Vejle Boldklub er tilbage i Superligaen

Med 1-1 hos Sønderjyske er Vejle Boldklub matematisk sikker på oprykning til Superligaen med tre runder igen.



Vejle Boldklub er tilbage i Superligaen efter en sæsons fravær.

Det står klart, efter at østjyderne torsdag spillede 1-1 hos Sønderjyske, som dermed mistede et markant skridt i sin jagt på at overhale Hvidovre og tage den anden oprykningsplads.

Vejle ville sikre oprykning med mindst uafgjort, men lå længe til sejr efter et mål af offensivspilleren Arbnor Mucolli i en tæt, intens og chancefattig kamp til stor jubel for 1400 medrejsende fans i Haderslev.

Emil Frederiksen udlignede først til slutresultatet dybt inde i overtiden.

Vejle har med tre spillerunder igen 60 point mod Sønderjyskes 49 point på tredjepladsen. Hvidovre har 52 point for en kamp færre inden sit besøg hos Helsingør fredag.

Ivan Prelecs tropper fra Vejle vandt de første syv kampe i denne sæson og har dermed lignet en oprykker det meste af vejen, omend der kom en smule mere grus i maskineriet undervejs.

Torsdag kløede Sønderjyske på fra start, men mod den stærke og solide Vejle-defensiv havde værterne svært ved at skabe åbne chancer.

Vejle-keeper Nathan Trott greb stærkt ind et par gange, da der var optræk til noget farligt, men generelt var kampen længe jævnbyrdig og låst.

Hjemmeholdet var som kampen skred frem tvunget frem, og efter 65 minutter gav det plads til en Vejle-kontra, som kreative Arbnor Mucolli med stor kølighed omsatte til 1-0 i duel med Sønderjyske-målmand Nicolai Flø.

Vejle fik et par halve muligheder for at lukke opgøret, inden holdet efter 82 minutter blev reduceret til ti spillere, da den bulgarske forsvarsspiller Stefan Velkov fik sit andet gule kort.

Herefter skiftede Vejle gear til ren overlevelse, men selv om Sønderjyske hældte mange bolde i feltet blev der skabt for lidt til, at værterne for alvor gjorde sig fortjent til en sejr.

Efter 96 minutter flugtede Emil Frederiksen meget flot kuglen ind på Trott, men det var for lidt og for sent.

Vejle fuldførte sin mission, mens Sønderjyske i den grad har kniven for struben.

Efter 14 år i streg i Superligaen rykkede Sønderjyske sidste sommer ned i 1. division, og efter en haltende start lå holdet i denne sæson blot nummer fem efter 16 runder, hvilket kostede Henrik Hansen jobbet som cheftræner.

Pointsnittet er siden blev bedre under den nye cheftræner, Thomas Nørgaard, men sønderjyderne skal givetvis have alle tre point i udekampen mod Hvidovre næste torsdag for at holde sig i live i forhold til oprykning.

/ritzau/




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter