hvor det blot blev til ni optrædener, inden lejeaftalen blev ophævet et halvt år før tid.
– Der kan være forskellige årsager til, at en spiller ikke fremstår i sin bedste udgave. Når jeg har set træningerne, kunne han nogle gange være den bedste, og andre gange var han slet ikke til stede. Det er mennesker, vi har med at gøre, og derfor er det svært at give en entydig konklusion, sagde AaB's daværende sportschef Inge André Olsen til Tipsbladet efter Trajkovskis afgang.
Efter fiaskoen i Aalborg tog nordmakedoneren til Saudi-Arabien, og nu har han foretaget endnu et klubskifte – tilmed et ganske udmærket af slagsen. 31-årige Aleksandar Trajkovski har således skrevet kontrakt med Hajduk Split, der lige nu er på førstepladsen i den kroatiske liga. I sidste sæson blev holdet nummer to.
Aleksandar Trajkovski har underskrevet en to-årig aftale med Hajduk Split, der i denne sæson går efter at vippe suveræne Dinamo Zagreb af pinden i Kroatien.
Offensivspilleren er noteret for 83 landskampe og 21 scoringer for Nordmakedonien.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER